GAPSHOES 28. kez merhaba dedi

Gaziantep Sanayi Odası GSO Gaziantep Ayakkabıcılar Odası Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı KOSGEB desteğiyle Akort Fuarcılık tarafından düzenlenen 28. Uluslararası Ayakkabı Terlik Saraciye ve Yan Sanayi Yaz Fuarı GAPSHOES törenle açıldı.

+11
Haber albümü için resme tıklayın

Gaziantep Sanayi Odası GSO Gaziantep Ayakkabıcılar Odası Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı KOSGEB desteğiyle Akort Fuarcılık tarafından düzenlenen 28. Uluslararası Ayakkabı Terlik Saraciye ve Yan Sanayi Yaz Fuarı GAPSHOES törenle açıldı.

attachment-167966-0-7b3a122759452ad80c87043d7e4f0f6c-1544625340.jpg?

VALİ DAVUT GÜL: TÜRKİYENİN YARINI DÜNÜNDEN DAHA PARLAK

Ortadoğu Fuar Merkezinde gerçekleştirilen fuarın açılışında konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül Bir fuarın 28incisini yapmak orada bir kümeleşmenin olduğunu bir devamlılığın olduğunu gösteriyor. Şundan emin olun Türkiyenin yarını dünden daha parlak ve bugünü de dünden daha iyi. Hiçbir şey geriye gitmiyor. Bir ekonomik saldırı altında kaldık. Ama çok şükür hem Gaziantep hem Türkiye bunu çabuk atlattı. Diğer ülkelerden daha da çabuk atlattı. Bizim özellikle ihracat yapan firmalarımız için de bir avantaj doğdu. Kurdan dolayı şu anda daha çok ihracatla ilgili belli bir avantajımız var.

attachment-167966-1-7b3a122759452ad80c87043d7e4f0f6c-1544625341.jpg?

Bu daha çok ihracat demek daha çok üretim demek daha çok kendimizi yenilemek demek. Bunu da en iyi Gaziantepliler yapıyor. Herkes Gaziantepin hakkını teslim ediyor. Şu anda insanlar en kaliteli malın Gaziantepte üretilebildiğini en rekabet edilebilir ve en uygun fiyatla bulunabileceğini biliyor. Diğer ülkelere göre istenilen kalitede ürün makul fiyata buradan alınabiliyor.

Bu şehrimizin önemli bir avantajı. Kamuya düşen iş sizin önünüzü açmamız. Finansman sıkıntılarımız var ama iki ay öncesinden çok daha iyiyiz. Bütün uzmanlar finansman maliyetlerinin düşeceğini belirtiyor ve bizler de buna inanıyoruz. Karamsarlık bulaşıcıdır. Şimdiye kadar olduğu gibi ileri bakmamız gerekiyor dedi.

attachment-167966-2-7b3a122759452ad80c87043d7e4f0f6c-1544625342.jpg?

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI FATMA ŞAHİN: MÜCADELELERİNDEN DOLAYI BÜTÜN SANAYİCİLERİMİZLE ÖVÜNÜYORUM

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de konuşmasında Türkiyenin mazeret üretmeden alın teri ve akıl teriyle giden bir kalkınma yolculuğu olduğunu belirtti. Türkiyenin hedefinin Cumhuriyetin100. yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek olduğunu dile getiren Başkan Şahin Kalkınma yolculuğunda hedefimize ulaşacağız. Buna en yakın şehir de Gazianteptir.

attachment-167966-3-7b3a122759452ad80c87043d7e4f0f6c-1544625342.jpg?

Gaziantepi bu direncinden dolayı kutluyorum. 15 Temmuzda tankların önüne kendini siper ederek şehir olan kardeşlerimizden hiçbir farkımız yok. Bu şartlarda makineyi çalıştırmak çarkları döndürmek milli seferberlik etmek en büyük duruştur. O yüzden bütün sanayicilerimizle övünüyorum. Bu topraklarda doğmak büyük bir ayrıcalık Gazi şehrin bir evladı olmak büyük bir farkındalık. Yolumuzda engeller olabilir ama bir ve beraber olursak bu yolculuğu hızlı bir şekilde tamamlayacağız.

attachment-167966-4-7b3a122759452ad80c87043d7e4f0f6c-1544625343.jpg?

10 Ağustosta dolar kuruyla başlayan sıkıntılı dönemde de en hızlı şekilde toparlanan şehir Gaziantep oldu. Bu şehrin başka bir derdi var. Bu şehirde damdan düşenlerin başka bir derdi var. Kimsenin bireysel bir derdi yok memleket sevdası var. Kalkınma yolculuğunda nasıl bir Gaziantep modeli oluşturduğumuz artık bütün dünya konuşuyor. 500 bin mültecisini bir kalkınma modeline dönüştürmek için gayret gösteren bir Gaziantep var. Dibimizde savaş varken mevcut fabrika sayısının üstüne 150 fabrika daha kuran bir Gaziantep var. Biz büyük bir enerji ve sinerji ile yolumuza devam ediyoruz diye konuştu.

GSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADNAN ÜNVERDİ: AYAKKABI SEKTÖRÜ KENTİMİZİN EN ÖNEMLİ SEKTÖRLERİ ARASINDA YER ALIYOR

Üretim gücü ihracatı ve güçlü sanayisi ile Türkiyenin lokomotif kenti Gaziantepin her koşulda ülkemiz için katma değer oluşturmaya devam ettiğini belirterek konuşmasına başlayan GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi Geniş bir yelpazede üretim yapan şehrimizden Kasım ayında 665 milyon 637 bin dolar ihracatla aylık bazda tarihimizin en yüksek ihracatını gerçekleştirdik ve böylesi zorlu bir dönemde rekor kırdık dedi.

attachment-167966-5-7b3a122759452ad80c87043d7e4f0f6c-1544625344.jpg?

Türkiyenin Kasım ayı ihracatı yüzde 94 artarken Gaziantepin ihracatının yüzde 134 oranında arttığını ve ihracatta 6. sırada yer aldığını kaydeden Ünverdi  11 aylık Ocak-Kasım döneminde ise 6 milyar 356 milyon 675 bin dolar ihracat gerçekleştirdik. Yılsonu hedefimiz olan 7 milyar dolar hedefine inşallah ulaşacağız. Türkiyenin 6. büyük ekonomisine sahip kentimizden dünyanın 180 ülkesine ihracat yapıyoruz şeklinde konuştu.

Ayakkabı sektörünün kentimizin üretim gücünde en önemli sektörleri arasında yer aldığına dikkati çeken Ünverdi şöyle devam etti:

Ayakkabı sektörümüz özellikle son yıllarda makineleşme ile birlikte yeni bir büyüme ivmesi yakaladı. Gaziantepli üreticiler erkek çocuk bayan ve spor ayakkabısında günlük 150 bin adet terlik imalatında da 15 milyon adet kapasiteye ulaşmış durumda.

28.cisini gerçekleştirdiğimiz fuarımızı yılda iki kez yaz ve kış olmak üzere düzenlememizdeki amacımız ayakkabı sektörünün potansiyelini Türkiye ve dünya pazarlarına açarak atılım içerisindeki sektörün büyümesine katkı sağlamaktır.

Ünverdi GAPSHOES fuarının hızla büyüdüğünü ve Türkiyede sektörün en büyük fuarlarından birisi haline geldiğinin altını çizerek fuarımızda Suriyeden Çine kadar 250 firma 750 marka ile ürünlerini sergileyecek. ifadelerini kullandı.

Türkiyede ayakkabı sektörünün nabzını tutan ve en önemli ayakkabı üreticilerinin faaliyet gösterdiği Gaziantepte 2017 yılı toplam ayakkabı ihracatının 120 milyon dolar olduğunu aktaran Ünverdi 2018 yılı Ocak-Ekim döneminde ise sektörün ihracatı geçen yılın toplam ihracatını geride bırakarak 127 milyon dolara ulaşmıştır. Gaziantepli ayakkabıcılarımız bu rakamlarla ilk 10 ayda Türkiye ihracatının yüzde 164ünü tek başına gerçekleştirmiştir dedi.

Üretim şekillerinin değiştiği çağımızda yenilikçi üretime çok daha fazla önem verilmesi gerekiyor diyen Adnan Ünverdi konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

Özellikle tasarım konusuna daha fazla yoğunlaşmalıyız. Katma değeri yüksek üretim yapabilmek ve rakiplerimizin önüne geçebilmek için sektörlerimizde ar-ge ve tasarım bölümlerinin sayısını artırmamız gerekiyor. Bu bağlamda ayakkabı sektörünün yaşadığı sorunların başında da markalaşma konusu geliyor. Ulusal markalara ayakkabı üretimi yapan kentimizin marka sayısı çok az ve bir an önce markalaşma konusuna daha fazla yoğunlaşmalıyız.

Ayrıca işgücü mesleki donanım ve mevcut imkanlarla uluslararası markaları buraya çekmemiz onlar için de üretim yapar hale gelmemiz sektörün büyümesine ve kar marjlarının artmasına önemli katkıda bulunacaktır.

Zor bir yılı geride bıraktığımızı dile getiren Ünverdi konuşmasını şu şekilde tamamladı:

Özellikle Ağustos ayında döviz kurundaki ani yükselişle başlayan süreç hepimizi olumsuz etkiledi. 2019 yılına da bu güçlüklerle birlikte giriyoruz ama umutluyuz. Devletimizin almış olduğu tedbirler ve özel sektörün önünü açacak yeni düzenlemelerle birlikte belki senenin başında değil ama 2019 yılının ortalarında bir toparlanma sürecinin başlayacağına inanıyoruz. Yeter ki devlet millet el ele verelim. Başaramayacağımız konu aşamayacağımız engel yoktur. Bu duygularla yeni yılınızı şimdiden kutluyor fuarımızın hayırlı olmasını diliyorum.

