“Kimler böbrek naklinde canlı verici olabilir?”

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalından Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Orhan Gürer Böbrek naklinin yapılabilmesi için uygun vericinin bulunması şarttır dedi.

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalından Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Orhan Gürer Böbrek naklinin yapılabilmesi için uygun vericinin bulunması şarttır dedi.

SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Merkezi Sorumlusu da olan Dr. Öğr. Üyesi Gürer böbreklerin yeterli düzeyde kanı süzememesi halinde hastanın diyaliz tedavisine alındığını söyledi.

Böbreklerin tamamen işlevlerini yitirmesi halinde uygun bir vericinin bulunması ile canlıdan canlıya böbrek naklinin gerçekleştirilebileceğini belirten Dr. Öğretim Üyesi Gürer canlı verici olamayacak kişileri şu şekilde sıraladı:

- 18 yaşından küçük kişiler

- Yüksek tansiyon hastası ve bu hastalık sonucunda end-organ Örnek göz hasarı olan kişiler

- Tekrar eden böbrek taşı olan kişiler

- Şeker hastaları ve glikoz intoleransı olan kişiler

- Psikiyatrik hastalık sonucu tedavi gören kişiler

- Obez şişman kişiler. Özellikle vücut / kitle indeksi 35 üzeri veya vücut / kitle indeksi 30 üzerinde olup bunun yanında ek hastalığı olan kişiler

- Kanser hastaları

- Kalp ve damar hastaları Kalp damarları ve periferik damar hastalığı olanlar ile kalp kapak hastalıkları olanlar

- Böbrek hastalığı olan kişiler Proteinürisi olan hematürisi olan ve glomerül filtrasyon hızının 80 ml/dakika altında olan kişiler

- Kalıtımla geçişli böbrek hastalığı olan kişilerAlport sendromu Ig A nefropatisi

- Enfeksiyon AİDS vs. hastaları.

BASIN BÜLTENİ 

14 Mayıs 2019 - Sağlık

Muhabir İsmail Tunç


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 212 02 41
Reklam bilgi


Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?