Şimdi Gaziantep'te festival zamanı

Gaziantep Valiliğinin koordinasyonunda Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantepi Geliştirme Vakfı GAGEV iş birliğinde 12-15 Eylül tarihlerinde düzenlenecek 2nci Gastroantep Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi.

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Gastroantep Festivaline Fıstık var biber var nar var diye bakılamayacağını belirterek Burada istimdam var burada ekonomi var burada ihracat var burada büyüme var dedi.

Gaziantep Valiliğinin koordinasyonunda Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantepi Geliştirme Vakfı GAGEV iş birliğinde 12-15 Eylül tarihlerinde düzenlenecek 2nci Gastroantep Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi.

Gaziantepte görev yapan ajans muhabirleri yerel gazete ve televizyon temsilcileri tarafından yoğun ilgi gösterilen toplantıda eşsiz antep mutfağının yeniden uluslararası bir boyut kazanacağı vurgulandı. Katılımcıların çeşitli antep yemeğini tadacağı festivalde kentin tarihi ve kültürünü yansıtılacak etkinlikler hakknda bilgi verildi.

ŞAHİN: KÜRESEL BİR OYUNCU OLMAMIZ İÇİN KENDİMİZİ TARTMALIYIZ

Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin kentin rekabet etme gücünü şehrin sürdürülebilir kalkınmasına yönelik çalışmaları dile getirerek Gastroantep Festivaline güneş toprak ve kalpten gelen lezzet diyerek başladıklarını bildirdi.

Şahin Gaziantep bereketli hilalin tam ortasında bulunuyor. Bereketli hilal güneş ve toprak bu coğrafyaya güç veriyor beraberinde lezzet sağlık ve sıhhat veriyor. Güneşin ve toplam tarihten gelen lezzetin sonrasında bu farkındalığı sağladık bilimsel olarak bölgede rekabet gücmüzü artırmak istedik. Doğduğum toprakları çok seviyorum kesinlikle şehir milliyetçiliğiyle yaklaşmıyorum raporlar bize Gaziantepin İstanbulla yarışır hale geldiğini gösteriyor.

Şehrin rekabet etme gücünü iki noktada yoğunlaştıracağız. Birincisi sanayimizi yüksek teknolojiye geçireceğiz. Bu konu üzerine çalışıyoruz. Valiliğimizin başkanlığında önümüzdeki hafta Ankaraya gideceğiz ilgili bakanlara konuyu anlatacağız. Büyük fırsatlar var sürekli bardağın boş tarafına bakamayız bardağın  boş tarafını görüp birlikte nasıl dolduracağımızı şehrin kalkınma potansiyelini ekonomisini istihdamını nasıl artıracağımıza bakmalıyız.

Dolayısıyla Gastroantepe fıstık var biber var nar var diye bakamayız burada istimdam var burada ekonomi var burada ihracat var burada büyüme var. Pasta büyüdügü zaman herkesin yararlanacağı bir bölgesel kalkınma modeli ortaya çıkacak. Onun için kentsel rekabet gücümüzü artırmalıyız kendimizi çok iyi tartmalıyız. Küresel bir oyuncu olmamız için Dünya nereye gidiyor sorusuna cevap bulabilmek için çalışmalıyız. Yaptığımız çalışmada genel stratejimiz kentsel analizlerle kentsel rekabet gücümüzü ortaya çıkarmak olacaktır. Şehirde kalkınma yatırım ve tanıtım ofisini oluşturacağız sanayi odaklı tüm ilgili odaları kapsayacak bir ofis kuruyoruz dedi.

Sunum eşliğinde Gaziantepin tarihi ve kültürel zenginliklerine yönelik yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler veren başkan Şahin Gazi şehrin sanayisiyle ticaretiyle nitelikli insan gücüyle farkındalık oluşturmak istediğini söyledi.

Şahin belediye tarafından  gastronomi alanındaki çalışmalarda yürütülen mahalle mutfağından söz etti.

Gaziantep mutfağının şehrin 12 bin yıllık tarihinde yer alan medeniyetlerin yaşamlarından süzülüp gelen zengin kültürel miras olduğunu vurgulayan Şahin şunları dedi: Gaziantep mutfağının UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dahil olmasının ardından hayata geçirdiğimiz GastroAntep Festivali ile şehrin kültürel ve gastronomi zenginliklerini ulusal ve uluslararası arenada sergilemeye devam ediyoruz.

Gastronomi turizm sektörüne ivme kazandıran önemli global trendlerden biri durumunda. Dünya çapında değerli kültürel varlıklardan biri olan Gaziantep mutfağı ve gastronomisi sınırları aşarak dünyaya açılmayı fazlasıyla hak ediyor. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz GastroAntep Festivaliyle global vizyonumuzu gerçekleştirme yolunda önemli bir adım daha atmış olacağız.

