Gaziantep'ten yükselen ses... Elektrik zammını geri alın

Elektriğe yapılan zammın iş dünyasının üretim şevkini olumsuz etkilemesinden endişe ettiklerini söyleyen Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım Gaziantep ve çevresi için destek istedi.

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Elektriğe yapılan zammın iş dünyasının üretim şevkini olumsuz etkilemesinden endişe ettiklerini söyleyen Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım Gaziantep ve çevresi için destek istedi.

GÜNÜN EN ÖNEMLİ HABERLERİ İÇİN TIKLA

Gaziantep Ticaret Odası GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım Enerji Piyasası Denetleme Kurulunun EPDK kamu ve özel sektör üretim şirketlerinin biriken maliyetlerinin tüketiciye yansıtılmasına karar vermesi üzerine yaptığı zamların her türlü zorluğa rağmen üreten ihraç eden özel sektörü çok yoracağını belirtti.

EPDKnin elektrik fiyatlarında yaptığı zamların ekonomide yaratacağı olumsuzluklara dikkat çeken Yıldırım Yıllardır mülteci krizinin yükü altında olan Gaziantep iş dünyasının sırtına bir yük daha yüklendiğini söyledi.

Yıldırım yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti:

Bilindiği üzere ülkemizde üretim maliyetlerini en çok etkileyen maliyet kalemi enerjidir. Elektriğe yapılan zamlar maliyetlerimizin önemli derecede artması demektir.  Sonuçta üretici zamları maliyetlere yansıtmak zorunda kalacak. Bu da ürün fiyatlarını yükseltecek ve mücadele etmeye çalıştığımız enflasyonu yükseltecektir.

Türkiye genelindeki tüm özel sektörün bu durumdan olumsuz etkileneceğini ancak bu zammın Gaziantep iş dünyasının omuzlarındaki yükü daha da ağırlaştırdığına dikkat çeken Yıldırım bölgeye özel bir destek istedi.

Yıldırım Biz her zaman her şart ve koşulda üretiyor olmamızla çabalamamızla ihracatımızla övünüyoruz. Daha dün açıklanan rakamlarda da gördük ki yılın yarısında 36 milyar dolar ihracat yaparak ülkenin en fazla ihracat yapan 6.kent olmayı sürdürdük. Bir yandan üretmeye bir yandan mülteci sorununu yönetmeye çalışırken zammı kaldıracak ve ihracat rekorları kıracak gücümüz yok. Özel sektör elektrik üreticisinin üzerindeki Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması YEKDEM yükünün yüksekliği de elektrik piyasasında sağlıklı bir fiyat oluşumunu engelliyor. Bölgedeki toplumsal huzurun üretkenliğin çalışma şevkinin olumsuz etkilenmemesi için YEKDEM yükünün üretici üzerinden alınarak azaltılması ile enerji fiyatlarında bölgeye özel bir teşvik uygulaması getirilmesi gerektiğini düşünüyorum dedi.

BASIN BÜLTENİ 

03 Temmuz 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (532) 212 02 41
Reklam bilgi


Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?