Çobanoğlu,yapay zeka ile kanser ilaç keşfini anlatacak

SANKO Üniversitesi tarafından düzenlenen bilimsel etkinlikler kapsamında ABD Teksas Üniversitesi Tıp Fakültesi Çobanoğlu Laboratuvarı kurucusu ve yöneticisi Dr. Murat Can Çobanoğlu Algoritmik Terapötik Onkoloji / Yapay Zekâ İle Kanser İlaç Keşfi konusunda konferans verecek.

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri

SANKO Üniversitesi tarafından düzenlenen bilimsel etkinlikler kapsamında ABD Teksas Üniversitesi Tıp Fakültesi Çobanoğlu Laboratuvarı kurucusu ve yöneticisi Dr. Murat Can Çobanoğlu Algoritmik Terapötik Onkoloji / Yapay Zekâ İle Kanser İlaç Keşfi konusunda konferans verecek.

Toplantı 21 Aralık Cuma günü saat 11.30da SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesinde düzenlenecek.

İlgi duyan bilim insanları ve adayları toplantıya davetiyesiz katılabilecek.

DR. MURAT CAN ÇOBANOĞLU

2004 yılında TED Ankara Koleji International Baccalaureate programını 2008 yılında Onur Bursu ve Yüksek Başarı ödülü ile Sabancı Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü bitirdi.

Doktorasını burslu olarak Amerikada Carnegie Mellon Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Fakültesi ve Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi ortak işlemsel biyoloji programında olağanüstü akademik başarı ödülü ile tamamladı. 2016 yılında Teksas Üniversitesi Southwestern Tıp Fakültesinde çok genç yaşta hoca olarak Çobanoğlu Laboratuvarını kurdu.

Dr. Çobanoğlu Teksas Üniversitesi Southwestern Tıp Fakültesinde Biyoinformatik Bölümünde kurduğu ve yönettiği Çobanoğlu Araştırma Laboratuvarında yapay zekâ ile kanser ilacı keşfi çalışmaları yapmaktadır. Mevcut ilaç keşif süreçleri milyonlarca kimyasalın tesadüfi şekilde denenmesi ile ilerlemektedir. Haliyle yüksek miktarda başarısızlık ve ağır maliyetler içermektedir.

Halen kliniği yansıtacak kalitede deney düzenekleri mevcutsa da bunlar az sayıda 5-10 gibi ilaç denenmesine izin verdiği için ilaç keşfinin ön aşamalarında kullanılmamaktadır. Çobanoğlu Laboratuvarının temel hedefi az sayıda ancak başarı olasılığı yüksek ilaç adaylarını belirlemek ve sonra bu ilaçları kliniği yansıtan deney düzeneklerinde test etmektir. Kaliteli ilaç adaylarının belirlenmesi yapay zekâ ve işlemsel veri analizi teknolojileri ile sağlanmaktadır.

Çobanoğlu Laboratuvarı erken bir başarı hikâyesi olarak şu anda tedavisi olmayan bir deri kanseri tipinde etkili bir ilaç adayı keşfetmiştir. Bu ilaç adayı 2018 Nobel Tıp Ödülü alan Prof. James Allisonın laboratuvarında bağışıklık sistemi ile etkileşimi açısından test edilmektedir. Bir yandan da Wistar Enstitüsünde Prof. Meenhard Herlyn aynı ilaç adayını faredeki insan tümörü modellerinde test etmektedir.

19 Aralık 2018 - Sağlık

gaziantepinhabercisi.com son bir ayda 141.410 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 461 99 27
Reklam bilgi


Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?