Gaziantep'in yeni gözdesi Rumkale

Gaziantep Büyükşehir Belediyesince hazırlanan Rumkale Kıyı ve Çevre Düzenlemesi Uygulama Projesi başlatıldı. 6 ay sürecek uygulama projesi kapsamında otopark düzenlemesinin yanı sıra dik yamaçlara 100 adet seyir terası kıyıda ise 7 adet satış birimi kurulacak. Böylece Fıratın incisi Rumkale daha da güzelleşmiş olacak.

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Gaziantep Büyükşehir Belediyesince hazırlanan Rumkale Kıyı ve Çevre Düzenlemesi Uygulama Projesi başlatıldı. 6 ay sürecek uygulama projesi kapsamında otopark düzenlemesinin yanı sıra dik yamaçlara 100 adet seyir terası kıyıda ise 7 adet satış birimi kurulacak. Böylece Fıratın incisi Rumkale daha da güzelleşmiş olacak.

GÜNÜN EN ÖNEMLİ HABERLERİ İÇİN TIKLA

KENTİN GÖZBEBEĞİ OLACAK

Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu KUDEB Şube Müdürlüğünün yürüttüğü çalışmalarla kentin tarihi kültürü ve turizmi hareketlendirilecek. Bu doğrultuda Dünyanın görmek için can atacağı Rumkale yurt içi ve yurt dışından kente gelen turistlerin uğrayacağı mekânlar arasında yerini alacak. Fırat nehriyle Merzimen çayının birleştiği yüksek kayalarla örtülü bir tepe üzerinde konumlanan Rumkale kentin yeni turizm yüzü olacak.

GÜRSEL: PROJE ONAY SÜREÇLERİNİ HIZLICA TAMAMLADIK

İki hafta önce başlatılan Rumkale Kıyı ve Çevre Düzenlemesi Uygulama Projesi hakkında bilgi veren Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu KUDEB Şube Müdürü Serdar Murat Gürsel bölgenin birinci derece arkeoloji sit alanı içerisinde kaldığından gerekli izinlerin alınarak çalışmaların başlatıldığını söyledi.

Gürsel  Çevre düzenleme işi proje çalışmalarını sonlandırdık. Proje çalışmaları sonrası Fırat nehri kenarında yapılacağı ve birinci derece arkeoloji sit alanı içerisinde kaldığından izin almamız gereken bakanlıklar ve kurumlar vardı.

En başta Kültür ve Turizm Bakanlığı Çevre Şehircilik Bakanlığının Gaziantepteki teşkilatı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Devlet Su İşleri İl Müdürlüğü Gaziantep Müze Müdürlüğü ile Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Kurulundan izin aldık. 2017 yılında başladık bu projeye. Alanla ilgili ön fizibilite çalışmaları ve proje planlaması yapıldı. Daha sonra da proje şekillendi. Projemize onay aldık dedi.

DERME ÇATMA ÜNİTELER YERİNE SATIŞ BİRİMLERİ KURULACAK

Gaziantepte yer alan tarihi mekânlara yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda turisti çekmeyi amaçladıklarını hatırlatan Gürsel şöyle devam etti: Proje çerçevesinde otopark seyir terasları ve satış birimleri oluşturulacak. Bölgeye gelen insanların temel ihtiyaçlarını karşılayacak birimlere yöneldik. Buraya gelen ziyaretçilerin yeme içme ihtiyaçlarını karşılayacak mekânlara ihtiyaç vardı.

İnsanlar alanda yiyecek içecek satılan hâlihazırda derme çatma üniteler kurmuş. Bölgede uzun zaman geçirecek ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılamak için 7 tane satış birimi tuvalet peyzaj ve sağlıklaştırma çalışması gerekecek. Bölgeyi arkeolojik alan olmasından ötürü mümkün olan en az müdahaleyle ıslah edilecek.

DOĞAL MALZEMELERLE TASARLAYACAĞIZ

Fırat havzası üzerinde alanı tekneyle gezen insanlar Rumkaleyi inceleme fırsatı bulabilecekler. Bunun için de suyun üzerinde yüzer dubalar planlıyoruz. Kasaba köyünden Rumkaleyi gezmek isteyenler için araçlarını park edebilecek otobüslere ve binek araçlara yönelik otopark planlaması yapacağız. Hem Fırat nehri hem de Rumkaleyi yüksek bir noktadan gören eğimli yamaçların üzerinde çok güzel bir seyir var. Söz konusu günübirlik dinleme alanında yaklaşık 100 tane seyir terası kurulacak.

Teraslar arasındaki bağlantı yollarını ise bölgenin kendi doğal malzemeleriyle kaplayacağız. Terasları ahşap görünümlü güneşe dayanıklı doğal dokuyu bozmayacak malzemelerle tasarlayacağız. Projemizin 6 aylık bir süresi var. İhalesi yapıldı yüklenici firmaya yer teslimi gerçekleştirildi. Şantiye teslim edildi. Projenin aplikasyonuyla işe başlandı. Bundan sonraki aşamada hızlı bir şekilde gelen turistlerin burayı en iyi şekilde kullanabileceği bir alana hazır hale getireceğiz.

RUMKALE HAKKINDA

Gaziantepin Yavuzeli ilçesi Kasaba köyünün yakınında bulunan Rumkale Antik dönemden günümüze kadar Şitamrat Kal-a Rhomayta Hromklay Ranculat Kal-at el Rum Kal-at el Müslimin Kale-i Zerrin Altın Kale ve Rumkale gibi birçok isimle adlandırıldı. Kale Nizip-Birecik Barajı gölünün oluşmasıyla doğmuş bir yarımadada konuşlandı. Hz. İsanın havarilerinden Johannes Yuhannain Roma döneminde Rumkaleyi mesken yaparak kayadan oyma bir odada incilin nüshalarını çoğalttığı rivayet edilir. 1279 da kaleyi kuşatan Memluklular bu aşamada kaleyi zapt edemedi.

Ancak Memluklu sultanı Melik el-Eşref 1292 de Rumkaleyi tekrar kuşatarak Rumkalenin fethi gerçekleşti. Sultanın emriyle Suriye naibi Sancar Suca tarafından tamir ettirilen Rumkale Kalat el Müslimin adını aldı. Daha sonraları Kale-i Zerrin Altın Kale olarak adlandırıldı. Rumkale Memluklular zamanında yeniden uç kalesi olarak kullanılmışsa da eski parlak dönemini bir daha yaşayamadı. 1516 da Osmanlıların eline geçen Rumkale Halep Eyaletinin Birecik Sancağına bağlı bir kaza haline getirildi.

17nci yüzyılda Evliya Çelebi Rumkalenin bir tepe üstünde sağlam bir kale olduğunu dışarıda camii hanı hamamı ve küçük bir çarşısı bulunduğunu belirtir. Katip Çelebi de burasının bahçe ve meyvelerinin bolluğunu vurguladı. Rumkale üç yanı zümrüt yeşili göl ve bunu çevreleyen dik sarp kayalıklı tepelerle çevrili doğa ve insan harikası bir yer olarak tanımlanır.

BASIN BÜLTENİ 

Ekli Dosyalar

24 Haziran 2019 - Gündem

Muhabir İsmail Tunç


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 212 02 41
Reklam bilgi


Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?