Sağlıktan 30 milyar $ gelir

Türkiye’ye geçen yıl 765 bin yabancı hasta  gelerek tedavi oldu. Sağlık turizmi geliri 2017’de 7 milyar doları geçti. Bu rakamın 5 katına kadar çıkarak 2023’te 30 milyar dolara ulaşması öngörülüyor. 

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri

Türkiye’ye geçen yıl 765 bin yabancı hasta  gelerek tedavi oldu. Sağlık turizmi geliri 2017’de 7 milyar doları geçti. Bu rakamın 5 katına kadar çıkarak 2023’te 30 milyar dolara ulaşması öngörülüyor. 

Şu durum ifade edilmelidir ki, sanayi ürünleri ihracatında her yıl artan bir performans sergilense de dünyada en önemli ihraç ürünü olarak doktorlar ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu kapsamda geçen yıl 765 bin yabancı hasta sağlığına kavuşmak için ülkemize gelmiştir.

Sağlık turizmi için Türkiye'ye gelen yabancı turist yüksek gelir bırakmaktadır. Ülkemize gezmeye gelen bir turist 700 dolar harcama yaparken, sağlık turizmi için ülkemizi tercih edenlerin sadece tedavi için bıraktığı gelir 10 bin doları bulmaktadır.  Bu rakamın içinde otel, seyahat ve kişisel alışverişler de bulunmamaktadır. Söz konusu kalemler de eklendiğinde sağlık turizminde kişi başı ortalama harcamanın 20 bin doları bulabileceği belirtilmektedir.

Türkiye sağlık turizminde ön plana çıkmasında 4 saatlik uçuş mesafesinde yaklaşık 1 milyar insana ve 57 ülkeye hitap etmektedir. Ayrıca Türk Hava Yolları'nın dünyada birçok noktaya ulaşması bu durumda büyük etkilidir. Ülkemizde hekim kadrolarında nitelikli insan kaynağını da bulunmaktadır. Ayrıca hastanelerin tıbbi donanımı da gayet yerindedir. Bu kapsamda Avrupa'ya kıyasla yüzde 60'lara varan uygun fiyat avantajının etkili olduğunu belirtilmektedir. Onun için avantajların tanıtımla ön plana çıkarılması gerektiğine vurgu yapılmıştır.

Eğer fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri için iyi bir tanıtım yapılırsa sağlık turizminin yılda 30 milyar dolarlık gelir sağlanabilecektir. Bu kapsamda dünyanın en ileri teknolojileri Türk hastaneleridir. Batı'da muayene olmak neredeyse haftalar almaktadır.  Ayrıca Avrupa’da tedavi ücretleri de çok yüksek görünmektedir.  Onun için ülkemizi duyan yabancı hastalar koşarak yurdumuza gelmektedir. Fakat en fazla ihtiyacımı olan şey Türk sağlık turizminin tanıtılmasıdır.

Yabancı hastayı getirmek için İhracatı Geliştirme Merkezi  çalışmalar yürütmektedir. AB ülkelerinden yabancı hasta getirmek için geniş çaplı bir organizasyon yapılmaktadır. Ülkemize talebin bilinenin çok üzerinde bulunmaktadır.

Kaynak İHA

06 Kasım 2018 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 212 02 41
Reklam bilgi


Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?