Sezonunun ilk buğdayı GTB'de işlem gördü

Yeni hasat sezonunun ilk mahsul buğdayı Gaziantep Ticaret Borsasında GTB işlem gördü. Adananın Karataş ilçesinde yetiştirilerek Gaziantepe getirilen sezonun ilk buğdayı 1 lira 46 kuruştan işlem gördü.

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Yeni hasat sezonunun ilk mahsul buğdayı Gaziantep Ticaret Borsasında GTB işlem gördü. Adananın Karataş ilçesinde yetiştirilerek Gaziantepe getirilen sezonun ilk buğdayı 1 lira 46 kuruştan işlem gördü.

Adananın Karataş ilçesi Haylazlı mahallesinde çiftçi Emin Aksoy tarafından yaklaşık 52 dönüm arazi üzerinde hasadı yapılan 2019 yılının ilk mahsul buğdayı piyasaya sürülmek üzere Gaziantepe getirildi.

Gaziantep Ticaret Borsası hububat ve bakliyat satış salonlarında Güneş Tarım Ürünleri Sahibi Kemal Güneş ve Erol Benli tarafından sabah seansında satışa sunulan yılın ilk buğdayı tüccar ve işletmecilerin yoğun ilgisini gördü.

Yaklaşık 28 ton olduğu belirtilen 2019 yılının ilk ekmeklik buğdayı kilogramı 1 lira 46 kuruştan alıcı buldu.

Hasat sezonunun ilk mahsul buğdayının genelde Adananın Karataş ve Yumurtalık ilçelerinde yetiştirilerek Gaziantepe getirildiğini belirten tüccar Kemal Güneş bu durumun o bölgede bulunan çiftçilerin erken ekim yapmasından ve iklim koşullarından kaynaklandığını söyledi.

Geçtiğimiz yıl ilk buğday satışını da kendilerinin yaptığını anımsatan Güneş Geçen sezonunun ilk buğdayı 5 Mayıs tarihinde Yumurtalık ilçesinden şehrimize getirilmişti. Bu sene hava şartlarından ve yağışların fazla olmasından dolayı ilk mahsul buğday yaklaşık 10 günlük bir gecikmeyle diğer bir Adana ilçesi Karataştan şehrimize getirildi. Üreticimiz yaklaşık 52 dönüm tarla üzerinde ekimini yaptığı ürününü normal hasat sezonundan yaklaşık 20-30 gün önce  hasat ederek Gaziantepe getirdi. GTB hububat-bakliyat salonlarında satışa sunduğumuz ürünümüz kilogramı 1 lira 46 kuruştan Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde bir un fabrikasına satıldı dedi.

Gaziantepte satışa sunulan ekmeklik buğday GTBde işlem gören senenin ilk mahsul buğdayı olarak kayıtlara geçti.

HASAT SEZONU HAYIRLI OLSUN

Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı ise yaptığı açıklamada yeni hasat sezonunun bol kazançlı ve bereketli geçmesi temennisinde bulundu.

GTBde işlem gören yılın ilk buğday ile artık yeni hasat sezonuna ilk adımların atıldığını kaydeden Akıncı Çiftçilerimiz bin bir emek ve alın teri dökerek ürettikleri ürünlerini önümüzdeki günler içerisinde hasat etmeye başlayacaklar. Yeni üretim sezonunun ülkemiz ve şehrimiz adına bol kazançlı ve bereketli geçmesini diliyorum dedi.

BASIN BÜLTENİ 

17 Mayıs 2019 - Ekonomi

Muhabir İsmail Tunç


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 212 02 41
Reklam bilgi

Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?