Şahin, Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisini kabul etti

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcottu makamında kabul etti.

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcottu makamında kabul etti. Gaziantepin Suriyeli sığınmacılara yönelik yaptığı insanı yardımları ele alan ikili mültecilerin bir an önce Suriyeye geri dönmesi için güçlü bir çalışma içerisine girilmesi gerektiği konusunda görüş birliğine vardı.  Ayrıca Türkiyeye gelen Britanyalı turistlerin Gaziantepe gelmesi konusunda ortak çalışmaların yürütülmesi fikri benimsendi.

attachment-167404-1-9d3f9ed61b30967f38163958daaeb300-1543992039.jpg?

ŞAHİN: BÜYÜK BİR HAKSIZLIK YAPILIYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Dünya zor bir dönemden geçiyor. Bölgede yaşananları yerinde görmeniz bizim açımızdan çok önemli. Çok hızlı çözüm odaklı yeni bir dünyaya ihtiyacımız var.  Bu konuda İngiltere ile Türkiye arasında sağlıklı ilerleyen bir süreç var. Bölge ve şehir için birlikte neler yapılabilir özellikle mülteci ve göç yönetiminde daha güçlü politikalar nasıl üretilebilir Mültecilerin geri gönderilmesi nasıl sağlanabilir Fırat Kalkanı operasyonuyla oluşan güvenli hatta mültecilerin geri dönmesini teşvik edecek duruşu nasıl sağlayabiliriz Bu soruların yanıtı aramak için sizin burada olmanız çok kıymetli.

attachment-167404-2-9d3f9ed61b30967f38163958daaeb300-1543992040.jpg?

Üzerinden 8 yıl geçti en büyük göç hareketine karşı önce acil eylem planı hazırladık. Aylan bebekler ölmesin Akdeniz ölüm denizi olmasın diye çok büyük fedakarlıklar yaptık. Sürdürülebilirlik denen bir durum var. Yükün paylaşılması lazım. Fırat Kalkanı operasyonuyla birlikte oluşan güvenli bölge üzerinden mültecileri bir an önce ülkelerine göndermemiz gerekiyor.

attachment-167404-3-9d3f9ed61b30967f38163958daaeb300-1543992040.jpg?

Şu ana kadar 240 bin mülteci evlerine döndü. Bir Cerablus örneği yaşadık. Cerablusta hayatı normalleştirdiğiniz zaman 3 bin olan nüfus 100 bin oldu. Münbiçte oluşturulan güvenli hat üzerinden 400 bin kişinin dönmesini bekliyoruz.  Avrupa ülkelerinin çok daha hızlı ve çok daha güçlü desteğini vermesi gerekiyor. Maalesef Japonlardan aldığımız desteği Avrupa Birliğinden alamadık. Daha bunlar yeni yeni konuşulmaya başlandı. Birleşik Krallıkla birlikte daha güçlü projeler üretmemiz çok daha güçlü çalışmalar yapmamız gerekiyor.

attachment-167404-4-9d3f9ed61b30967f38163958daaeb300-1543992041.jpg?

Ortak sorunlara karşı ortak çözüm üretelim. Böylesi bir sorunu bir ülkenin tek başına çözmesini beklemek büyük bir haksızlık. Bu konuda herkesin elini taşın altına koyması gerekli desteği vermesi gerekiyor dedi.

ŞU AN İŞBİRLİĞİ VE GÜÇ BİRLİĞİ ZAMANI

Yerel yönetim olarak 500 bin mültecinin temel ihtiyaçlarını karşılamak için daha fazla yol su konut ve altyapı üzerine projeler ürettiklerini söyleyen Şahin şöyle devam etti: Bütün yük yerel yönetimler üzerinde ancak destekler sivil toplum kuruluşları üzerinden veriliyor yerel yönetimlere destek gelmiyor. Yeni dönemde bu konuları masaya yatırmamız ve bu yükü kaldıran birimlere yerel yönetimlere çok daha kuvvetli desteğin verilmesi gerektiğini görüyoruz.

attachment-167404-5-9d3f9ed61b30967f38163958daaeb300-1543992041.jpg?

