Rekabet edebilecek güçlü kadınlarımız var

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Gaziantepte eline çantasını alarak ben Türk kadınıyım diyecek eğitimli herkesle rekabet edebilecek güçlü kadınlarımız var dedi.

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Gaziantepte eline çantasını alarak ben Türk kadınıyım diyecek eğitimli herkesle rekabet edebilecek güçlü kadınlarımız var dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi Kadın Komisyonuyla Hasan Kalyoncu Üniversitesinin işbirliğinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen Kadın Gözüyle Şehirler konulu söyleşi programına katıldı. İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesinde gerçekleştirilen söyleşi Gaziantep Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşe Yeter Günalın moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

ŞAHİN: KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ TOPLUMLARIN KALKINMA MESELESİDİR

Söyleşiye konuşmacı olarak katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin bir şehre kadın gözüyle bakmanın çok önemli olduğunu söyledi.

Bir kadın olarak 15 yıl özel sektörde çalıştığını hatırlatan Şahin Kafamızda hep kalıplar var şu mühendisliği kadınlar yapar bu mühendisliği yapamaz diye. En büyük sorunumuz zihinlerde kutuplaştırmada ötekileştirmede ve kalıplarda bu kalıpları kırmak gerek. 3K devriminde kasa ve kas devrimi bitti şimdi kafa devrimi dönemi başladı toplumun yarısını yok saydığınız bir kalkınma modeli yönetilemez. Kadın-erkek eşitliği artık toplumların kalkınma meselesi oldu.

Türkiyenin 2023 hedefleri arasında Dünyanın en büyük 10uncu ekonomisi hedefi varsa artık kadın meselesini gündemden düşürmemiz gerekiyor. Hukuk anlamında hiçbir eksikliğimiz yok. Hala neden bu konularda sıkıntımız var Demokrasiyi özümsemek farklılığı özümsemek bunun bir zenginlik ve insan hakkı olduğunu bilmek bu sıkıntıyı ortadan kaldırır. Eşitlik önce aileden başlıyor bir anne olarak kendi oğluma önce eşitliği kabullendirdiğimi düşünüyorum. Her şeyi devletten beklemek yerine kendi alanlarımızda bunu başarmamız gerekiyor dedi.

KADININ SOSYAL STATÜSÜNÜ YÜKSELTECEK SOSYAL POLİTİKALAR ÜRETİYORUZ

Şahin şöyle konuştu: Gaziantep küçük bir Anadolu küçük bir İstanbul küçük bir Amerikadır. Burada eline çantasını alıp ben Türk kadınıyım diyen eğitimli herkesle rekabet edebilecek güçlü kadınlar var. Aynı zamanda hala Türkçe konuşmakta zorlanan ciddi sosyal desteğe ihtiyacı olan kadınlarımız da var. Aradaki makas ta çok açık. Aradaki makası kapatmak için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kurslarında 200 bin kadın ve kız çocuğu yetiştiriyoruz.

Haydi Kızlar Okula dedik 41 kızı eğitime kazandırdık. Haydi Kızlar Yönetime projesiyle kızların yönetime katılması için teşvik ettik onların ufkunu açtık. Yüzlerce kız çocuklarına belediye bünyesinde görevlendirilen kadın çalışma arkadaşlarımızla tanıştırdık. Kadın başkan var ya başka kadına gerek yok anlayışı çok tehlikelidir.

O yüzden biz belediye bünyesinde İmar ve Şehircilik Fen İşleri Çevre Koruma ve Kontrol Mali Hizmetler ile Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığının başına bir kadın görevlendirdik. Bu bir Türkiye modelidir. Gaziantepte tam bir zihinsel dönüşüm var sosyal bir bakış açısıyla kadının sosyal statüsünü yükseltecek sosyal politikalar üretiyoruz.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen de kadınların mücadeleci bir kimliğe sahip olduğunu vurgulayarak kadınlar arasında dayanışmanın olması gerektiğini kaydetti.

Gaziantep Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Funda Suran ise kadınların asla mücadeleden uzak kalmaması gerektiğini söyledi.

Söyleşinin ardından İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahine günün anısına çiçek takdim etti.

BASIN BÜLTENİ 

07 Mart 2019 - Gündem

Muhabir İsmail Tunç


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 212 02 41
Reklam bilgi


Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?