“Ergen çocuğunuzun sağlığının ne kadar farkındasınız?”

SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi akademik kadrosu Oğuzeli Belediyesi Kongre ve Kültür Merkezinde Ergen Çocuğunuzun Sağlığının Ne Kadar Farkındasınız konulu halka açık konferans düzenledi.

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri
+4
Haber albümü için resme tıklayın

SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi akademik kadrosu Oğuzeli Belediyesi Kongre ve Kültür Merkezinde Ergen Çocuğunuzun Sağlığının Ne Kadar Farkındasınız konulu halka açık konferans düzenledi.

Konferansın açılışında konuşan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Murat Akkın SANKO Üniversitesinin genç ve dinamik bir üniversite olduğunu söyledi.

Nitelikli sağlık profesyonelleri yetiştirmek üzere yola çıktıklarına vurgu yapan Prof. Dr. Akkın Temelinde 23 yıllık geçmişiyle Türkiyenin yatak kapasitesi açısından en büyük özel hastanesi olan Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesinin bulunduğu sağlık odaklı tematik bir üniversiteyiz dedi.

Üniversitelerin eğitim araştırma ve topluma hizmet faaliyetlerini yürüttüklerini anımsatan Prof. Dr. Akkın konferansları düzenlenme amaçlarının modern üniversite kavramının önemli bir bileşeni olan yaşam boyu öğrenme çerçevesinde topluma hizmet olduğuna dikkat çekti

ÖĞR. GÖR. HATİCE ADIGÜZEL

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünden Öğr. Gör. Hatice Adıgüzel de konferansta Ergenlikte Obezite konusunda bilgiler paylaştı.

Fiziksel aktivitenin ergenlik döneminde daha da önem kazandığını belirten Adıgüzel

Sağlıklı nesiller yetiştirmek için her birey fiziksel aktivite ve egzersiz hakkında yeterli bilgiye sahip olmalıdır diye konuştu.

Ergenlik döneminde her çocuğun fiziksel olarak aktif olmasının desteklenmesi önerilmektedir. Bunun için de sağlık çalışanları aileler ve öğretmenlerin bazı rolleri üstlenmesi gerekmektedir diyen Adıgüzel ailelere şu önerilerde bulundu:

Aileler çocuklarının yaşantısında rol-model olarak ya da yaşam tarzının şekillenmesinde yönlendirmeler yaparak en önemli rol alan birimlerdir. Ev ortamında günlük yaşam içerisinde bazı roller vererek çocuklarının aktif olmalarını sağlayabilir ailecek yürüyüşlere katılabilir TV seyretme ve bilgisayar oyunları oynama sınırları koyabilir park-bahçe ve açık alanlarda oyun oynamalarını teşvik edebilir ve yaz tatillerinde çocuklarının aktif kalması için çeşitli sporlara yönlendirebilirler.

Ergenlik döneminde yapılan fiziksel aktivite ve egzersizler bireylerin iletişim becerilerini artırarak topluma katılımı beden sağlığı açısından ise kemik gelişimi vücut şekillenmesi esneklik kas kuvvet artışı gibi kazanımlar sağlar. Fiziksel aktivite ve egzersizler obezite kalp damar problemleri şeker hastalığı yüksek tansiyon gibi çeşitli kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

ARŞ. GÖR. SAADET ÖZEN

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Arş. Gör. Saadet Özen de Ergenlikte Sağlıklı Beslenmeye dikkat çekti.

Ergenlik döneminin doğum ile başlayıp ölüm ile biten yaşamda en önemli sahnelerden biri olduğunu vurgulayan Özen şunları kaydetti:

Ergenlik dönemi fiziksel ve duygusal süreçler ile başlayan cinsel fiziksel psikolojik ve sosyal olgunlaşma ile devam eden sona ereceği zamanı eğitim kültür ekonomi gibi birçok faktörün etkilediği bireyin bağımsızlığını ve sosyal üretkenliğini kazandığı çok önemli bir dönemdir. Çocukluk döneminden yetişkinlik dönemine fiziksel biyokimyasal ruhsal ve sosyal yönden geçiş süreci olan ergenlik dönemi tüm gelişim evreleri içinde toplumsal etkilerin birey için en fazla önem taşıdığı dönemdir dedi.

Bebeklik döneminden sonra fiziksel sosyal ve psikolojik açıdan yaşanan en hızlı büyüme gelişme ve olgunlaşma dönemi olan ergenlik döneminin yaş gruplarına göre sınıflandırılmasının çok zor olduğunun altını çizen Özen sözlerini şöyle sürdürdü:

Çünkü bu dönemi fiziksel psikolojik ve sosyal birçok faktör etkiler. Yine de genel bir çerçeve çizilirse 10-14 yaş arası erken ergenlik 15-17 yaş dönemi orta ergenlik 15-24 yaş dönemi ise geç ergenlik olarak sınıflandırılabilir. Bu dönemde beslenme çok önemlidir. Beslenmede yapılacak bir hata yetişkinlik döneminde önemli bir kronik hastalığa dönüşebilir. Bu hastalıklar obezite zayıflık Tip 2 diyabet hipertansiyon gibi örneklendirilebilir.

Ergenlerin beslenmelerinde sık yapılan hataların nelere yol açtığını bilmekte yarar var. Kahvaltı ve öğle öğünlerini atlamak atıştırmalık besinlere sık yer vermek fast-food beslenmeyi sık tercih etmek sebze-meyve grubunu yetersiz tüketmek bunlara güzel örnektir. Bu hatalar günlük beslenmede daha fazla karbonhidrat yağ tuz alımına daha az vitamin mineral ve lif alımına neden olmaktadır. Bu da büyüme ve gelişmeyi olumsuz etkiler ve bahsettiğimiz sağlık sorunlarına zemin hazırlar.

ERGENLİK DÖNEMİ BESLENMESİ

Özen ergenlik dönemindeki bireylerin beslenme programlarının yaş grupları anlamında değişse de genel olarak besin gruplarına göre günlük miktarların süt ve süt ürünleri grubundan 4 porsiyon et-yumurta-kurubaklagil grubundan 2-3 porsiyon sebze-meyve grubundan 5 porsiyon ve ekmek ve tahıl grubundan 7-9 porsiyon olduğunu ekstra yağ ve şeker tüketiminden kaçınılması gerektiğini bildirdi.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Arzu Tuna Uzman Hemşire Hatice Güzel ve hemşirelik öğrencileri de konferans kapsamında doğru beslenme ve sporun önemine değinerek katılımcıların tansiyon kan şekeri göbek çevresi kilo boy ölçümlerini yaparak bire bir eğitim verdi.

Konuşmaların ardından Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Murat Akkın Oğuzeli Belediye Başkan Yardımcısı Niyami Özadaya SANKO Üniversitesi adına armağan takdim etti.

BASIN BÜLTENİ 

23 Şubat 2019 - Sağlık

Muhabir İsmail Tunç


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 212 02 41
Reklam bilgi


Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?