Genç kalmak için harcanan tutar 1 trilyon dolar

Uluslararası vergi, denetim ve danışma firması KPMG'nin tatil ve eğlence sektörünün geleceğini incelediği 'Küresel Tatil ve Eğlence Sektörü 2019 Araştırması' sonuçları açıklandı.

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

'Küresel Tatil ve Eğlence Sektörü 2019 Araştırması'na göre 2015-2017 yılları arasında 4.2 trilyon dolarlık bir hacme ulaşan sağlıklı yaşam ekonomisinde en büyük harcama kalemini kişisel bakım, güzellik ve yaşlanma karşıtı ürünler oluşturuyor. 

Uluslararası vergi, denetim ve danışma firması KPMG'nin tatil ve eğlence sektörünün geleceğini incelediği 'Küresel Tatil ve Eğlence Sektörü 2019 Araştırması' sonuçları açıklandı. Araştırma, sağlıklı yaşam ekonomisinin son yıllarda geçirdiği dönüşüm ve ulaştığı hacimle ilgili çarpıcı sonuçlar içeriyor. 

Rapora göre küresel sağlıklı yaşam ekonomisi, 2015-2017 yılları arasında, yıllık yüzde 4.8'lik büyüme oranıyla 4.2 trilyon dolarlık bir hacme ulaştı. Global Wellness Institute'un 2018 araştırmasına göre küresel sağlıklı yaşam ekonomisinde en büyük harcama kalemini 1,083 trilyon dolarla kişisel bakım, güzellik ve yaşlanma karşıtı ürünler oluşturuyor. 

Bakım ürünlerini 702 milyar dolarla sağlıklı gıda, beslenme ve kilo verdirme ürünleri takip ediyor, üçüncü sıradaysa 639 milyar dolarla sağlık turizmi geliyor. 

Araştırmaya göre sağlıklı yaşam ekonomisini oluşturan 10 kalem şöyle sıralanıyor: 
Kişisel bakım, güzellik ve yaşlanma karşıtı ürünler: 1,083 trilyon dolar 
Sağlıklı gıda, beslenme ve kilo verdirme ürünleri: 702 milyar dolar 
Sağlık turizmi: 639 milyar dolar 
Fitness ve mind body: 595 milyar dolar 
Önleyici/kişiselleştirilmiş hekimlik ve kamu sağlığı: 575 milyar dolar 
Geleneksel/ücretsiz hekimlik: 360 milyar dolar 
Sağlıklı emlak piyasası: 134 milyar dolar 
Spa ekonomisi: 119 milyar dolar 
Kaplıca ve termaller: 56 milyar dolar 
İşyeri sağlığı: 48 milyar dolar

iha

15 Mayıs 2019 - Ekonomi

Muhabir İsmail Tunç


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 212 02 41
Reklam bilgi

Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?