Gaziantep Zafer öğretmeni konuşuyor

Bahattin Kayalı ilkokulu 3/C sınıfı öğretmeni Zafer Özer ve öğrencileri sene başından bu yana üçü Avrupa, biri ulusal olmak üzere dört eTwinning projesi yürüttüler.

+14
Haber albümü için resme tıklayın

Bahattin Kayalı ilkokulu 3/C sınıfı öğretmeni Zafer Özer ve öğrencileri sene başından bu yana üçü Avrupa, biri ulusal olmak üzere dört eTwinning projesi yürüttüler.

Fun learning with origami (ORİGAMİ İLE EĞLENCELİ ÖĞRENME) çok ortaklı ( İtalya, Ukrayna, Azarbeycan, Arnavutluk, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan... gibi) bir Avrupa projesidir. Origami japon kağıt katlama sanatıdır. Origaminin temel prensibi bir parça kağıt ve hayal gücü kullanılarak neler yapabileceğini öğretmektir.

Çocuklar için hem öğretici hem de eğlendirici bir oyundur. Origami çalışmaları çocuklarda öğrenme yeteneğinin gelişmesine, yaratıcılık potansiyellerinin ortaya çıkmasına, kağıdın farklı biçimlerde katlanmasıyla ortaya çıkan figürler ile çocuklarda başarma hissinin güçlenmesine yardımcı olur. Sanatsal bir ürün ortaya koyarken kendi düşüncelerini ve duygularını kullanması çocuğun kendisine olan güvenini artırır. Origami projesini yaparken çocuklar bir şeyler üretme anını sınıfın karşısında arkadaşları ile aynı anda yaşayarak öğrenirler.

Bu da çocukların topluluk karşısında kendini ifade etme becerilerini geliştirir. Öğrenciler bu proje ile yabancı ortaklarla canlı bağlantı yaparak İngilizcelerini geliştirdiler. Proje ortakları birbirlerine yılbaşında tebrik kartları gönderdiler. Origamiyi mühendisliğe, matematiğe, sanata resme entegre ettiler. Eğlenerek ve becerilerini ortaya çıkararak çalıştılar.

Nükleer silahsızlanmanın sembolü haline gelen Sadako Sasaki için “BARIŞA UÇAN TURNALAR” etkinliği düzenleyerek sunumlar yaptılar. Yakın zamanda ise origami ve dünya barışı için şarkı sözleri yazdık. Yazdığımız şarkı sözlerini stüdyoda söyledik. Klip çekimleri yapıldı. Ve yine yakın zamanda klibimizi sosyal medyaya ve eTwinning portalına sunacağız.

35 i yabancı 73 kişi ile birlikte yürüttüğümüz projemizin ismi OUR FUTURE IS IN OUR HANDS (GELECEĞİMİZ ELİMİZDE) isminden de anlaşılacağı gibi projemizin amacı dünyamızı korumaktır. Bu proje ile öğrencilere doğayı sevmeyi, kaynaklarımızı tasarruflu kullanmayı, atık maddelerin doğada kayboluş sürelerini, suyun tüm canlılara ait olduğunu ve su tasarrufunun neler yapıldığını, doğayı kirleten maddelerin kullanımına artık son verilmesi gerektiğini, havayı kirleten gazların salınımını azaltmamız gerektiğini bizzat kendileri sunumlar yaparak öğrendiler.

Dünyamızın önemini 22 Nisan dünya gününde çeşitli etkinlikler yaparak kavradılar ve bunu tüm okula gösterdiler. Proje kapsamında çeşitli kurum ve kurumlardan gelen uzman ekipleri dinleyerek bilgilendiler. Ortak şarkılarımızı söyleyerek İngilizcemizi geliştirdik. Teknolojiyi kullanarak çeşitli web 2 araçları kullandık. Teknolojinin güvenli kullanımı ile ilgili 5Şubat güvenli internet gününü kutladık. Sıfır atık projesi kapsamında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Çevre koruma ve kontrol daire başkanlığı birimi çevre mühendisleri ve tiyatro ekibi, Sıfır atık nedir ? Ve sıfır atığa dair her şeyi, geri dönüşüm, çevre bilinci, tasarruf ve atık maddelerin doğada kayboluş sürelerini anlattılar. Tiyatro oyunlarını sergilediler.

Bu süre içerisinde öğretmenleri olarak ben ;

Onları cesaretlendirici konuşmalar yaptım. Becerilerini ve sunumlarını rahat bir şekilde sunmaları için ortam hazırladım. Onları projenin merkezine koyarak problem çözme becerisi geliştirmelerini sağladım. Onların öğrenme isteklerini ve öğrendiklerini gördükçe öğretmenlik mesleğinin ne kadar güzel bir duygu olduğunu bir kez daha anladım.

