Fatma Şahin "Belediyecilik iki çiçek dikmeyle olmaz"

Gaziantep Büyükşehir Başkanı Fatma Şahin Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifinin yıllardır kaderine terkedildiğini belirterek Belediyecilik iki çiçek dikmeyle olmaz. KÜSGETin altyapı sorununu görmezden gelemezdik. Bu sorunu çözmez üzerine bir de çiçek dikip belediyeciyim derseniz o iş yanlış olur dedi.

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Gaziantep Büyükşehir Başkanı Fatma Şahin Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifinin yıllardır kaderine terkedildiğini belirterek Belediyecilik iki çiçek dikmeyle olmaz. KÜSGETin altyapı sorununu görmezden gelemezdik. Bu sorunu çözmez üzerine bir de çiçek dikip belediyeciyim derseniz o iş yanlış olur dedi.

Gaziantep Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi toplantı salonunda gerçekleştirilen esnaf toplantısına katılan Başkanı Şahin Küçük Sanayi Sitesi KÜSGET esnafının sorunlarını dinledi seçilmesi halinde yapılacak projeler hakkında bilgi verdi.

KÜSGETin şehir için önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Şahin daha önce esnafın yaşadığı sıkıntılara değindi.

Başkan Şahin şunları söyledi: Yıllardır kaderine terkedilmiş sanayi sitesi için özel alan karışamazsınız dediler. Ama kardeşimin aş ürettiği burada özel alan olamaz dedik. Kim bana ceza yazıyorsa yazsın ben buraya hizmet vereceğim dedim. Çünkü buranın hizmete ihtiyacı vardı.

Altyapı üstyapı perişan haldeydi. İlk verdiğim karar burayı düzenlemek oldu Çünkü biliyorum ki bu bölge üretim merkezi. Biz burayı ihya etmeseydik bugün burası rekabet edemez bir durumda olurdu. Size kardeşim para toplayın kendiniz yapın diyecek durumumuz yok. Zaten yaşam çok zor insanlar zor ayakta kalıyor. Bir de size bu yükü yükleyemezdik. Bize düşen sizin çalışma koşullarınızı rahatlatmaktır.

Belediyecilik iki çiçek dikmeyle olmaz. Buranın altyapı sorununu görmezden gelemezdik bunu çözmez üzerine bir de çiçek dikip belediyeciyim derseniz o iş yanlış olur. Altyapısıyla üstyapısıyla sıcak asfaltıyla büyük bir seferberlik başlattık. 4 sene içerisinde Büyükşehir tarafından buraya harcanan para 100 milyon TLyi buldu. Burası ana damar şehrin kalbi şehrin nabzı şehrin aklı. Siz rahat edersiniz memleket rahat edecek.

GAZİRAY VE METRO ULAŞIM SORUNUNU ÇÖZECEK

KÜSGET esnafının yaşadığı en büyük sorunlardan bir olan ulaşım sorununa çözüm bulacak Gaziray ve Metro çalışmalarını anlatan Şahin 34 metre alttan gidecek olan sürücüsüz Metro sistemiyle Gar ile şehir hastanemizin arası 45 dakikadan 10 dakikaya inmiş olacak. Yani şehrin bir ucundan diğer ucuna 10 dakika da geçmiş olacaksınız. Demir ağlarla örmek ve şehri yer altına indirmek bizim için çok önemliydi. Çalışmaları tamamladık temelini atacağız. 

En büyük işimiz Metroyu Gaziraya bağlamak olacak. Gidip gelirken görüyorsunuz Başkanım burada ne oluyor diye soruyorsunuz. Odunculardan başlayıp mevcut kara tren hattını 4 hatta çeviriyoruz. İkisi şehirlerarası hızlı tren. Osmaniyeden gelip Habura kadar gidecek. Diğer iki hatta küçük sanayi ile organize sanayi arasındaki 25 kilometrelik yolda gidip gelecek. İlk başta 100 bin insan taşıyacak. 16 istasyon yapıldı.

Oduncular ile şehir merkezi arasında 10 kilometre yolu deneme seferleri 2 ay kadar başlayacak. Şehrin içinden geçerken aç kapa sistemi ile trafiği felç etmeyeceğiz. Bunu biz belediye yatırımından Ankaraya giderek devlet yatırımına dönüştürdük. Bu projede bize düşen şu anda sadece vagonlar almak. İşin özü şu: iş bilenin kılıç kuşananın ifadelerini kullandı.

