Vali Gül, “Gaziantep bir liman şehri olacak”

Vali Gül, “Amanos tünellerinin yapılması ile Gaziantep adeta bir liman şehri olacak”

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Gaziantep Valisi Davut Gül, Anadolu İş Adamları Derneği Gaziantep Şubesinin 4. Aylık Ekonomi Değerlendirme toplantısında Amanos tünellerinin yapılması ile Gaziantep’in adeta bir liman şehri olacağını kaydetti.

Gaziantep’in ihracat rakamlarına bakıldığında altıncı sıradan beşinci sıraya yükseldiğinin altını çizen Vali Gül, “Şehrin daha iyisini yapabilecek potansiyeli var. Buradaki iş adamlarının katkıları ve buradaki sanayi kültürünün yansımaları ile çok daha iyisi yapılabilir. Amanos tünellerinin yapılması ile beraber Gaziantep âdete bir liman şehri olacak. 100 km uzaklıkta limanı olan bir şehir olacak ve rekabet üstünlüğü daha da artacak. İnanıyoruz ki Gaziantep’teki yatırımcılar, hem Gaziantep’i bir adım ileriye götürecek hem Türkiye’nin gelişmesine, ilerlemesine şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da daha çok katkı sunacak” dedi.

Vali Gül, konuşmasında Amanos tünellerinin başlaması ile ilgili de açıklamada bulunarak tünelin yapımına bu sene başlanılarak üç sene içerisinde tamamlanacağını ve tamamlanınca hem Gaziantep’in hem Güneydoğu’nun diğer şehirlerinin limana daha kolay ulaşacağını söyledi.

Toplantıya katılan Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, Gaziantep’in bir ticaret, sanayi ve ekonomi şehri olduğunu kaydederek şehrin bu günlere çok büyük fedakârlıklar, emekler göstererek geldiğini ifade etti.

Gaziantep Milletvekili Mehmet Sait Kirazoğlu, teknoloji ve inovasyonu kullanarak ülkeyi 2023, 2053, 2071 vizyonuna taşımak, ekonomi ve ihracatı çok daha ileri noktalara ulaştırmak için herkesin bir tuğla koyması gerektiğini dile getirdi.

Gaziantep’in ihracat rakamları ile ilgili açıklamada bulunan Askon Genel Başkanı Orhan Aydın ise Gaziantep'in bu yılın ilk 4 ayındaki toplam ihracatının 2,5 milyar doları bulduğunu belirterek kenttin küresel anlamda sıkıntıların yaşandığı bir dönemde iyi bir gidişat gösterdiğini aktardı.

Aydın, şehrin ocak ayında 576 milyon, şubatta 587 milyon 774, martta 643 milyon 727 ve nisan aylarında 687 milyon 626 bin dolar ihracat rakamına ulaştığını ve sene sonunda ise 8 milyar doları bulmasının beklendiğini vurguladı.

Toplantı değerlendirme raporunun okunması ile sona erdi.

BASIN BÜLTENİ 

18 Mayıs 2019 - Gündem

Muhabir İsmail Tunç


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 212 02 41
Reklam bilgi

Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?