Tüketici hakları GTO'da masaya yatırıldı

Gaziantep Ticaret Odası Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Koruması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü TKPGGM ile Gaziantep Tüketici Hakları Derneği iş birliğinde Perakende Sektöründe Tüketici Hakları konulu bilgilendirme toplantısı GTOda gerçekleştirildi.

Büyütmek için resme tıklayın

Gaziantep Ticaret Odası Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Koruması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü TKPGGM ile Gaziantep Tüketici Hakları Derneği iş birliğinde Perakende Sektöründe Tüketici Hakları konulu bilgilendirme toplantısı GTOda gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasında GTOnun mal ve hizmet sağlayıcıların üreticilerin çatı kuruluşu olduğuna değinen GTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Uğur Acıoğlu şöyle devam etti:

Bu toplantı Tüketicinin Korunmasının Güçlendirilmesi Projesi kapsamında düzenlendi. Projenin hedefi de tüketicileri taraflar arasında güçlü iletişim kurarak korumak. Yani üreticiler bayiler perakendeciler ve tüketiciler arasındaki ticari ilişkilerin doğru şekilde kurulmasını sağlamak. Dolayısıyla tüketici haklarını konuşmak için en doğru platformdayız.

Acıoğlu: Eskiden piyasayı arz yönetirdi artık talep yönetiyor.

Piyasaları artık talebin yönettiğini vurgulayan Acıoğlu tüketicinin piyasanın üreticiden daha güçlü bir aktörü haline geldiğini mal ve hizmetlerin tüketicilerin talepleri doğrultusunda sunulduğunu aksi takdirde rekabet şartlarının yüksek olduğu günümüz ekonomisinde varlığın sürdürülemeyeceğini söyledi.

Tüketiciye istediğini vermezseniz gider bir tıkla dünyanın öbür ucundan alır. diyen Acıoğlu Ama bunu yaparken de en çok güven ve satış sonrası hizmete önem veriyor. Tüketiciler bilinçlendikçe haklarının farkında oldukça üretim kalitesi de artıyor müşteri memnuniyeti de. Hepimiz müşteri odaklı çalışan garanti kapsamı geniş tüketiciyi sorun olduğunda zorlamayan sıkıntıya sokmayan ürün ve hizmetleri tercih ediyoruz. ifadelerini kullandı.

DEĞIRMENCI: TÜKETICILERIN BANKALARLA YAŞADIĞI SORUNLARA YASAL DÜZENLEME GEREK

Gelişen perakende sektöründe tüketicinin aleyhinde olabilecek sıkıntıları engellemenin büyük önem arz ettiğini söyleyen Gaziantep Tüketici Koruma Derneği Başkanı İsmet Değirmenci de tüketicilerin özellikle bankalarla yaşadığı sorunlara dikkat çekerek tüketicileri bankalar karşısında daha güçlü koruyacak yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğunu belirtti.

YILMAZ: TÜKETICI HAKLARINDA AVRUPA STANDARTLARINDA DÜZENLEMEYE SAHIBIZ

Ticaret Bakanlığı TKPGGM Daire Başkanı Kadir Yılmaz ise her bireyin birer tüketici olduğunu ve hayatın olağan akışında taraf olunduğunu bu durumda da Tüketici Hukukunun devreye girdiğini söyledi.

Yılmaz 2014 yılında yürürlüğe giren Tüketici Haklarını Koruma Kanunuyla birlikte Avrupa standartlarında bir düzenlemeye sahip olduklarını belirterek 211 farklı noktada hakem heyetleriyle uyuşmazlıkları çözüyoruz. Buralara ulaşım çok kolay ve masrafsız Birçok Avrupa ülkesinden de iyi durumda olduğumuzu söyleyebilirim. Sorunların çözüm süresiyse ortalama 3 ay gibi kısa bir süre. dedi.

Ticaret İl Müdürü Kürşat Turpçunun da katıldığı toplantıda Ticaret Bakanlığı Uzmanları Erdem Biçer ve Meryem Gören tarafından 6502 Sayılı Kanun kapsamında esnaf ve tacirleri ilgilendiren düzenlemeler ayakkabı tekstil deterjan ve çocuk bezi gibi tüketici ürünlerinde piyasa gözetimi ve denetimi konularında sunumlar gerçekleştirildi.

BASIN BÜLTENİ 

11 Nisan 2019 - Ekonomi

Muhabir İsmail Tunç


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 212 02 41
Reklam bilgi

Anket Gaziantep'te önümüzdeki Ramazan ayında sahurda davul çalınmasını istiyor musunuz?