Fatma Şahin Bugüne kadar neler yaptı ?

2002 yılından bu yana Gaziantep siyasetinin içinde bulunan Fatma Şahin'i öne çıkaran en önemli özelliği daima dezavantajlı insanların yanında yer alması olarak gösteriliyor. Gaziantep'te 5 yıldır Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan ve projeleri ile vatandaşların karşısına çıkan Şahin bu güne kadar neler yaptı? Detaylar haberimizde

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri
+18
Haber albümü için resme tıklayın

BÜYÜKŞEHİR, SUYA BİR YILDA YÜZDE 27 İNDİRİM YAPTI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi etiketli tüm içerik için tıklayınız"> Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Düzbağ İçme Suyu Projesi kapsamında suda yüzde 12 oranında indirime gitme kararı aldı. Büyükşehir, daha önce 2018 Ocak ayında yüzde 15 oranında düşürdüğü su tarifesini güncelleyerek, bir yılda toplamda yüzde 27 oranında suda indirime gitmiş oldu. Türkiye'nin içme suyu alanındaki ikinci en büyük yatırımı olan 1 milyar 250 milyon TL bütçeli Düzbağ İçme suyu Projesi’nin tamamlanmasıyla bir ay içerisinde Kahramanmaraş'tan doğan Göksu Çayı'nın Gaziantep'e ulaştıracak.

GRİLEŞEN KENTİN ÇEHRESİ YEŞİLLE BULUŞTURULDU

Büyükşehir Belediyesi, kentte yeşil alanı artırmak amacıyla yeşil seferberlik ilan etti, çarpık kentleşme kapsamında kentin grileştirilen çehresini, yeşille buluşturdu. Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçe Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı, son 4 yıl içerisinde 3 milyon 337 bin metrekare alan yeşille buluşturdu. Geçen hafta açılan Büyükşehir Belediyesi Hasan Celal Güzel Millet Bahçesi’nden tüm Gazianteplilerin yanı sıra çevredeki 30 mahalle de yararlanacak.

ALIŞVERİŞ MERKEZİ YIKIP KİTAP KAFE YAPILDI

Şehrin göbeğinde alışveriş merkezini yıkarak onun yerine kitap kafe açan tek belediye olma özelliğini taşıyan Büyükşehir Belediyesi, eğitime katkı sunmak amacıyla 4 yıl içerisinde 3 kütüphane ve 3 kitap kafe kurdu. Gençlere yönelik koruyucu, önleyici, kültürel ve sosyal projelerle geniş alanlar açan Büyükşehir, Alışveriş Merkezi (AVM) yıkıp onun yerine 160 kapasiteli çift katlı otopark üzerine kitap kafe yaptı. 100’üncü Yıl Parkı içerisine Türkiye'nin ilk uygulamalı Çocuk Kütüphanesi niteliğini taşıyan Gaziantep Çocuk Kütüphanesi’ni hizmete açan Büyükşehir, bunun yanı sıra yaptığı parklara, kitap kafeler kurdu. Büyükşehir yaptığı kütüphanelerin yanı sıra, Çınarlı Meydanı, Kavaklık Parkı ve Düztepe Çamlık Parkı içerisine yaptığı kitap kafeleri, eğitim camiasının hizmetine sundu.

2017-2018 eğitim-öğretim döneminde okullara verdiği kitap, tadilat ve bakım çalışmalarının yanı sıra yaptığı kültür merkezleriyle öğrencilere destek olan Büyükşehir, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) içerisinde öğrenciler için “Kültür Merkezi” açtı.

4 YILDA 202 FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE PARK YAPILDI

Büyükşehir Belediyesi, 4 yılda 202 futbol sahası büyüklüğünde park yaptı, 25 bölgede yürütülen park çalışmaları kapsamında kent yeşile bezendi. 3 merkez ilçe ve 6 taşra ilçelerinde park çalışmaları yürütüldü.

HASAN CELAL GÜZEL MİLLET BAHÇESİ

Yeşil alanların artmasına ilişkin çalışmalarla göze çarpan Büyükşehir Belediyesi, Hasan Celal Güzel Millet Bahçesi’ni hizmete aldı. Bahçenin içerisinde, çocuk kütüphanesi, yarı olimpik yüzme havuzu, paten ve kaykay kullanan gençler için skate park, kafeteryalar, mescit, tuvaletler, soyunma ve hakem odası bulunacak.  Profesyonel futbol sahası, basketbol sahası, voleybol sahası ve tenis kordu yapılacak alan, koşu ve bisiklet parkuruyla sınırlanacak. Çocuklara trafik eğitimi verilecek alanda, çeşitli oyun grupları konuşlandırılacak. Farklı yaş gruplarına hitap eden geleneksel sokak oyunlarına yönelik alanlar, Hasan Celal Güzel Millet Bahçesi’ni zenginleştirecek.

ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ

Büyüklüğü bakımından Avrupa’da ikinci, Türkiye’de ise ilk sırada yer alan Engelsiz Yaşam Merkezi’nde, konuşma, işitme, zihinsel, bedensel, görme engelli, özel öğrenme güçlüğü çeken ve yaygın gelişimsel bozukluk yaşayan engelliler, geleceğe umut dolu gözlerle bakmaya başladı. Merkezde, hastalıkların tedavisinde atların ve suyun kullanılacağı terapi yöntemlerinin yanı sıra otizm ve demans hastaları için dizayn edilecek odalar, dikkat çekecek.

13 bin 824 metrekare kapalı alandan oluşan çok kapsamlı ve kompleks bir tesis niteliğindeki Engelsiz Yaşam Merkezinde 240 personel görevlendirilecek. Hafif, orta ve ağır zihinsel engelliler için özel eğitim bölümleri, kapalı yüzme havuzu, hidroterapi havuzu, duyu bütünleme terapisi, snoezelen terapisi, özgül öğrenme güçlüğü bölümleri, fizik tedavi birimi, meslek atölyeleri, sergi salonu, konferans salonu, nefes evi ve çok amaçlı spor salonu yer aldı.

KUZEY ŞEHİR PROJESİ

Son yıllarda alınan göçle, 2 milyon olan Gaziantep’in nüfusu; 2,5 milyona yükseldi. Beklenmedik bir şekilde artan nüfusla şehirde barınma sorunu yüzünü göstermeye başladı. Şehirdeki konut açığını kapatmak için belediye olarak harekete geçildi, artan konut fiyatları ve kiralık evlerde yaşanan artış üzerine, toplu konut üretmek zorunluluğu doğdu.

Şehitkâmil ilçesi sınırları içerisinde, Gaziantep kent merkezi ve Organize Sanayi Bölgesi (OSB) alanının kuzeyinde yaklaşık 1100 hektarda plan çalışması, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından tamamlanarak Gaziantep Büyükşehir Belediyesince 29 Kasım 2018 tarihinde onaylandı. Büyükşehir Belediyesi ile TOKİ’nin iş birliğinde, Türkiye'nin en büyük konut projesini hayata geçirildi. 250 bin nüfusun yaşayacağı Kuzeyşehir, 8,5 milyon metrekare alanda kurulacak. Bu rakamın 1,5 milyon metrekaresini belediye aldı. Projenin ilk etabını oluşturan 3 bin konut tamamlandı. Projede; cami, manav, kasap, bakkal gibi geleneksel sokak yaşam unsurları korunacak.

Kuzey Şehir'de yaşayacak vatandaşlar, eğitimden sağlığa, sosyal yaşamdan ulaşıma, tüm fiziki ve sosyal ihtiyaçlarını kent merkezine gitmeye gerek duymadan karşılayabilecek. Mahallenin yeşil alanla çevrelenmesi, farklı ölçeklerde meydanların oluşturulması, araç yollarının sınırlandırılması, engellilerin kullanımını da içeren otoparklarla, ulaşım ağının ağırlıklı olarak yaya öncelikli ele alınması, projenin temel tasarım ilkelerini oluşturacak. Proje tamamlandığında konutlar 5 katlı olacak, 2+1, 3+1 ve 4+1 evleri içeren bir tasarım ortaya çıkacak. Kuzey Şehir Projesi kapsamında yapılan planlamayla 454 hektar konut alanı tasarlanmış, plan çalışmasında yatay mimari esas alındı. Geleneksel dokuya referans veren arazi kullanım modeli tasarlanarak, hazırlanan kentsel tasarım çalışmalarında geleneksel dokudaki gibi çıkmaz sokak kurgusuna yönelik planlama yapıldı.

