Gaziantepli gençlerin tercihi GASMEK

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin GASMEK Gaziantepin gözbebeğidir Gazi şehrin adeta nazar boncuğu oldu sözleriyle GASMEKe verdiği önemi her fırsatta dillendirdi.

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Gaziantep Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları GASMEK eğitimde eşitliği esas alan yaklaşım geliştirdi. Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS ve Liseye Geçiş Sınavına LGS yönelik açılan kurslarla çok sayıda öğrenci sınavlara hazırlandı. GASMEK Eğitime Destek Kursları kapsamında 2018-2019 yaz kurslarına başvuran 12 bin 750 öğrenciden 6 bin 500 öğrenci yapılan seviye tespit sınavı sonunda eğitim hakkı kazandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin GASMEK Gaziantepin gözbebeğidir Gazi şehrin adeta nazar boncuğu oldu sözleriyle GASMEKe verdiği önemi her fırsatta dillendirdi. Gaziantepin mesleki eğitim seviyesini yükseltmeyi hedefleyen GASMEK binlerce Gaziantepliyi hem meslek öğretiyor hem de eğitime destek kursları çerçevesinde YKS ve LGSye hazırlıyor.

AKSOY: BUGÜNE KADAR 41 BİN 300 ÖĞRENCİ YARARLANDI

Konuyla ilgili bilgi veren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kadın Aile Eğitim ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Abdullah Aksoy belediyenin bünyesinde kurulan Gaziantep Sanat ve Mesleki Eğitim Kurslarının GASMEK 7 Ocak 2015te faaliyete başladığını hatırlattı.

Aksoy GASMEKin bugüne kadar Meslek Eğitim Kursları grubunda 30 farklı alanda 375 branşta 205 bin 110 kursiyere ulaştığını Eğitime Destek Kurslarında ise 41 bin 300 öğrenci olmak üzere toplam 246 bin 410 kişiye eğitim verdiklerini söyledi.

4 yıl içerisinde GASMEK ve Halk Eğitim Merkezleri iş birliği kapsamında 11 bin kurs açıldığını yaklaşık 150 bin kişiye sertifika verildiğini aktaran Aksoy Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahinin talimatları doğrultusunda Gaziantep ve ilçelerinde olmak üzere 29 kurs merkezinde toplam 333 derslikte eğitim hizmeti vermekteyiz. Geçen 5 yıllık süreçte hem gençlerimiz hem kadınlarımız hem de çocuklarımızın hayatlarına dokunarak onları geleceğe hazırladık dedi.

SINAVLARDA YÜZDE 85 BAŞARI YAKALANDI

Açtıkları kurslarla üniversiteye hazırlık döneminde gençlere destek olduklarını kaydeden Dr. Aksoy Başarımız ciddi anlamda yükseldi. Geçen yıl yüzde 85 civarında bir başarımız vardı. Bu yıl daha fazla başarı bekliyoruz. Derece yapabilecek ilk bine girebilecek birkaç öğrencimiz var.

Okulların kapanmasıyla yaz dönemine girdik. Gençlerimizin önümüzdeki döneme hazırlanması için önemli bir zaman dilimi. Öğrencilerin boş zamanını değerlendirmeleri amacıyla üniversiteye ve liseye hazırlık kurslarımızı açtık ve ciddi bir taleple karşılaştık. 12 bin 750 başvuru aldık ancak fiziki şartlarımız el vermediğinden 6 bin 500 civarında öğrencimiz bu haktan faydalandı.

Talebin yüksek olmasından ötürü seviye tespit sınavında sıralamaya giren öğrencilere diğer kurslar gibi ücretsiz hizmet veriyoruz. Öğrencilerimiz inşallah farklı bölümler kazanarak ileride Gaziantepin eğitimine ve diğer sektörlere katkı sağlayacaktır. Her yıl olduğu gibi bu yaz döneminde de sosyal etkinlikler ve sportif aktivitelerle dolu bir dönem geçiriyoruz. 8-16 yaşına yönelik 30 alanda 375 branşta 29 kurs merkezimize 22 bin 500 başvuru oldu etüt ve meslek edindirme kurslarıyla birlikte 35 bin civarında bir başvuru aldık. Şartlar el verdiğince 20 bin 500 civarında kişiye eğitim veriyoruz. Hafta içi sabahları öğle sonraları ve hafta sonu olmak üzere öğrencilerimizin durumuna göre hangi zaman aralığını istiyorlarsa ona göre planlama yapıyoruz diye konuştu.

GASMEK girişimcilik eğitimleri kapsamında 2017-2019 yılları arasında 117 grup girişimcilik kursuna 3 bin 355 kursiyer katıldığını aktaran Aksoy 2016-2019 yıllarında 229 engelli kursiyere eğitim verildiğini kaydetti.

KURSİYERLER NE DEDİ

GASMEK Mehmet Akif Ersoy Eğitim Akademisi Eğitime Destek Kurslarına katılan Mehmet Ünalan Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesinden geliyorum. Buradaki kurslara katılıyorum. Gerek hocaların anlatımı gerek dersler çok verimli geçiyor. Hafta içi her gün geliyorum. Pazartesi günleri denemeler oluyor diğer günlerde de günde 5 saat ders görüyoruz. Fizik kimya biyoloji matematik ve Türkçe dersi görüyoruz. Bunların haricinde etüt yapıyoruz. Evde çalışamadığımızdan buradaki sessiz ortamda ders çalışabiliyoruz. Bize bu hizmetleri sunduğu için Fatma Şahine teşekkür ediyoruz dedi.

Gizem Tekner ise İstanbul Gaziantepliler Anadolu Lisesinden geliyorum. 12nci sınıfım. Sayısal bölümündeyim. Yaz tatilinde evde olsak çalışamayacaktık. Buraya gelmemiz iyi oluyor dersler iyi geçiyor. Sayısal grubu derslerini görüyorum haftanın 5 günü geliyorum. Pazartesi deneme sınavları oluyor. Çok verimli oluyor denemeler.  Hocalarımız bizlerle ilgileniyorlar soru çözüm saatleri var diye konuştu.

Mehmet Mücahit Karakurt da şöyle konuştu: Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesinden katılıyorum. Buraya yaz döneminde üniversiteye hazırlık kursu için geliyorum. Dersler alıyoruz. Sayısal bölümü derslere giriyorum. Öğretmenlerin ilgisi çok iyi. GASMEKte iyi şeyler oluyor. Sabahları geliyorum buraya. Derslerden sonra arkadaşlarımızla burada soru çözüyoruz.

BASIN BÜLTENİ 

06 Temmuz 2019 - Eğitim

Muhabir İsmail Tunç

gaziantepinhabercisi.com son bir ayda 141.410 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 461 99 27
Reklam bilgi


Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?