“Glutensiz beslen sağlıklı yaşa”

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep Üniversitesinin GAÜN işbirliğinde 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü dolayısıyla Glutensiz Beslen Sağlıklı Yaşa konulu seminer düzenlendi.

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep Üniversitesinin GAÜN işbirliğinde 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü dolayısıyla Glutensiz Beslen Sağlıklı Yaşa konulu seminer düzenlendi.

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Oditoryumunda gerçekleştirilen seminer öncesi Büyükşehir Belediyesine bağlı Glutensiz Bir Başka Kafe çalışanları işaret dilinde İstiklal Marşı sundu kafenin tanıtımına yönelik kısa bir film izlendi.

TOLAY: GLUTENSİZ BİR BAŞKA KAFE TÜRKİYEDE BİR İLK

Seminerin açışında konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Gültekin Serdar Tolay Büyükşehir Belediyesinin toplumu ilgilendiren sağlık sorunlarıyla ilgili Ankarayı beklemek yerine sorumluluk aldığını belirtti.

Tolay Başkanımız Fatma Şahin kurucu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yapmış bir kişi. Bu gibi sorunları olan engelli kişilere yardım veya ürün konusunda birçok faaliyeti başlatmamıza öncü oldu. Büyükşehir olarak bu vizyonla elimizden geldiğince topluma yardımcı oluyoruz. Glutensiz Bir Başka Kafe Engelli ve Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı içinde kurulmuş bir mekân.

Korumalı işyeri olarak ilk defa kurulan bir müessese olan kafe yerel yönetimlerde bir kamu kuruluşu anlamında Türkiyede bir ilk. Korumalı işyeri nedir Çalışanların yüzde 75i zihinsel veya ruhsal engelli kişilerden oluşuyorsa Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile İŞKUR kuruma destek veriyor. Dolayısıyla yeni dönemde dezavantajlı veya engelli grubundaki kişilerin önünü açmak onlara iş istihdamı sağlamak için yeni proje başlatacağız. Hali hazırda bu amaç doğrultusunda Glutensiz Bir Başka Kafenin üst katında da işverenlerle engelli kişilerin eğitimli meslek gruplarında vasıflı olmuş bireyleri işverenlerle buluşturuyoruz dedi.

E-SATIŞ YAPACAĞIZ

Glutensiz Bir Başka Kafe hakkında bilgi veren Dr. Serdar Tolay Kafede yaklaşık 300 çeşit ürün üretilmektedir. Diğer belediyelerimiz normalde marketlerinde glutensiz un dağıtıyorlar fakat bunları ürüne dönüştürmek gereği doğdu. Türkiyede bir ilk olarak burası kuruldu. Ankaradan ve doğusundan herhangi bir şekilde ekmekte dâhil glutensiz bir ürüne özel marketlerin dışında ulaşmanız mümkün değil buralara bağımlı olarak yaşıyorsunuz. Büyükşehir Belediyesi olarak elimizden geldiğince fiyatlarımızı makul tutuyoruz.

Çölyaklı hastaların veya glutensiz olarak beslenmeyi tercih eden vatandaşların bu mamullere ulaşılabilirliği artırabilmek ve vatandaşlarımızın daha kolay temin edilebilmesi noktasında kendilerine yardımcı oluyoruz. Diğer bir nokta ise elektronik ortamda e-satışla bu hizmeti sadece Gaziantepe değil Türkiye çapında vatandaşların hizmetine sokmayı planlıyoruz. Gaziantepi sağlık alanında engelsiz bir kent yolunda kararlılıkla devam ediyoruz edeceğiz diye konuştu.

GAZİANTEPTE 10 BİN ÇÖLYAK HASTASI VAR

Seminerin devamında Gastroenteroloji alanında uzman Prof. Dr. Murat Taner Gülşennin moderatörlüğünde çocuk gastroenteroloji uzmanı öğretim üyesi Dr. Ahmet Baştürkün sunumuyla çölyak hastalığı hakkında sunum yapıldı. Seminerde hastalığın dünya çapında yeni yeni fark edildiğini Gaziantepte 10 bine yakın çölyak hastasının yaşadığı belirtildi. Hastalığın belirtileri anlatıldı mücadele yolları irdelendi katılımcıların soruları alındı.

BASIN BÜLTENİ 

09 Mayıs 2019 - Sağlık

Muhabir İsmail Tunç


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 212 02 41
Reklam bilgi


Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?