Bir an önce geri dönüşü sağlamamız lazım. Oradaki kaosu sonlandırarak bölgede güvenli hat oluşturulması gerekiyor. Bu bölge rahat olmazsa Avrupa rahat olmaz bu bölge güvenli olmazsa Dünya güvenli olmaz Avrupa güvenli olmaz. Liderlerin hızlı bir biçimde ortak karar alması gerekiyor. Şu an işbirliği ve güç birliği zamanı. Bölgede her ülkenin farklı bir hesabı var o hesaplar çok olunca çözüm geç oluyor. Amerika Birleşik Devletleri gibi koca bir devletin ağır silahlarla terör örgütlerini desteklediği bir dönem geçiriyoruz Türk halkı bunu izliyor bir NATO ülkesinin bunu nasıl yaptığını anlamakta zorlanıyor.

DÜNYAYA DAHA FAZLA ANLATMAMIZ GEREKİYOR

Çingene kızının eksik olan 12 parçasının tamamlanarak yuvasına döndüğünü kaydeden Başkan Fatma Şahin Cumartesi günü Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Ersoy parçaların lansmanını yapacak. Kültür ve sanat merkeziyiz ekonomi ve sanayi şehriyiz. Yeni dönemde İngiltereden Türkiyeye gelen turistlerin bölgeye Gaziantepe gelmesini sağlamanızı istiyorum.

Burada büyük bir hazine var kültürel bir miras var. Bunu yapabilirsek çok daha hızlı bir normalleşen bir Dünyayı başarabiliriz. Çünkü insanlar tanımadığının bilmediğinin düşmanıdır daha çok bir araya gelmemiz daha çok bölgeye turistleri getirmemiz ve bölgenin güzelliğini Dünyaya daha fazla anlatmamız gerekiyor. Uzaklarda Arama ve Şimdi Gaziantepe Gelme Zamanı adıyla iki kampanyamız var. Büyükelçim kampanyamıza uydu buraya geldi diye konuştu.

CHİLCOTT: DÜNYADA MİLLİYETÇİLİK VE OTORİTERLİK ARTIYOR

Başkan Şahine sıcak karşılamadan ötürü teşekkür ederek sözlerine başlayan Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott Gaziantepte olmak benim için bir keyif. Uzun samandır böylesi bir ziyareti düşünüyordum bu benim için ilk ziyaret.   1980li yıllarda Türkiyede görev yaptığım sıralarda bana asistanlık yapan bayan meslektaşım Gaziantepliydi Gaziantepin ne kadar harika bir şehir olduğundan bahsediyordu. O zamanlar nasip olmadı ama bu ziyaret bu döneme denk geldi.

Dünya zor bir süreçten geçiyor ülkeler genelinde artan bir milliyetçilik ve otoriterlik görmeye başladık. Çok uzun yıllardır işimize yarayan kurallar uluslararası hukuk sisteminden uzaklaşmayla karşı karşıyayız. Bir bakıma şanslıyız Çünkü Britanya ve Türkiye arasındaki ilişkiler altın çağını yaşıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanla İngiltere Başbakanı Theresa May arasında mükemmel seviyede ikili diyalog kurulmuş durumda. Böyle bir seviyede ikili diyaloğun kurulmuş olması hem Ankarada hem de Londradaki yönetimlerimizi çok sağlam bir mesaj vermektedir.

GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ CÖMERTLİK ETKİLEYİCİ

Gaziantepe gelmekteki asıl amacım Gaziantepteki mevcut koşulları yerinde görebilmekti Suriyeden Türkiyeye gelen inanılmaz sayıdaki mülteci varlığıyla çok başarılı bir şekilde çalışma gerçekleştiriyorsunuz. Bu çalışmaları nasıl yaptığınızı yerinde görmek istedim. Bu bağlamda valimle ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarıyla görüştüm. Birleşik krallıkta Türkiyenin Suriyede gerçekleştirilen sivil savaş nedeniyle yoğun bir şekilde aldığı mülteci akınına kapılarını açmış olması sadece türkiye devletinin değil Türk halkının cömertliğini göstermesinden takdir duyuyoruz.

Halk olarak hükület olarak bu çalışmalarınız takdirle karşılıyoruz göstermiş olduğunuz cömertlik etkileyici ve tüm dünyaya inanılmaz bir mesaj. Mültecilere yardım etmekle kalmıyorsunuz bu kadar çok sayıda mülteciyi ağırlayarak bu kişilerin birçoğunun yasa dışı ve düzensiz yollardan Avrupaya ve Avrupa ülkelerine geçmesini engelliyorsunuz.  Bunun için özellikle hükümetimizin teşekkürlerini bizzat iletmek istiyorum.