Haber Merkezi 

HEALTHY LİFE HAPPY SMILES (SAĞLIKLI YAŞAM MUTLU GÜLÜŞLER) projemiz 32 si yabancı 55 ortak ile işbirliği içinde yürüttük. Okul çağındaki çocukların büyüme ve gelişimi hızlı olur. Bu dönemde çocuklar ev dışında arkadaşlarıyla birlikte yemeye başlar. Bu nedenle yaşam boyu beslenme alışkanlıklarını okulda kazanırlar. Çocukluk döneminde edinilen sağlıklı beslenme alışkanlıkları, gelecekteki beslenme sorunlarının önlenmesi için temel çözümü oluşturur. Çünkü sağlıklı beslenme çocuğun bedensel, sosyal, duygusal gelişmesi ve davranışları üzerinde önemlidir. Bu düşünce ve Projemiz ile öğrencilerim yeterli ve düzenli beslenmeyi öğrendiler. Sağlıklı yaşam için fiziksel aktivitenin önemini kavradılar. Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite için farkındalık oluşturdular. Sınıfta meyve günü, yoğurt günü yaptılar. Kahvaltılarımızdaki besin guruplarını öğrendiler. Besinleri, besin guruplarına göre kategorize etmeyi öğrendiler. 7 Nisan dünya sağlık gününü kutladılar. Besin elementlerini öğrendiler. Sandwiç günü yaparak, kendilerine sandwiç hazırladılar. Besin piramidi oluşturular. Sağlıklı ve sağlıksız beslenme ile ilgili çalışmalar ve sunumlar yaptılar. Diş sağlığı ile ilgili 1500 öğrenciye okulumuz konferans salonunda büyük ses getiren bir sunum yaptılar. Hijyen eğitimi için okulumuza uzman doktor misafir ettiler ve bilgilendirici toplantı yaptılar. Sağlıklı yaşamanın kurallarını öğrenip, sağlıklı yaşamayı davranış haline getirecek kazanımlar elde ettiler. Yine proje ile yeni İngilizce kelimeler öğrendiler. Öğrendiklerini teknolojik araçlarla da desteklediler.

ATATÜR ÇOCUKLARI olan projemiz ulusal bir projedir. Projemizin amacı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatını, Milli Mücadele yıllarını, yaptığı devrimleri, fikirlerini, kişisel özelliklerini, bilim , teknik , sanat anlayışını, anılarını ve eserlerini tanımak ve ve öğrencilerimize tanıtmaktır. Projede yer alan etkinlikler Milli Eğitim Bakanlığı eğitim ve öğretim programlarında yer alan Atatürkçülük konuları, Hayat Bilgisi, Sosyal Bilgiler, İnkılap Tarihi , Vatandaşlık ve İnsan Hakları vb. ders müfredatları ile ilişkilendirilerek yapıldı ayrıca 29 Ekim, 10 Kasım, 23 Nisan ve 19 Mayıs'ın anlam ve önemi üzerinde durularak Mustafa Kemal Atatürk'ün fikirlerini yaşatma ve yeni nesillere aktarma hedefimizi gerçekleştirdik.

Öğretmenleri Zafer Özer olarak

Projelere katılma amacım; proje tabanlı eğitim ile çocuklarda başarıyı en üst düzeye çıkarmaktır. Projeleri ve projelerin etkinliklerini yaparken beyin fırtınası yapıp, çıkan fikirler doğrultusunda çalışmaya başlarız. Çalışmaları çocukların bizzat kendilerinin yapmasının, becerilerini geliştireceğine inandığım için bu anlamda onlara yol göstererek olarak yardım ediyorum. Genel itibari ile yaşanan topluluk karşısında konuşamama sorununu ortadan kaldırıcı projeler seçmekte de özen gösteriyorum. Çünkü çocuklarımız bu yaşlarda kendilerini topluluk karşısında ifade etmeyi öğrenirlerse ileriki hayatlarında bu konu ile ilgili sorun yaşamayacaklardır.

Çocuklarım için en iyi olanını seçmeye , daha az zamanla daha çok kazanım elde etmeye çalışıyorum. Çocuklarım çalışmalarını yaparken özgür bir sınıf ortamında olduklarını hissederler. Birlikte çalışma ve başarıyı yakalama hissini yaşarlar. Fikir üreten nesiller de böyle sınıf ortamlarından çıkacağını biliyoruz.

02 Haz 2019 - 16:57 - Eğitim

Muhabir İsmail Tunç

Son bir ayda gaziantepinhabercisi.com sitesinde 173.719 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler değil haberi geçen ajanstır.Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 461 99 27
Reklam bilgi


Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?