21 Bin Liranın Üzerinde Kira Geliri Olanlar Dikkat!

Milyonlarca ev sahibini yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, kira gelirlerinin tespiti ve vergilendirilmesi konusunda harekete geçti. 21 bin liranın üzerinde kira geliri elde edenlerin beyanname vermeleri gerekecek. Ancak, istisnanın altında gelir elde edenlerin beyanname vermesine gerek olmayacak.

"Bakanlık Açıkladı: 21 Bin Liranın Üzerinde Kira Geliri Olanlar Dikkat! Beyanname Vermeyenler İstisnadan Yararlanamayacak"

Milyonlarca ev sahibini yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, kira gelirlerinin tespiti ve vergilendirilmesi konusunda harekete geçti. 21 bin liranın üzerinde kira geliri elde edenlerin beyanname vermeleri gerekecek. Ancak, istisnanın altında gelir elde edenlerin beyanname vermesine gerek olmayacak. Konutlardan elde edilen kira gelirlerinin süresinde beyan edilmemesi veya eksik beyan edilmesi durumunda, 2023 yılı için belirlenen istisnadan yararlanılamayacak.

Gelir İdaresi Başkanlığı rehberine göre, arazi, binalar, madenler, taş ocakları, televizyon filmleri, telif hakları ve gizli formüller kira gelirine konu edilebiliyor. Kira geliri nakden veya ayni olarak tahsil edilmiş olmalı ve vergilendirilmelidir. Ayrıca, gelecek yıllara ait peşin olarak tahsil edilen kira bedelleri, ödemenin yapıldığı yılın değil, gelirin ilgili olduğu yılın geliri olarak kabul edilir.

2023, 2024 ve 2025 yıllarına ait kira gelirleri topluca 2023 yılında tahsil edilirse, her yıla ait kira bedeli ilgili yılın geliri sayılır. Kiranın ayni olarak alınması halinde, Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre emsal bedeli ile paraya çevrilecektir.

21 bin TL'lik istisna miktarı 2023 için geçerlidir, 2024 için ise 33 bin TL olarak belirlenmiştir. Bu miktarların altında kira geliri elde edenler vergi ödemeyeceklerdir. Ancak, bu istisna miktarlarının üzerinde kira geliri elde edenler, istisna tutarını düşerek gelir beyanında bulunacaklardır.

Kiraya verilen evlerde emsal kira bedeli, yetkili makamlar veya mahkemeler tarafından belirlenir. Emsal kira bedeli, bina veya arazinin emlak vergisi değerinin yüzde 5'i olarak hesaplanır. İnternet üzerinden beyanname verme işlemleri de mümkündür. Kira geliri elde edenlerin beyannamelerini 1 Mart - 1 Nisan 2024 tarihleri arasında vermeleri gerekmektedir. Vergi ödemeleri ise 1 Nisan 2024'e kadar yapılabilecektir.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın hazırladığı rehbere göre, konut kira geliri elde edenlerin yıllık istisna tutarının altında gelir elde etmeleri durumunda beyanname vermesine gerek bulunmamaktadır. Ancak, süresinde beyan edilmeyen veya eksik beyan edilen konut kira gelirleri için belirlenen istisnadan yararlanılamayacak. İstisna tutarının üzerinde kira geliri elde edenler ise beyan edilen kira gelirinden 21 bin TL'yi düşebileceklerdir.

Rehberde ayrıca, bir konuta birden fazla kişinin ortak olması durumunda her bir ortak için istisna tutarının ayrı ayrı uygulanacağı belirtilmiştir. Miras kalmış bir konutta miras paylaşılmamışsa, her bir mirasçı ayrı ayrı istisnadan yararlanabilecektir.

Ancak, ticari, zirai veya mesleki kazanç beyan etmek zorunda olanlar, 21 bin liranın üzerinde konut kira geliri elde edenlerden beyanı gerekip gerekmediğine bakılmaksızın ücret, menkul sermaye iradı, gayrimenkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlarının toplamı üçüncü gelir diliminin ücretler için belirlenen 2023 yılı sınırını aşanlar istisnadan yararlanamayacaklardır.

Beyanname verme zorunluluğu olmayanlar, dilekçe ile durumlarını vergi dairesine bildirebileceklerdir. Dilekçe verme nedenleri arasında "İstisna altında kira geliri elde ettim (konut), kira geliri elde etmedim, gayrimenkulu sattım, kendim oturuyorum, üstsoy, altsoy veya kardeşim oturuyor, beyan sınırı altında kira geliri elde ettim (iş yeri, diğer, hak)" seçenekleri bulunmaktadır.

26 Şub 2024 - 14:37 - Ekonomi --- Okunma

Son bir ayda gaziantepinhabercisi.com sitesinde 63.164 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep'in Habercisi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep'in Habercisi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep'in Habercisi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep'in Habercisi değil haberi geçen ajanstır.