OĞUZELİ BİYOGAZ SANTRALİ ENERJİ ÜRETMEYE BAŞLADI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan 1 MW’lık bir elektrik enerjisi üretecek Oğuzeli Biyogaz Enerji Santrali açıldı. Türkiye de ilk kez, Büyükşehir Belediyesi hayvansal atık kaynaklı Biyogaz Enerji Santralini kurmuş oldu. Böylelikle Gaziantep’te sürdürülebilir enerji yönetimi modellerine bir örnek teşkil edecek. Tesis, Oğuzeli ilçesi Gündoğan köyünde hizmete alındı, üretime başladı. Bölgede önemli bir potansiyele sahip hayvansal atıklar değerlendirilerek enerji ve organik atığa dönüştüren Biyogaz Tesisi, çevreye büyük katkı sağlayacak. Tesiste, günlük 70 ton büyükbaş süt hayvancılığından kaynaklanan sıvı gübre, 35 ton küçükbaş besi hayvancılığından kaynaklanan katı gübre, 40 ton tavukçuluktan kaynaklanan katı gübre, 5 ton çim biçme atıklarından yararlanılacak. Mevcut atıklarla birlikte tesiste günlük 9 bin 939 metreküp biyogaz üretilecek. Böylece yıllık 8 milyon 234 bin 400 kilowatt elektrik, 8 milyon 836 bin 917 kilowatt eşdeğeri ısı üretilmesi öngörülecek.

 

YENİ DÖNEM YÜKSELEN GAZİANTEP VİZYON PROJELERİ

ALLEBEN SU PROJESİ

Gaziantep’in yegâne simgesi olan Alleben Deresi’ne kimlik kazandırıp yeniden şehrin zenginliği haline getirerek geçmişte olduğu gibi Gazianteplilerle buluşturmak için harekete geçen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, “Alleben’i İnsanlarla Buluşturma Projesi” adı altında  (Alleben Su Projesi’ni) hayata geçiyor. Ana teması “su” olan proje kapsamında; Demokrasi Meydanı ile SANKO AVM arasında kalan bin 350 metre uzunluğundaki yaklaşık 200 bin metrekarelik alan içerisinde; duvarlarından kurtulan Alleben Deresi’nden tertemiz su akacak. Projede, mevcut ağaçların tamamı korunacak, buna ilave 80 adet yeni ağaç dikilecek, 7 bin 467 adet çalı, 60 bin 755 tane yer örtücü, 7 bin 960 tane mevsimlik çiçek, 4 bin 456 tane su bitkisi ile alandaki yeşil çeşitlilik artırılacak. Sinevizyon gösterileri yapmaya müsait 1000 metreküp hacimli açık su deposu ve paket arıtma ünitesi yapılacak. Belli bir dere kesiti içesinden sürekli akan su, proje alanı sonunda bir pompa yardımıyla alınarak paket arıtma ünitesinde arıtılıp livas görünümü verilen su kanalları ile tekrar dere kesitine bırakılacak. Su döngüsel olarak arıtıldığı ve pompa merkezindeki otomatik cihazlarla sürekli analiz yapılacağı için dereden akan suya gönül rahatlığı ile girilebilecek.

Dere ve diğer sulu alanlardaki derinlik, herhangi bir risk taşımayacak ve güvenle hareket edilebilecek yükseklikte olacağından suyla temas etmek beklentilerin de ötesinde olacak. Proje alanında Gaziantepliler için manevi bir önemi olan Hıdırellez ruhunun yaşatacağı bir havuzla tarihi livas ve gannelere vurgu yapan çeşmeler bulunacak. Bin 350 metrelik dere güzergahı boyunca yapılacak 13 adet kaskat yapısı suya hareket kazandıracak, küçük adacıklar ve havuzlar doğal dere yatağı görüntüsü verecek. Çeşitli su oyunlarının bulunduğu bölümlerde çocuklar ve büyümeyen çocuklar sıcak günlerde serinliğin ve suyun keyfini çıkaracak. Kısacası Gaziantepliler bu bölgedeki yeşil alanlarda, suyun kenarında ve suyun içinde hem oyun oynama, dinlenme ve eğlenme imkânı bulacak.