Gaziantepin sadece mutfağıyla değil zengin kültürel mirasıyla da eşsiz bir şehir olduğunu anlatan Fatma Şahin Bu kent Zeugma ve Yesemek gibi iki UNESCO Dünya Mirası Listesi Adaylığına sahiptir ve İpek Yolu üzerinde bulunduğu için çok gelişmiştir.

Dülük antik kenti ve Karkamış antik kenti ile de şehrin konumunun önemi anlaşılabilmektedir. Karkamış antik kentinin kazı çalışmaları kapsamında oluşturulacak olan Karkamış Arkeoparkın bir bölümü düzenlenen törenle açıldı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle yürütülen kazı çalışmaları kentin tarihi ve kültürel zenginliklerini tüm Dünyaya gösterecek. Kazıların sonunda yapılması planlanan Karkamış Arkeopark Hitit İmparatorluğu ve Demir Çağı dönemine ışık tutacak. Yani biz diyoruz ki 4 Mevsim Gaziantep Lezzetiyle Gaziantep sanatıyla Gaziantep tarihiyle Gaziantep doğasıyla Gaziantep diye konuştu.

Şahin 2018 yılında ilki gerçekleşen GastroAntep Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivaline 250 binden fazla ziyaretçinin geldiğini dünyaca ünlü ve Michelin yıldızlı şeflerin 116 şehir içerisinde gastronomi alanında Türkiyeyi temsil eden ilk şehir olan Gaziantepin mutfağını yorumladığını hatırlattı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin tarihe kültüre sanata ve gastronomiye gönül veren herkesi GastroAntep Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivaline davet etti.

Gaziantep Valisi Davut Gül Gastroantep Festivaliyle kentin en güçlü yönünün gözler önüne serileceğini söyleyerek festivalin ekonomik açıdan gıda alanında üretim yapan birçok firmanın olumlu yönde etkileyeceğini bildirdi.

Toplantıda konuşan AK Parti Gaziantep milletvekillerinden Derya Bakbak Abdullah Nejat Koçer Ahmet Uzer ve Mehmet Sait Kirazoğlu da bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan Gastroantep Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivalinin önemine değindi.

Gazetecilerin sorularının yanıtlandığı geniş kapsamlı değerlendirmenin ardından toplantı sona erdi.

FESTİVAL HAKKINDA GENEL BİLGİ

GastroAntep Festivali Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye Belediyeler Birliği Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ve İpekyolu Kalkınma Ajansının kurumsal sponsorluğundaki meraklılarıyla buluşacak. Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler ünlü pasta şefleri UNESCO gastronomi şehirleri yerli ve yabancı basın temsilcileri Türkiyenin gastronomi profesyonelleri üniversiteler gurmeler Gaziantepli tarım üreticileri ve Türkiyenin farklı noktalarındaki Gaziantep mutfağının temsilcileri festivalde bir araya gelecek.

Festival kapsamında konuklar için geziler müze ziyaretleri panel ve seminerler atölyeler şovlar kadın ve çocuklar için atölye çalışmaları konserler ve pek çok eğlenceli etkinlik organize edilecek. Michelin yıldızlı şefler tamamen yerel ürünler kullanarak workshoplar düzenleyecek. Festivalde Dünyanın yalnızca yerel ürünlerle gerçekleştirilen tek gastronomi yarışması Local Chef de yapılacak.

Festival Gaziantepin gastronomi kültürü ve tarımsal gıda ürünlerinin Dünyaya açıldığı bir platforma dönüşecek. Gaziantep ile özdeşleşen tüm yemeklerin tescil edilme çalışmaları da bir yandan sürdürülüyor. Gaziantep mutfak kültürünü araştırarak yemeklerin tespit ve tescillerini Gaziantep Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü yapıyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Mutfak Sanatları Eğitim Merkezi MUSEM ve Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları Merkezinde GASMEK Gaziantep Mutfak Kültürü ile ilgili eğitimleriyle üniversitenin yürüttüğü bilimsel çalışmalara destek sağlıyor.

Bu merkezler bilginin dağılması yaygınlaşması ve Gaziantep yemek kültürünün yeni nesillere aktarılması çalışmalarında itici güç konumunda bulunuyor. Gaziantepte ayrıca Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi ile bu kültürün tarihi değerleri de sergileniyor ve yeni nesillere aktarılıyor. Kent içinde yemek kültürünün özgünlüğüyle korunması konusunda çalışan diğer etkin kurum ise Gaziantep Ticaret Odası. Gaziantepte mutfak kültürü ve yemeklerin içeceklerin yaşatılmasıyla ilgili faaliyet gösteren bu ana kurumlar yanında güçlü STKlar da bulunuyor.

Gaziantep Ticaret Odasının yanı sıra Gaziantep Sanayi Odası Gaziantep Ticaret Borsası ve Gaziantep Bakırcılar Odası da Gaziantepte mutfak kültürünün yaşatılması ve geliştirilmesi ile ilgili faaliyetlere destek veriyor.

BASIN BÜLTENİ 

02 Ağustos 2019 - Gündem

Muhabir İsmail Tunç


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 212 02 41
Reklam bilgi


Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?