Havuz keyfi kabusunuz olmasın

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Canset Aydın, "Havuz keyfi kabusunuz olmasın" diyerek uyardı

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Canset Aydın, havuzların neden olduğu kulak enfeksiyonlarına dikkat çekerek, havuz temizliğine dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi. 

GÜNÜN EN ÖNEMLİ HABERLERİ İÇİN TIKLA

Havaların ısınmasıyla birlikte sıcaktan bunalanlar soluğu havuzlarda alıyor. Uzmanlar ise hijyenik olmayan havuzların enfeksiyonlara yol açabileceği konusunda vatandaşları uyarıyor. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Canset Aydın, havuzların yaygın olarak kulak enfeksiyonlarına sebep olduklarını belirterek, hastaların genellikle dış kulak yolu iltihabı ile hastaneye geldiklerini söyledi.

Hastaların enfeksiyona bağlı olarak kulakta ağrı, akıntı ve dış kulak yolundaki şişmeye bağlı işitme kaybı şikayetleriyle hastaneye geldiğini vurgulayan Aydın, bu ağrının basit bir ağrı olmadığının altını çizerek, ”Gerçekten hastanın hayattan bezdirecek kadar ağrısı oluyor. Hatta hastalar basit bir dış kulak yolu iltihabı olduklarına inanmıyorlar” diye konuştu. 


Hastalarda dış kulak enfeksiyonuna ek olarak orta kulak enfeksiyonunun da görülebildiğini söyleyen Aydın, “Havuzda dalan kişilerde enfeksiyon kulakla burun arasındaki östaki yolundan orta kulağa geçebiliyor. Ya da dış kulak yolunda halk arasında kir dediğimiz, kulağın kendi ürettiği maddenin dalmaya bağlı olarak şişmesiyle hastalarımız işitme kaybıyla ve ağrıyla bize gelebiliyorlar. Bizim en çok korktuğumuz şey ise çok ağrılı olması sebebiyle dış kulak yolu enfeksiyonu” şeklinde konuştu. 


Enfeksiyonları önlemek için havuzların temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Aydın, gözle çok anlaşılmasa da havuza giren insan sayısına, havuzun içinde bariz kir olmamasına dikkat edilmesi ve temizliğine önem gösteren müesseselerin havuzlarına girilmesi gerektiğini kaydetti. Çocukların kulak zarında delik de olabildiğini belirten Aydın, çocukların kulaklarını korumak amacıyla tüp taktıklarını belirtti. Geçmişte kulak enfeksiyonu meydana gelen kişilerin daha dikkatli olması gerektiği bilgisini veren Aydın, “Bu kişilerin kulağını koruyarak havuza girmesi ve içine su kaçmamasına özen göstermesi gerekiyor. Dalmayı çok seviyorsanız, havuzlara tıpa gibi kulağı koruyacak şeylerle girmenize özen göstermeniz gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

iha

19 Haziran 2019 - Sağlık

Muhabir İsmail Tunç


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 212 02 41
Reklam bilgi


Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?