METRO PROJESİ

“Gar-Düztepe-Hastane Hafif Raylı Sistem (Metro) Hattının Uygulamaya Esas Kesin Proje Hizmetleri”  ve  “Gar-GAÜN 15 Temmuz Yerleşkesi Hafif Raylı Sistem (Metro) Hattının Uygulamaya Esas Kesin Proje Hizmetleri”  işleri kapsamında proje çalışmaları yapılacak. Gar Düztepe Hastane hafif raylı sistem hattı kapsamında 9 adet metro istasyonu ve 1 depo alanı planlanacak. Gaziantep şehrinin sürdürülebilir konforlu güvenli ve hızlı ulaşım altyapısına ulaşması hedeflenecek. 2048 yılı yolculuk verileri göz önünde bulundurularak şehrin gelecek yıllar için ulaşım sorunlarının çözümü amaçlanacak. Şehir merkezi ile güneyde inşaatı 2019 yılında tamamlanması hedeflenen Gaziantep Şehir Hastanesinin birbirine bağlanacak.

GAR-GAÜN-15 Temmuz Yerleşkesi Raylı sistem hattı kapsamında ise 14 adet metro istasyonu bulunacak. Şehir Merkezinin, Gaziantep ve 15 Temmuz üniversitelerine erişimi sağlanacak. Projenin sosyal yaşam üzerinde çok ciddi pozitif etkiler olması özellikle tüm metropol kentlerde yaşayan insanların en büyük sorunu olan ulaşıma problemine getireceği hızlı konforlu ve güvenli ulaşım alternatifi ile Gaziantep şehrinin sadece gündüzleri değil akşamda yaşanabilir bir şehir olması hedeflenecek.

 

YEŞİL ALAN PROJELERİ

GAZİANTEP MİLLET BAHÇESİ:

Yıkılan Gaziantep Kamil Ocak Stadyumunu kapsayan alan; 100’üncü Yıl Parkı ve Allaben Deresi’nin devamlılığını sağlayacak. Türk bahçelerine referans veren ve aynı zamanda Gaziantep iklim, coğrafya ve kültürüne uygun Millet Bahçesi Projesi tasarlanacak. 130 bin 158 metrekare alana sahip olacak projenin, 78 bin 960 metrekaresine inşaat alanı kurulacak. 23 bin 136 metrekare oturum alanı olan projede, 66 bin 130 metrekareye yeşil alanla renklenecek. Projede yüzde 17 yapılar, yüzde 51 yeşil alan ile yüzde 32 meydan, avlu ve sirkülasyona yer verilecek.

MEDENİYET ŞEHRİ: New York Central Park’tan daha büyük Gaziantep’e Medeniyet Şehri yapılacak. 4 milyon metrekare yeşil alanıyla aileler çocuklarıyla istifade edecek. Gaziantep’in çehresini oluşturan kıymık taşından oluşan evleri, dükkanları olan güzel bir şehir olacak. İçinde yeni hanıyla halkın hizmetine sunulacak. Medeniyet Şehri’nde, hanlarıyla bahçeleriyle merkezleriyle Osmanlı’nın zarafeti, Selçuklunun sadeliği, cumhuriyet dönemizin güzelliği olacak. Antep evlerinin ortasında hayatları vardı, sokaklarda çeşmeleri vardı, cumba evleri vardı. Gazianteplilerin çocukluğunu geçirdiği sokaklar, şimdi buraya Gaziantep Medeniyet Şehri’nde yaşayacak.

ALLEBEN GENÇLİK VE SPOR VADİSİ: 600 dönüm alana sahip olacak Gaziantep Vadi Alleben Parkı; ikinci bir Yüzüncü Yıl Kültür Parkı niteliğini taşıyacak. Alleben Vadi Parkı, dünya standartlarındaki görünümüyle fark oluşturacak. Botanik bahçesi tarzında yapılacak parkın içinde herbaryum, kütüphane, laboratuvar, Ağaç Bilim Müzesi, çocuk köyü gibi farklı alanlar bulunacak.

KARKAMIŞ SULAK ALAN VE EKOPARK: Zeugma ve Karkamış Antik Kentleri arasında proje alanı içerisinde kalan 8 höyük 55 kilometrelik kültürel miras rotası içerisinde yer alacak. Toplam 550 hektarlık Karkamış - Nizip Taşkın Ovası Sulak Alanı Ekopark projesiyle sulak alan ekosistemini korumayı, hem ulusal hem de uluslararası düzeyde öneme sahip olan sulak alanı yaşatarak tanıtmaya teşvik etmeyi, kullanıcılara eğitsel ve rekreasyonel deneyimler yaşatacak farklı aktiviteler ve alanlar sunarak sulak alan bilincini artırmayı ve geliştirmeyi amaçlayacak.