GAZİRAY'DAN DETAYLAR VERDİ

KÜSGETte Gazirayın kapsamı hakkında bilgi veren Başkan Şahin şunları aktardı:  Üç ayrı durak olacak. Bunlardan birincisi Oduncular Sitesinde. İkincisi bizim Mustafa Yavuzun olduğu yerde olacak. Zaten burada bir demiryolu istasyonu vardı biz buraya Gaziray istasyonu kurarak bunu değerlendirmiş olacağız.

Ayrıca Sultana Tıp Merkezinin olduğu kısımdan KÜSGET Bölgesine doğru bir imar yolu açıyoruz. Bu imar yolunu köprü ile bağlantısını sağlayarak KÜSGETe getiriyoruz. Üçüncüsü ise Seyrantepenin olduğu kısımda olacak. Şehrin 2030 2040a kadar ki planlamasının tamamladık bugün planlamayı yaparken imar planı Ulaşım Master Planı yaptık.

Planlarda baktık ki bu memleketin en büyük sorunu bir trafik iki konut. Avrupayı görenler bilir bir üretim alanı varsa yanında hemen yeni bir yaşam alanı var. İnsanlar ister gitsin ister gitmesin biz göreve geldiğimizde gördük ki üretim alanlarımıza bir tane bile konut yapılmamış.

İnsanlar evine gitmek için bir saatini geçiriyorlar. Biz 12 köprülü kavşağı yaptık. Bu süreyi 20 dakika kısalttık. İlk yapmamız gereken şehrin çapını gelişmek olduğunu gördük bunun için 150 bin kişinin çalıştığı yerin yanı başına bir Kuzey şehir projesi hayata geçirdik.

Bölgeye viyadüklü yolumuzla en iyi şekilde ulaşım sağlanacak. 100 milyonluk yatırımımızla bu viyadük işini tamamlanma noktasına getirdik. Mart ayında inşallah bu viyadüğü kullanmaya başlayacağız. 50 bin konutluk Yaşam Merkezi 250 bin kişiye ev sahipliği yaparak hem trafikte hem şehirde büyük bir rahatlama getirecek.

GÜNEŞ: SANAYİ SİTEMİZ HİZMETE DOYDU

KÜSGET Sanayi Sitesi Başkanı Mustafa Kemal Güneş ise 1970ten itibaren 2 bin 500 işyeriyle Türkiyenin en büyük sanayi sitesi olduklarını söyledi.

Başkan Güneş Bu zamana kadar değişik belediye başkanlarından hizmet almakta zorlandık. 2014 yılından sonra başkanımız kendi işi gibi kabullendi esnafımıza büyük bir hizmet vermeye başladı. Küçük Sanayi Sitesinin yolları çok çabuk bozuluyordu. Gerek GASKİyle olsun gerek Fen İşleriyle olsun gerek Park Bahçelerle olsun sürekli irtibat halindeyiz.

Yıllardır Yapı Kooperatifleri sanki bütün işleri kendisi yapacakmış gibi yanlış bir algı var. Başkanımız elini masaya vurdu bu insanlar vergi veriyorsa hizmeti almaya hakları vardır dedi. Sanayi sitemizi hizmete doyurdu. Sanayi Sitesi genelde tarafsızdır yapılan hizmetlere göre yöneticilerin yanında yer alır.

Büyükşehir Belediye başkanımızdan memnunuz. Şehrimizde trafik sorunu yıllardan beri var hala da devam ediyor. KÜSGET Sanayi Sitesine geliş gidişlerde hep problemler yaşanıyordu. Gaziray sisteminin KÜSGETe gelmesinden memnunuz bunun Metroyla beraber faaliyete geçmesi daha da güzel olacak. Bu proje şehri Sanayi Sitesine entegre edecektir. Bizim ustalarımız burada işçi bulmakta zorlanıyordu. Niye Ulaşım çok büyük sorun oluyordu. Bu proje ile inşallah bu konu da çözüme kavuşacak diye konuştu.

BASIN BÜLTENİ 

22 Şubat 2019 - Siyaset

Muhabir İsmail Tunç


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 212 02 41
Reklam bilgi


Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?