GTB Başkanları Gaziantep'in kurtuluş yıl dönümünü kutladı

Antepi Gaziantep yapan kurtuluş mücadelesinin tarihe altın harflerle nakşedilmiş unutulmaz bir destan olduğunu belirten GTB başkanları mesajlarında şu görüşlere yer verdiler:

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri

Antepi Gaziantep yapan kurtuluş mücadelesinin tarihe altın harflerle nakşedilmiş unutulmaz bir destan olduğunu belirten GTB başkanları mesajlarında şu görüşlere yer verdiler:

11 ay süren kuşatma boyunca savunmasız ve yokluk içerisindeki şehir halkının kendisinden asker ve silah bakımından kat be kat daha güçlü olan bir orduya karşı verdiği bu destansı mücadele Anadolu insanına ve dünyanın farklı bölgelerinde zulme uğrayan tüm mazlum milletlere kurtuluş yolunda umut kaynağı olmuştur. Uygarlıkların beşiği Gaziantep sahip olduğu kültürel zenginlikleri verimli toprakları ve bulunduğu stratejik konum itibariyle yüzyıllar boyu her dönem gözde bir yerleşim merkezi olmuştur.

Bu nedenle sinesinde birçok savaşlara ve yıkımlara şahit olmak zorundan bu kadim topraklar çıktığı tarih yolculuğunda en büyük sınavlarından birisini ise hiç kuşkusuz kurtuluş savaşında vermiştir. Birinci dünya savaşı sonrası Fransız ve İngilizler tarafından işgal edilen Antep  insanlık tarihinin gördüğü en büyük kurtuluş mücadelelerinden birine sahne olmuştur. Türlü yokluklara rağmen yaşlısı genci kadını çocuğuyla büyük bir azim ve kararlılıkla işgal kuvvetlerine karşı koyan kahraman ecdadımız vatan topraklarını canları ve kanları pahasına sosuna kadar korumuştur.

O dönemde nüfusu 25 bin dolaylarında olduğu tahmin edilen Antep bu kutlu mücadele uğruna 6 bin 317 yiğit vatan evladını şehadete uğurlamıştır. Antep destanını tarihe altın harflerle nakşeden yiğit ecdadımızın verdiği bu mücadele aynı zamanda bütün insanlık dünyasının da büyük takdirini ve hürmetini kazanmıştır.

Canları pahasına düşman işgaline karşı direnen Gaziantepliler göstermiş oldukları bu kahramanlıkla Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürkün  Ben Gazianteplilerin gözlerinden nasıl öpmem ki onlar Antepi kurtardıkları gibi Türkiyeyi de kurtardılar iltifatına mazhar olmuşlardır. Şahinbeyleri Şehitkâmilleri Karayılanları ve gözü pek nice isimsiz kahramanlarıyla destan yazan Antepliler TBMM tarafından 8 Şubat 1921 tarihinde şehre Gazi unvanı verilmesiyle de bu gururunu taçlandırmıştır.

Gaziantepin düşman işgalinden kurtuluşunun 97inci yıl dönümünü kutladığımız bu özel gün vesilesiyle başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatan savunmasında hayatlarını kaybeden tüm şehit ve gazilerimizi rahmet minnet ve şükranla anıyor Gaziantepli hemşerilerimizin 25 Aralık Kurtuluş Gününü yürekten kutluyoruz.

24 Aralık 2018 - Gündem

gaziantepinhabercisi.com son bir ayda 141.410 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 461 99 27
Reklam bilgi


Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?