MİLLİ MÜCADELE PARKI: Gaziantep şehir merkezine 28 kilometre uzaklıkta bulunacak 34 hektarlık alana; Gaziantep-Kilis yoluyla ulaşılacak. Gaziantep savunmasının en önemli kahramanlarından olan Şahin Bey’in şehit edildiği ve Şahin Bey Anıtı’nın bulunduğu yer, Milli Mücadele Parkı olacak.

KENT PARKI: Çocuk ve rekreasyon park niteliğinde olan park, sosyal yaşam kalitesini arttırmak, bölgenin ihtiyacı olan kapsamlı bir yeşil alan ve konforlu mekanlar oluşturarak insanların doğa ve sosyal çevre ile iletişimlerini sağlamak hedefiyle hayata geçirildi. Alan ve bölgenin niteliğine uygun özel bir konsept hazırlandı.

TİCARET VE SANAYİ İÇERİKLİ PROJELER

LOJİSTİK MERKEZİ: Gaziantep ve bölgesinde sanayi ve ticaret sektörlerinin her türlü taşıma ve nakliye faaliyetleri bir merkezde toplanacak. Aynı zamanda gümrük hizmetlerinin verilebilmesi amacıyla Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Ticaret Odası ve İpekyolu Kalkınma Ajansı işbirliğiyle kent merkezinin kuzeyinde yaklaşık 300 hektar alanda nazım imar planı ve uygulama imar planı onaylandı.

MESLEK GRUPLARI (BÜSEM): Konum itibariyle kent merkezinde kalan meslek gruplarının, şehir dışına ve otoyol kenarına taşınması üzere imar planları onaylanarak, yol açma çalışmalarına başlandı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanayi ve Endüstri Merkezi’nde; ayakkabıcılara 800 bin metrekare, tır, dorse imalatçılarına 390 bin metrekare, fıstıkçılara 395 bin metrekare Gıda toptancılarına (GATEM) 243 bin metrekare ve nakliyatçılara 243 bin metrekare alan ayrıldı.

BİR FİKRİM VAR PROJESİ MERKEZİ: Kentte yaşamını sürdüren halkın, şehir ve ülkeyle ilgili, kendi yetenekleri ve becerileri doğrultusunda edindikleri bilgi, beceri ve kazanımları kullanarak girişimcilik, yaratıcı zekâ, bilimsel düşünme, rekabet edebilme bilinciyle araştırmaya yönelmesini ve teşvik edilmesini sağlayarak, fikirlerini beyan edecekleri merkez kurulacak.

EL EMEĞİ ALIN TERİ İMALATHANELERİ (SABUN-PEKMEZ MÜZESİ): Sabun imalatı yapılan ve sabunhane olarak isimlendirilen yapıların tipik özelliğini gösteren Tarihi bir yapı olan Sabunhan’a değer katılacak. Gaziantep bölgesinde önemli bir yere sahip olan zeytinyağı, sabun ve pekmez üretimi Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek kente kazandırılacak olan yapı Sabun ve Pekmez Müzesinde anlatılacak.

ANADOLU ARKEOLOJİ VE KÜLTÜREL MİRAS ENSTİTÜSÜ PROJESİ

Kendirli Gazi Kültür Merkezi Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü’ne dönüştürülecek. Enstitü, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde kurulacak, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içerisinde çalışacak. İçerisindeki kütüphane, laboratuvar, eğitim ve danışmanlık birimleri vasıtasıyla araştırmacılar, öğrenciler, akademisyenler, sivil toplum ve halkla iletişim halinde yaşayan bir enstitü olacak. Arkeoloji cenneti olan Türkiye’nin en gelişmiş Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü’nden, yerli ve yabancı birçok araştırmacı yararlanacak.

BİLİM MERKEZİ KURULACAK

30 bin metrekareye kurulacak Bilim Merkezi, Gaziantep Kilis yolu, Burç kavşağında yer alacak. Yapı oturum alanın yaklaşık 9 bin 800 metrekare olacağı öngörülerek geri kalan 20 bin metrekarelik alan ise Bilim meydanı, açık otopark, açık sergi alanları, Bilim şenlik alanları ve binayı topoğrafya içerisine gömen yeşil alanlardan oluşacak. Yerini Gaziantep Üniversitesi verecek Bir bilim merkezinin dışını Topcuoğlu ailesi içini TÜBİTAK yapacak.

Haber Merkezi

20 Mart 2019 - Gündem

Muhabir İsmail Tunç

gaziantepinhabercisi.com son bir ayda 142.184 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 461 99 27
Reklam bilgi


Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?