Gaziantep'te herkes bu festivali konuşuyor

Güneşten topraktan ve tarihten gelen yerel lezzeti tüm Dünyaya tanıtmak amacıyla gastronomisini tüm Dünyaya tanıtmayı amaçlayan Gazi şehir GastroANTEP Festivali için tek vücut oldu.

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin Gaziantep Valiliği koordinasyonunda ve Gaziantepi Geliştirme Vakfının GAGEV işbirliğinde düzenlediği Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali GastroANTEP  heyecanı şehri sardı. Festival Parka taşınan kortej yürüyüşünün coşkusu meşale yakımı Ahilik Haftası Şed Kuşatma Töreni Bakır Ritim Grubuyla Ceren Aksan Performansı Umut Akyürek ve Oktay Bora Ertuğrul konserlerine yansıdı.

Güneşten topraktan ve tarihten gelen yerel lezzeti tüm Dünyaya tanıtmak amacıyla gastronomisini tüm Dünyaya tanıtmayı amaçlayan Gazi şehir GastroANTEP Festivali için tek vücut oldu. Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler UNESCO gastronomi şehirleri Türkiyenin gastronomi profesyonelleri ve şefleri gurmeler gastronomi yazarları Gaziantepli tarım üreticileri yerli ve yabancı basın temsilcileriyle festivalde buluştu.

KUTSİ MİNİ BİR KONSER VERDİ

GastroANTEP Festivali kortej yürüyüşü Adalet Bakanı Abdülhamit Gül Gaziantep Valisi Davut Gül Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahinle Gaziantep milletvekilleri ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Antep Kalesi önündeki Keçehane Yokuşundan başlayan Gümrük Caddesi Bakırcılar Çarşısı Almacı Pazarı Gaziler Caddesi ve Balıklı Parkı güzergâhında tamamlanan kortej yürüyüşü öncesi sanatçı Kutsi mini bir konser verdi.

GÜL: GAZİANTEP TÜM DÜNYANIN AĞIZ TADIDIR

Festivalin açışında konuşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül Gaziantepin bir medeniyet şehri olarak binlerce yıllık kültürüyle turizmiyle ve tarihiyle insanlığa çok büyük miraslar bıraktığını aktardı.

Gül şöyle devam etti: Gaziantep bizden sonraki nesillere de miraslar bırakmaya devam edecek çok önemli bir medeniyet şehridir. Gazi şehir her alanda olduğu gibi gastronomi alanında da Dünyanın damak tadına dokunarak lezzet öncülüğünü gerçekleştirmiştir.

Gaziantep Mezopotamyada tüm kültürlerin ve medeniyetlerin birçok özelliğini barındırmış ve korumuştur. Gaziantep Belediye Başkanımız Fatma Şahinin öncülüğünde UNESCOda bu yönünü tescil etmiştir. Bugün Dünyanın birçok yerinde Gaziantep ülkemizi en güzel şekilde tanıtmaktadır. Sanayisiyle istihdamıyla ve yine gastronomi alanında da Gaziantep Türkiyenin marka değerini artıran örnek bir şehirdir.

Hem tatlısıyla hem acısıyla Gaziantep tüm dünyanın ağız tadıdır. Tıpkı hayat gibi acı da var tatlı da var. Ama biz Türkü Kürdü ve Alevisiyle acıyı da yerken tatlı da yerken soframızdan lezzet alırız. Bizim soframız işte böyle bir sofradır. Birlik kardeşlik iyi olursa yediğimiz lezzetler daha da güzelleşir. Umut ediyorum ki insanlık farklılıkları zenginlik olarak görerek bir arada daha güçlü bir şekilde yaşar.

ŞAHİN: HER ŞEY FISTIK GİBİ OLACAK

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Diller değişir lezzetin dili değişmez. Bu Gaziantepin dilidir. Sesler değişir lezzetin sesi değişmez. Bu Gaziantepin sesidir. Renkler değişir lezzetin rengi değişmez bu Gaziantepin rengidir.

Gaziantep insanı mert sofrası cömert olan şehirdir. Bizim soframız gönül sofrasıdır. Gönlü zenginlerin sofrasıdır. Bizim soframız Halil İbrahim sofrasıdır. Bizim soframızda toprağın bereketi vardır. Bizim soframızda Güneşin aydınlatması ve ısıtması vardır aynen Gaziantepimiz gibi. Akıl ve ahlakla bizi geçen bizdendir. Çalışma ve sabırla bizi geçen bizdendir. İşte ahilerimiz hep birlikte Gaziantep için Gaziantepin lezzeti için buradayız. Bir evladınız olarak bu toprakların taşıyıcılarıyız. Allahın izniyle bu sofra bütün dünyaya örnek olacak.

Bu sofrada alın teri var. Tüm dünyaya sözümüz şudur Kanın gözyaşının savaşın bittiği bir dünya için gelin Gaziantep sofrasında buluşalım. Gaziantep kardeşliğinde buluşalım. İstihdam üretelim Gaziantep modelini Dünya modeli yapalım. Bunu sizlerle başaracağız. Her şey fıstık gibi olacak dedi.

VALİ GÜL: GASTRONOMİ FESTİVALİ TİCARİ BİR AKTİVİTEDİR

Gaziantep Valisi Davut Gül ise bu hafta hem ahilik haftasını hem de Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivalini birlikte kutladıklarını belirterek Gastronomi Festivali sadece eğlence amaçlı düzenlenen bir festival değil ticari bir aktivitedir. Gaziantepin sanayisinin önemli bir kısmı gıdaya dayalıdır. Gaziantep markasını yukarı taşıdığımız zaman Gaziantep üretimine dolaylı veya direkt katkısı oluyor. Başkan Fatma Şahinin öncülüğünde gerçekleştirilen festivale sahip çıkan tüm Gazianteplilere çok teşekkür ediyorum diye konuştu.

Konuşmaların ardından Ahilik Haftasından dolayı temsili şed kuşatma töreni düzenlendi. Bakır Ritim Grubuyla Ceren Aksan Performansı Umut Akyürek ve Oktay Bora Ertuğrul konserleri katılımcılara keyifli anlar yaşattı. Protokol festival meşalesini yaktıktan sonra kurulan stantları gezdi.

BASIN BÜLTENİ 

13 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 212 02 41
Reklam bilgi


Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?