Ve GastroAntep başladı

Gaziantep Valiliği koordinasyonunda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantepi Geliştirme Vakfının GAGEV işbirliğinde Dünyanın en önemli gastronomi merkezlerinden biri olma hedefiyle düzenlenen Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali GastroANTEP ikinci kez Perde dedi.

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Gaziantep Valiliği koordinasyonunda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantepi Geliştirme Vakfının GAGEV işbirliğinde Dünyanın en önemli gastronomi merkezlerinden biri olma hedefiyle düzenlenen Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali GastroANTEP ikinci kez Perde dedi.

Gaziantepin Nurdağı ilçesinde 60 dönüm alanda yapılan biber hasadı ve kuruluk gezisiyle başlayan festivale Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak Nurdağı Belediye Başkanı Ökkeş Kavak İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler Türkiyenin gastronomi profesyonelleriyle şefleri üniversiteler gurmeler gastronomi yazarları Gaziantepli tarım üreticileri yerli ve yabancı basın mensuplarıyla Türkiyenin farklı noktalarındaki Gaziantep mutfağının temsilcileri katıldı.

Kurutmalıklarla süslenen tören alanına gelen başkan Şahine Nurdağı ilçe halkı yoğun ilgi gösterdi başkanla fotoğraf çektirmek için adeta birbiriyle yarıştı.

ŞEHİR GASTROANTEP FESTİVALİNİN ETRAFINDA TOPLANDI

Dünya Bankasının en rekabetçi 7 şehirden biri olarak seçtiği Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütünün UNESCO 116 şehir arasında gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağında UCCN Türkiyeyi temsil eden ilk şehir olma niteliğini taşıyan Gaziantep Güneydoğunun ve Mezopotamyanın Dünyaya açılan yeni penceresi oldu.

Güneşten topraktan ve tarihten gelen yerel lezzeti tüm Dünyaya tanıtmak amacıyla eşsiz gastronomisini Dünyaya tanıtmayı sürdüren şehir GastroANTEP Festivalinin etrafında toplandı birlikte hareket etti.

ŞAHİN: GÜNEŞ BU COĞRAFYADA ÇOK DAHA GÜZEL DOĞUYOR

Biber hasadı öncesi düzenlenen törende konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivalinde 40 ülkenin Gaziantepte buluştuğunu belirterek 40 ülkenin kalbi Gaziantepte atıyor. Gaziantep neresi Nurdağı neresi İslahiye neresi Burası bereketli hilalin tam ortası.

Bereketli hilal ne demek Mezopotamyanın bereketi demek Uzakdoğudan gelen aromanın bu toprakta olması demek Alın teri olmazsa olmaz toprak tevazuuyla cömertliğiyle insanımıza bereket sunuyor. Güneş bu coğrafyada çok daha güzel doğuyor. Suyumuz rüzgârımız sert.  Biberimiz kendiliğinden bu lezzete bürünmüyor insanımız mert tarlamız cömerttir.

Bereketli hilalin ortasında tüm Dünyaya bu tarla kardeşlik sofrası bu tarla şifa tarlası bu tarla sevgi ve aşk tarlası diyoruz. UNESCO 116 şehir arasında gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağında Türkiyeyi temsil eden ilk şehiriz lezzetin başkentiyiz. Dünyanın önemli merkezleri tıp dünyası obeziteyle mücadele etmek için biber yiyeceksin diyor. Biber zayıflatıyor antioksidan etkisi var.

Kanseri önleme etkisi var. Biberimiz hem lezzet hem şifadır. Hep birlikte bunu Dünya sofrasına koyacağız. Geçen yıl şehrimize gelen Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler bu lezzeti sofralarında kullandılar şimdi ülkelerine Nurdağı ve İslahiyenin biberlerini alıyorlar market zincirlerinde satılmaya başlandı dedi.