TÜRKİYE TEK BAŞINA BAŞ EDEMEZ

Bölgedeki koşullarla ve mültecilerle baş etmek Türkiyenin tek başına kaldırması beklenemeyecek kadar büyük bir yük oluşturmaktadır. Türkiyenin mültecilerin yeniden topraklarına dönmesi konusunda attığı adımları sempatiyle karşılıyoruz. Bu amacınızı ve hedefinizi destekliyoruz.  Uluslararası yardım kuruluşları için Gaziantep bir merkez oldu bir model oldu.

Birçok yardım kuruluşları sizin gibi Suriyenin kuzeyinde hastane kurulması insanların ekmek bulması için fırınlara destek verilmesinden tutunda su ve elektrik sistemlerine kadar pek çok projede hizmet veriyor. Biz Birleşik Krallık olarak bu kuruluşların bazılarına maddi destek sağlıyoruz.

3 MİLYAR AVROLUK BİR YARDIM YAPTIK

Kesinlikle yerel yönetim olarak insanı yardıma müdahale edebilmek için karşı karşıya olduğunuz sınamaları açıkça ifade etmekte haklısınız. Bu konuda çok önemli çalışmalar yapıyorsunuz bu çalışmaları yakından gördükçe sizlere olan takdirim artıyor. Birleşik krallık olarak bizim de Suriyedeki iç savaştan kaynaklanan insanı krizden etkilenen Türkiyedeki Suriyedeki Ürdündeki Suriyelilere yardım bugüne kadar verdiğimiz insanı yardım boyutuna ulaşmış durumda.  2011 yılından bu yana 3 milyar avroluk bir yardım yaptık. Biz de elimizden geleni yapıyoruz dedi.

DAHA GÜÇLÜ ÇALIŞMALAR YÜRÜTECEĞİZ

Suriyede yakın bir zamanda tam bir barışın sağlanacağını düşünmediğini belirten Büyükelçi Dominick Chilcott şöyle konuştu: Önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde bölgede istikrarın ve barışın sağlanabileceğini zannetmiyorum. Halkın genel isteklerini adil bir şekilde yansıtan bir hükümetin olmadığı bir Suriyede  istikrar sağlanmasının mümkün olabileceğini düşünmüyorum. Rejim güçleri pek çok şehirde yürütülen savaşı kazanmakta BM çalışmaları engellenmektedir. Genel seçimler adil ve dürüst bir şekilde yapılabilse farklı bir hükümet gelecektir. Hükümet muhakkak ki değişecektir. İlk bakışta Esat ülkedeki kontrolünü devam ettirdiği sürece istediğimiz barışçıl güvenli ve istikrarlı bir ortamı yakalamamız en azından 1-2 yıllık süreçte çok olası görülmüyor. Ama bu bizi yıldırmamalı ortak çalışmaları daha güçlü bir şekilde yürüteceğiz.

KAMPANYALARINIZI MEMNUNİYETLE DESTEKLERİM

Yürüttüğünüz kampanyalarına memnuniyetle destek veririm. Türkiye ile Birleşik Krallık arasında kurulan mükemmel diyaloğun önemli bir ayağı insan ve insanlar arasındaki ilişkilerden kaynaklanıyor. İki ülke arasında canlı ticaret ilişkilerin de olması çok önemli krallık olarak Türkiyenin ikinci ihracat pazarı konumundayız. İnsanla insan arasındaki ilişki bunların içerisinde çok önemli yer tutuyor. Turizm açısından güçlendirmeyi elimizden geldiği kadarıyla destek vermek isterim. Seyahat acentelerinin verdiği rakamlara göre Türkiyeye gelen Britanya turist sayısı 25 milyon civarında olacak. 2019 yılında bu rakam daha da aratacaktır. Turist deyince hep sahil kesimlerine Fethiyeye Marmarise gidiyorlar onları Gaziantepe gelmeye ikna etmeliyiz.

Konuşmaların ardından Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Chilcotta günün anısına hediye takdim etti.

05 Aralık 2018 - Gündem

gaziantepinhabercisi.com son bir ayda 145.763 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 461 99 27
Reklam bilgi


Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?