Gaziantep yemeklerini anlatan kıtaba büyük ödül

Kurulduğu 2016 yılından beri Gaziantepin kültür sanat tarih ve turizm alanında yayın ve araştırmalar yapan ve bu zamana kadar 31 kitap 6 belgesel ile 10 çocuk dergisi çıkaran Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Gazikültür A.Ş. önemli bir başarıya daha imza attı.

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Kurulduğu 2016 yılından beri Gaziantepin kültür sanat tarih ve turizm alanında yayın ve araştırmalar yapan ve bu zamana kadar 31 kitap 6 belgesel ile 10 çocuk dergisi çıkaran Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Gazikültür A.Ş. önemli bir başarıya daha imza attı.

Özden Özsabuncuoğlu tarafından hazırlanan İsmail Özsabuncuoğlu editörlüğünde İngilizceye çevrilen ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gazikültür A.Ş. tarafından yayınlanan From the UNESCO Creative Cities Network within Gastronomy-Gaziantep Cuisine in Four Seasons UNESCO Yaratıcı Şehir Mutfağından-Dört Mevsim Gaziantep Yemekleri adlı kitap bütün dünyada yemeğin oscarı olarak nitelendirilen 2019-Dünya Yemek Kitapları Yarışmasında Gourmand World Cookbook Awards 2019 UNESCO Gastronomy Books kategorisinde dünya ikincisi seçildi.

Almanya Fransa İsviçre ABD gibi ülkeleri geride bırakarak finale yükselen Dört Mevsim Gaziantep Yemekleri adlı kitap temmuz ayında UNESCOnun gastronomi alanında yaratıcı şehir unvanına sahip Hong Kongun Makao adasında gerçekleşen finalde Türkiyeyi temsil ederek ikincilik ödülü aldı.

Edouard Cointreau tarafından başlatılan ve 1995 yılından itibaren düzenli olarak gerçekleştirilen ve bu sene 25cisi düzenlenen yarışmaya dünyanın her yerinden katılan aşçıların yemek yazarlarının ve gurmelerin oluşturduğu jüri nezdinde Gaziantep yemekleri büyük beğeni topladı ve ödül aldı.

Bu ödülün Gaziantep mutfağının uluslararası platformlarda tanıtılmasına katkı sağlayacağına ifade eden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Böylece Gaziantepin gastronomi alanındaki zenginliği bir kez daha tescillenmiş oldu dedi.

Gastronomi dalında 2015 yılında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına giren Gaziantep Mutfağını anlatan bu kitabın dünya ölçeğinde başarı kazanmasının önemli olduğunubelirten Şahin Gaziantep bulunduğu stratejik konum ve bünyesinde barındırdığı değişik medeniyetlerin izleri sebebiyle farklı kültürel zenginliklere sahip kadim bir şehirdir.

Bir kültür ve ticaret merkez olma vasfını her daim muhafaza eden Gaziantep bugün de ülkemize her alanda katma değer üreten şehirlerin başında gelmektedir. Gaziantep mutfağı 2015 yılında gastronomi dalında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına girerek dünyanın en önemli mutfaklarından biri olduğunu dünya çapında tescil ettirmişti. UNESCO Gaziantep Mutfağının lezzet ve çeşitliliğini bu ağa dahil ederek Gaziantepin potansiyelini ortaya koymuştu.

UNESCOnun tescillemesiyle birlikte dünyada genellikle ülke adlarıyla anılan mutfaklar arasına kendi şehir adıyla giren Gaziantep Mutfağı Türk mutfağı arasında müstesna bir özelliğe sahip olduğunu bütün dünyaya tanıtmıştı diye konuştu.

291 YEMEK ÇEŞİDİ TESCİLLENDİ

Tarihi İpek yolu üzerinde ve Baharat yolu yakınında bulunan Gaziantepte çok çeşitli kültürlerin buluşarak zengin bir mutfak kültürü oluşturduğunu dikkat çeken Şahin konuşmasını şöyle sürdürdü:

Bu zengin mutfak bu günkü nesillere kültür mirası olarak kalmıştır. Gaziantep mutfağı et ve sebzenin en uygun oranlarda karıştırılıp sunulduğu yemekleri içerir. Kitabın yazarı Özden Hanım buna altın oran adını veriyor. Sebzeler hem taze hem kurutulmuş hem de salamurası yapılmış halde tüketilir. Gaziantep mutfağında meyveler de önemli bir yer tutarak dengeli beslenme yanında sağlıklı ürünler de sunar. Gaziantep mutfağında hemen hemen hiçbir şeyin atılmadığını bir şekilde değerlendirilerek israftan kaçınıldığı görülür.

Bir başka deyişle Gaziantep mutfağında sıfır atık felsefesi hakimdir. Gaziantep mutfağı da yakın çevresindeki iller ve ülkeler ile bir zamanlar içinde barındırdığı çeşitli din ve ırklara mensup grupların mutfaklarından ve damak zevklerinden etkilenerek bugünkü zenginliğine ulaşmıştır. Son verilere göre Gaziantep mutfağına ait 291 değişik yemek çeşidi Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenmiş olup sırada tescillenmeyi bekleyen bir o kadar daha yemek çeşidi var.

Gaziantep mutfağının geçmişten itibaren Türk yaşam şeklinin Türk beslenme alışkanlıklarının ve kültürel etkileşimlerin bir sentezi sonucu sürekli zenginleşerek başta sağlık olmak üzere kullanılan et sebze meyve yoğurt ve kışlık kurutulmuş malzemeleri ile yüzyıllar boyu süren lezzet ve birikimiyle günümüze kadar ulaşabildiğini vurgulayan Şahin Orta Asya Mezopotamya ve Akdeniz mutfaklarının birleşimi olarak değerlendirebileceğimiz Gaziantep mutfağı baharat zeytinyağı et ve tahıl çeşitleriyle birbirinden lezzetli geleneksel tatlar içeren 500 çeşide yaklaşan bir yemek yelpazesine sahip dedi.

Dünya mutfağında kendi şehir adıyla anılan ender mutfaklardan biri olan Gaziantep Mutfağında yer alan yemekler daha önce Dört Mevsim Gaziantep Yemekleri adıyla Gazikültür A.Ş. tarafından yayınlanmıştı. Yayınlanan bu kitap İngilizceye çevrilerek Gaziantep yemekleri yurtdışında da artık birebir adları ve tarifleriyle yerini almak suretiyle dünya yemek literatürüne girmiş oldu. Yüzyıllardır geleneksel lezzetinden ve yapılış tarzında bir şey kaybetmeden günümüze kadar ulaşan bu lezzet zenginliği artık Türkiye dışında da rahatlıkla yapılabilecek duruma geldi.

BASIN BÜLTENİ 

18 Temmuz 2019 - Gündem

Muhabir İsmail Tunç


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 212 02 41
Reklam bilgi


Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?