GLOBAL VİZYONUMUZU GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

Başkan Şahin şöyle devam etti: Gaziantep zengin tarihi doğal ve mimari güzelliklerinin yanı sıra Anadoluya özgü misafirperverliğini bir kez daha uluslararası bir platform olarak kurguladığımız bu festivalde gözler önüne serecek. Gaziantep mutfağının UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dahil olmasının ardından hayata geçirdiğimiz GastroANTEP Festivaliyle şehrin kültürel ve gastronomi zenginliklerini ulusal ve uluslararası arenada sergilemeye devam ediyoruz.

Gastronomi turizm sektörüne ivme kazandıran önemli global trendlerden biri durumunda. Dünya çapında değerli kültürel varlıklardan biri olan Gaziantep mutfağı ve gastronomisini Dünyaya açıyoruz. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz GastroANTEP Festivaliyle global vizyonumuzu gerçekleştirme yolunda önemli bir adım daha atmaktan mutluluk duyuyoruz.

Gaziantep mutfağının şehrin 12 bin yıllık tarihinde yer alan medeniyetlerin yaşamlarından süzülüp gelen zengin kültürel mirasın olduğunu vurgulayan Fatma Şahin 500e yakın yemek bulunan Gaziantep mutfağındaki çeşitlilikte ilimizin sahip olduğu tarımsal üretimin önemli rolü var.

Elverişli coğrafi ve iklim şartları sayesinde bereketli Gaziantep topraklarında yetişen sebzeler tahıllar baklagiller meyveler Antep fıstığı yöremize özgü endemik bitkiler ve baharatlar zengin mutfağımızın ve özgün yemeklerimizin temel malzemelerini oluşturuyor. İlimizdeki binlerce çiftçi ailenin geçimini sürdürdüğü yemeklerimize benzersiz lezzet kazandıran ünlü Gaziantep biberi de bu ürünlerimizden sadece birisi. Festivalimizin açılışını biber hasadıyla yapmayı çok anlamlı ve önemli buluyorum. Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali kentimize ve ülkemize hayırlı olsun diye konuştu.

BAKBAK: YEMEĞİN LEZZETİ VE BEREKETİ KIRMIZIBİBERDİR

AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak ise Şehirler vardır dünü bugüne bağlar şehirler vardır milli mücadelede destan yazar şehirler vardır doğa güzellikleri vardır kültürel değerleri vardır. Tüm bu güzelliklerin tamamını bünyesinde taşıyan şehirdir Gaziantep. Yemeğin tadı lezzeti ve bereketi kırmızıbiberdir. Kırmızı altın hasadında bir aradayız.

Festivalin ilk meşalesini Nurdağından yakıyoruz. Yaptığımız yemeklerin içerisinde koyduğumuz kuru biber ve salça burada yetişen biberlerden üretiliyor. Türkiyede 227 bin ton üretilen Kırmızıbiberin 59 bin tonu Nurdağı ve İslahiye bölgesinden yetişiyor dedi.

Nurdağı Belediye Başkanı Ökkeş Kavak da başkan Fatma Şahinin kentin gastronomisini markalaştırmaya yönelik çalışmalarını gıptayla baktıklarını söyleyerek gastronomi festivaliyle antep mutfağının tanıtılmasını çok önemsediğini bildirdi.

Türkiyede ilk defa Nurdağı ilçesinde yetiştiriciliğine başlanan moringa bitkisinin yararlarından söz eden başkan Kavak kadın girişimcileri kooperatifi çatısı altında kadınların moringa bitkisini yetiştirdiklerini belirtti.

İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural ilçede ekim alanının artırılmasıyla biber üretimini yükseltmeye çalışacaklarını belirterek İslahiye biberinin ülke ekonomisindeki gerçek yerini alacağını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından başkan Şahin ve protokol biber hasadına katıldı.

BASIN BÜLTENİ 

12 Eylül 2019 - Gündem

Muhabir İsmail Tunç

gaziantepinhabercisi.com son bir ayda 145.763 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 461 99 27
Reklam bilgi


Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?