Gaziantep 2019’a yüzde 12,2 ihracat artışıyla başladı

Türkiye ihracatçılar Meclisi tarafından açıklanan 2019 yılı Ocak ayı verilerine göre Gaziantepten geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 122 artışla 586 milyon 859 bin dolar ihracat gerçekleştirildi. Geçen yılın Ocak ayında ise 523 milyon 55 bin dolar ihracat yapılmıştı. Gaziantep 2019 yılı Ocak ayında en fazla ihracat yapan 6. il oldu.

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri

Türkiye ihracatçılar Meclisi tarafından açıklanan 2019 yılı Ocak ayı verilerine göre Gaziantepten geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 122 artışla 586 milyon 859 bin dolar ihracat gerçekleştirildi. Geçen yılın Ocak ayında ise 523 milyon 55 bin dolar ihracat yapılmıştı. Gaziantep 2019 yılı Ocak ayında en fazla ihracat yapan 6. il oldu.

Gaziantep Sanayi Odası GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi yaptığı değerlendirmede 2019 yılına ihracat artışıyla başladıklarını belirterek Tüm sanayicilerimizi ihracatçılarımızı ve iş dünyamızı yürekten kutluyorum. Türkiyenin Ocak ayında ihracatı yüzde 63 artarken Gaziantep ihracatını yüzde 122 artırarak Türkiye ortalamasının iki katı ihracat gerçekleştirdi. Bu rakamları daha da yükseğe çıkarmak için azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz dedi.

Gaziantepin Ocak ayında en fazla ihracat yapan 6. il olduğunu belirten Ünverdi Gaziantep üretim istihdam ve ihracat gücüyle ekonomimizdeki en önemli kalelerden birisidir ifadelerini kullandı.

Adnan Ünverdi 2018 yılında 6 milyar 939 milyar dolar ihracatla rekor kıran Gaziantepin aynı yıl 5 milyar 15 milyon dolar ithalatla dış ticaret fazlası veren iller arasında yer aldığını anımsatarak Türkiyenin dış ticaret açığının düşmesinde Gaziantepin önemli bir rol üstlendiğini kaydetti. Gaziantepin dünya konjonktüründe yaşanan sıkıntılara rağmen ülke ekonomisine verdiği katkıya dikkati çeken Ünverdi şu değerlendirmelerde bulundu:

2018 yılı Ortadoğudan Avrupaya kadar tüm ülke ekonomilerinde zorlukların yaşandığı bir yıl olarak kayıtlara geçti. Dünyada yaşanan siyasi gerilimler ve buna artı olarak ülkemizdeki döviz kurundaki ani yükseliş bölgemizdeki risk algısı ve hedef pazarlardaki sıkıntılara rağmen Gaziantepli ihracatçılar yeni bir başarı öyküsü yazdılar. Ortadoğuda yaşanan olumsuzluklar ihracatçılarımızın daha nitelikli pazarlara yönelmesini sağlarken yeni pazarlara ulaşmamızda da önemli bir etken oldu.

Grenada Zimbabve ve El Salvador gibi ülkelere ilk defa ihracat gerçekleştirdik. Amerika ve Avrupaya ihracatımız artarken ülkemizin de hedef pazarı olan Afrika ve uzak ülkelere ihracat gerçekleştirdik. İhracatımız 180 ülkeye ulaşırken bu zorlu süreçte yıllık bazda ve aylık bazda rekor kırdık. Böylesi bir dönemde Gaziantep ithalatının yaklaşık 2 milyar dolar üzerinde ihracat gerçekleştirme başarısını gösterdi. Kentimiz ülkemizin cari açığının azalmasına önemli katkıda bulundu.

Gaziantep üretim istihdam ve ihracat gücüyle ekonomimizdeki en önemli kalelerden birisi olduğunu bu kritik süreçte bir kez daha gösterdi. Bize bu gururu yaşatan sanayicilerimizi ihracatçılarımızı tüm iş dünyamızı ve emeği geçen herkesi bir kez daha kutluyor 2019 yılında da başarılarının devamını diliyorum.

BASIN AÇIKLAMASI 

04 Şubat 2019 - Ekonomi

Muhabir İsmail Tunç


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 212 02 41
Reklam bilgi


Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?