UMUM AYAKKABICILAR FEDERASYONU BAŞKANI AHMET AYDAN: AYAKKABICILARIN HEPSİNİN AMACI İHRACAT OLMALI

Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanı Ahmet Aydan da konuşmasında Gaziantepte gerçekleştirilen fuarın önemine dikkat çekerek fuara olan ilgi ve katılımcı firma sayısından büyük mutluluk duyduğunu kaydetti. İzmirde gerçekleştirilen uluslararası fuara 108 firmanın katıldığını hatırlatan Aydan Gaziantepteki fuara 250 firmanın katıldığını duyunca çok sevindim.

Biz buraya 60 oda başkanımızla buraya geldik. Biz ayakkabıya sektörümüze büyük önem veriyoruz. Resmi açılış öncesi fuarı arkadaşlarımızla birlikte gezdik. Girdi maliyetleri dolayısıyla en fazla sıkıntı yaşayan sektörlerden birisiyiz ama şu anda fuarda insanların yüzü gülüyor. Bu fuardan güzel dönüşler alınacağına inanıyorum. Gaziantep fuarı Ortadoğunun kapısı konumunda burası Ortadoğunun damarı konumunda. Türkiyede bu fuarı bilmeyen yok.

Biz federasyon olarak sektörümüze hizmet etmekten mutluluk duyuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız hep ihracat vurgusu yapıyoruz. Biz de aynısını söylüyoruz. Ayakkabıcıların hepsinin amacı ihracat olmalı. Ekim ayı itibarı ile ayakkabı ihracatındaki rakam 770 milyon dolar ithalat 543 milyon dolar ifadelerini kullandı.

GAZİANTEP AYAKKABICILAR ODASI MEHMET EMİN İNCE: BU FUAR GAZİANTEPİN YÜZ AKIDIR

Gaziantep Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mehmet Emin İnce de konuşmasında GAPSHOES fuarının Gaziantepin yüz akı olduğunun altını çizdi. İnce 250 firmanın burada olması bu ekonomik sıkıntılı süreçte dimdik durduğumuzu göstermektedir.

Bu fuar bizleri heyecanlandıracak ülkemize ve Gaziantep ekonomisine güç katacaktır. Ancak finansmana ulaşmada kolaylık sağlanması ve faizlerin düşürülmesi noktasında çalışma yapılmasını özellikle bekliyoruz. Fuarımızın şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum şeklinde konuştu.

AKORT FUARCILIK YÖNETİM KURULU ÜYESİ ORHAN AKKAYA: GAPSHOES DÜNYADA KENDİ ALANINDA İLK BEŞ FUAR ARASINDA YER ALIYOR

Akort Fuarcılık Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Akkaya da GAPSHOESun dünya tarafından takip edilen bir fuar olduğunu söyledi. Akkaya fuarla ilgili şu bilgileri verdi: 2019 yaz modası modellerinin ve koleksiyonların sergileneceği fuar sadece Türkiyenin değil dünyanın takip ettiği bir fuar haline gelmiştir. Dünyada kendi alanında ilk beş fuar arasında yer alan GAPSHOES hem yurt içinden hem de yurt dışından yoğun ilgi görmektedir.

Bu manada fuarların bölge ve ülke ekonomisine katkısı yadsınamaz bir gerçektir. Ülkemiz ve dünyada önemi gün geçtikçe artan fuarlar ekonominin nabzını tutabilmek için de önemli bir göstergedir. Fuarlar sayesinde binlerce alıcı ve satıcı bir araya gelerek iş bağlantıları kurabilmekte böylece ekonominin çarklarını ve dinamiklerini harekete geçirmektedir.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından protokol üyeleri fuar stantlarını gezdi.

Fastan gelen 30 kişilik heyet GSO Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğluna hediye takdim ederek fuarın hayırlı olmasını diledi.

FUAR HAKKINDA

Toplam 30 bin metrekare alanda gerçekleştirilen GAPSHOES Fuarında 250 firma ile 750 marka ürünlerini sergiliyor.

Fuarda yurtiçinden başta Gaziantep olmak üzere Adana Bursa Çankırı İstanbul İzmir Kahramanmaraş Kayseri Konya Samsun Şanlıurfa yurtdışından ise Çin Suriye Suudi Arabistan Irak ve İrandan firmalar yer alıyor.

Firmaların son tasarım ürünlerini sergilediği fuarda erkek kadın çocuk spor iş emniyet askeri ayakkabıları ile taban aksesuar tekstil kimyevi maddeler kesim monte hazır taban gibi ürün grupları bulunuyor.

Fuar 4 gün boyunca saat 10:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

12 Ara 2018 - 17:52 - Ekonomi

Son bir ayda gaziantepinhabercisi.com sitesinde 173.719 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler değil haberi geçen ajanstır.Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 461 99 27
Reklam bilgi


Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?