Burası Gaziantep... Sayıları 1 milyonu geçti

Gaziantep Büyükşehir Belediyesine bağlı müzeler 2019 yılının ilk 6 aylık döneminde yurt içinden ve yurt dışından gelen 1 milyona yakın ziyaretçinin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Gaziantep Büyükşehir Belediyesine bağlı müzeler 2019 yılının ilk 6 aylık döneminde yurt içinden ve yurt dışından gelen 1 milyona yakın ziyaretçinin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

GÜNÜN EN ÖNEMLİ HABERLERİ İÇİN TIKLA

Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı Müzeler ve Kütüphaneler Şube Müdürlüğü bünyesindeki 11 müzesiyle dikkati çeken Büyükşehir Belediyesi yerel yönetimlerde çağdaş müzecilik anlayışının örneklerini gerek teknolojik gerekse şehrin kültürel altyapısını harmanlayarak müzecilik faaliyetlerini sürdürüyor.

MÜZELERDEKİ DÜZENLENEN ETKİNLİKLER

Geçmişten günümüze ulaşan çocuk yaşam kültürünü korumak ve yaşatmak amacıyla kurulan Oyun ve Oyuncak Müzesi her yıl binlerce çocuğun katıldığı etkinliklere ev sahipliği ediyor. Müzede yıl boyunca Ezogelin Bebek Çalıştayı Çömçe Gelin Atölyesi Topaç Deerme Atölyesi gibi etkinlikler yapılıyor. Bunların dışında Masal Atölyesi Oyun Atölyesi Ahşap Oyuncak Yapımı Bez Bebek Yapımı gibi birçok etkinlikle ziyaretçilerin müzede aktif vakit geçirmesi sağlanıyor.

Tarihi Antepevi mimarisinin güzel örneklerinden olan Emine Göğüş Mutfak Müzesinde Gaziantep mutfak kültürünü yansıtan mutfak araç-gereçlerinin teşhirinin yanı sıra yöresel yemeklerin görselleri sergileniyor. Gelen ziyaretçilere mevsimine göre yapılmış yöresel tatlar ikram ediliyor. Türkiye ve Dünyada ilk örneği Gaziantepte bulunan Fıstık Müzesinde aşılanmamış fıstık tohumu anlamına gelen yöresel tatlardan Menengiç Kahvesi gelen ziyaretçilere sunuluyor.

Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan külliyenin hamam bölümü olarak hizmet veren tarihi hamam 2013 yılında Gaziantep Hamam Müzesine dönüştürüldü. Köklü bir geleneğe sahip olan Gaziantep hamam kültürünün yaşatılması için çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor. Müzede Şamşırak Yapımı  Sabun Yapımı ve Nevse Emi Yapımı gibi atölyelerle unutulmaya yüz tutan kültürel değerler yeni nesle hatırlatılıyor.

Atatürkün nüfusuna kayıtlı olduğu Bey Mahallesindeki Atatürk Anı Müzesinde Atatürkün Gaziantepi ziyareti sırasında kullandığı eşyalar dönemin Gaziantep ve Gaziantep Savunmasını anlatan görsellerin yanı sıra daha çok tarihi kitapların ağırlıkta olduğu bir kütüphanesi yer aldı.

Vatandaşları müzeleri gezmeye çağıran Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gaziantepin müzeler kenti olma yolunda emin adımlarla ilerlemesi için ulusal ve uluslararası platformlarda müzecilik çalışmalarına devam edecek.

BASIN BÜLTENİ 

01 Ağustos 2019 - Gündem

Muhabir İsmail Tunç


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (532) 212 02 41
Reklam bilgi

Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?