Burası Gaziantep... İşte size bir festival daha

GastroAntep organizasyonunu başarı ile atlatan Gaziantep şimdi de Rumkale'de yapılacak olan su sporları festivaline hazırlanıyor

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 3üncüsü düzenlenecek olan Uluslararası Rumkale Su Sporları Festivali öncesi bölge incelendi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan başkanlığındaki teknik ekip Rumkale Kıyı ve Çevre Düzenlemesi Uygulama Projesi kapsamında yürütülen çalışmalarda gelinen son noktayı yakından gördü.

Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu KUDEB Şube Müdürlüğünce yürütülen çalışmalarla Fırat nehriyle Merzimen çayının birleştiği yüksek kayalarla örtülü bir tepe üzerinde konumlanan Dünyanın görmek için can attığı Rumkale Uluslararası Rumkale Su Sporları Festivaline hazır hale getirilecek.

Açık su yüzme yarışları dragon bot yarışları kano yarışları ve gösterilerle renklenecek olan kentin yeni turizm yüzü Rumkale ekim ayında Uluslararası Rumkale Su Sporları Festivaliyle tarihi günlerinden birini daha yaşayacak.

12 Ekim 2019 Cumartesi günü gerçekleştirilecek 3üncü Uluslararası Rumkale Su Sporları Festivaline sayılı günler kala Rumkale Kıyı ve Çevre Düzenlemesi Uygulama Projesi çerçevesinde bölgede yürüttüğü çevre düzenleme çalışmalarını hızlandıran büyükşehir kaldırım ve yol çalışmalarına ivme kazandırdı.

Teknik ekipten Rumkaledeki çalışmalar hakkında bilgi alan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan bölgede yürütülen çevre düzenleme çalışmalarının en kısa sürede tamamlanarak bölgeyi Uluslararası Rumkale Su Sporları Festivaline hazır hale getireceklerini söyledi.

RUMKALE HAKKINDA

Gaziantepin Yavuzeli ilçesi Kasaba köyünün yakınında bulunan Rumkale Antik dönemden günümüze kadar Şitamrat Kal-a Rhomayta Hromklay Ranculat Kal-at el Rum Kal-at el Müslimin Kale-i Zerrin Altın Kale ve Rumkale gibi birçok isimle adlandırıldı.

Kale Nizip-Birecik Barajı gölünün oluşmasıyla doğmuş bir yarımadada konuşlandı. Hz. İsanın havarilerinden Johannes Yuhannain Roma döneminde Rumkaleyi mesken yaparak kayadan oyma bir odada incilin nüshalarını çoğalttığı rivayet edilir.

1279 da kaleyi kuşatan Memluklular bu aşamada kaleyi zapt edemedi. Ancak Memluklu sultanı Melik el-Eşref 1292 de Rumkaleyi tekrar kuşatarak Rumkalenin fethi gerçekleşti. Sultanın emriyle Suriye naibi Sancar Suca tarafından tamir ettirilen Rumkale Kalat el Müslimin adını aldı. Daha sonraları Kale-i Zerrin Altın Kale olarak adlandırıldı.

Rumkale Memluklular zamanında yeniden uç kalesi olarak kullanılmışsa da eski parlak dönemini bir daha yaşayamadı. 1516 da Osmanlıların eline geçen Rumkale Halep Eyaletinin Birecik Sancağına bağlı bir kaza haline getirildi. 17nci yüzyılda Evliya Çelebi Rumkalenin bir tepe üstünde sağlam bir kale olduğunu dışarıda camii hanı hamamı ve küçük bir çarşısı bulunduğunu belirtir.

Katip Çelebi de burasının bahçe ve meyvelerinin bolluğunu vurguladı. Rumkale üç yanı zümrüt yeşili göl ve bunu çevreleyen dik sarp kayalıklı tepelerle çevrili doğa ve insan harikası bir yer olarak tanımlanır.

BASIN BÜLTENİ 

18 Eylül 2019 - Gündem

Muhabir İsmail Tunç


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 212 02 41
Reklam bilgi


Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?