Şahin Adana'da kürsüye çıktı bakın neler söyledi?

Adana Valiliğince Büyük Akdeniz Şöleni temasıyla düzenlenen 3üncü Adana Lezzet Festivalinde konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Şehir milliyetçiliğiyle kendi içimizde kendi enerjimizi tüketmemek gerekir. Artık şehir milliyetçiliği öldü. Önemli olan bölgesel kalkınmadır. Sofra bizi birleştiriyor. Hep birlikte Dünyadaki pastadan hakkımızı almak zorundayız dedi.

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Adana Valiliğince Büyük Akdeniz Şöleni temasıyla düzenlenen 3üncü Adana Lezzet Festivalinde konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Şehir milliyetçiliğiyle kendi içimizde kendi enerjimizi tüketmemek gerekir. Artık şehir milliyetçiliği öldü. Önemli olan bölgesel kalkınmadır. Sofra bizi birleştiriyor. Hep birlikte Dünyadaki pastadan hakkımızı almak zorundayız dedi.

Uluslararası Adana Lezzet Festivaline katılan dünyaca ünlü mutfağıyla markalaşan Gaziantepin eşsiz sofrası Akdenizin kalbinde kuruldu. Gaziantep Valisi Davut Gül Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve çok sayıda oda başkanlarıyla Adanaya çıkarma yaptı. Antepin yöresel yemekleri görenlerin ilgisini çektiği festivalde birbirinden lezzetli yemekler yeme içme sektörünün ileri gelenlerine sunuldu.

Festival etkinlikleri kapsamında Mutfak Dostları Derneği Eski Başkanı Ahmet Örsün moderatörlüğünü üstlendiği Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Karalar ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin katıldığı panelde üç ilin zengin mutfağı konuşuldu.

ŞAHİN: SOFRA BİZİ BİRLEŞTİRİYOR

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütünün UNESCO 116 şehir arasında gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağında UCCN Türkiyeyi temsil eden ilk şehir olma niteliğini taşıyan Gaziantepi anlatan Şahin Önce beşeri sermayeyi büyüteceksiniz. Deneyimli bu işi bilen kişilerle çalışacaksınız. Gaziantep valisi tüm oda başkanları çalışma arkadaşlarımla birlikte Adanaya geldik. Komşu komşunun külüne muhtaçtır. Sofra bizi birleştiriyor.

Dünya nereye gidiyor Bunu çok iyi görmek gerekiyor. Şehir milliyetçiliğiyle kendi içimizde kendi enerjimizi tüketmemek gerek. Hep birlikte dünyadaki pastadan hakkımızı almak zorundayız. Meksika bir biberiyle bir Japon pirinciyle Venezuela bir kakaosuyla bir mutfak oluşturuyor. Çukurovanın göbeğindeyiz. Rabbim Çukurova gibi bir güç vermiş elimize. Barak ovası Hatay Gaziantep Şanlıurfa Kahramanmaraş Adıyaman bu bölge dünyanın en önemli merkezi. Evliya Çelebi bütün dünyayı dolaşıyor Gaziantepe gelince Şehr-i Ayıntapı Cihan yani Dünyanın göz bebeği diyor. Birlikten rahmet var anlayışıyla kendi gücümüzü birleştirmek gerek diye konuştu.

TOPRAK VE GÜNEŞ ZENGİNLİĞİMİZ

Şahin şöyle devam etti: Dünya bilgi ve teknoloji çağını akıllı şehirleri gastrorota gastrosanat gastrodiplomasiyle gastroekonomiyi konuşuyor. Dünyanın nereye gittiğini görmemiz gerek. Hedefimiz ise Cumhuriyetin 100üncü yılı. Mustafa Kemal Atatürkün kurduğu Cumhuriyeti dünyanın 10ncu ekonomisi yapmak zorundayız.

Partimiz ne olursa olsun yaşam şeklimiz ne olursa olsun hedefimiz bu. Pasta büyüyecek. O yüzden odalarımızla beraber sanayide yüksek teknolojiye nasıl geçeceğiz inovasyonu model fabrikayı nasıl kuracağız buna çalışıyoruz. İlk alanımız toprak. Toprak büyük bir nimet geleceğin petrolü ve altını. Bu coğrafyadaki güzelliklerden birincisi toprak ikincisi güneştir bütün bu güzellikler insanın bereketi.

BÖLGE İNSANININ AĞZI LABORATUVAR GİBİ

Bölge insanın ağzı bir laboratuvar gibi. Herkes yemeği annesinin yemeğiyle kıyaslıyor. Gastronomi damağı başka bir şey. 2014 yılında belediye başkanı olduğumda Biz gastronomi yolculuğunda hak ettiğimiz noktada değiliz. Yunanlılar benim mutfağımdaki her şeye sahip çıkıyor. Hemen coğrafi işaretleri aldık. Yaratıcı şehirler ağına gireceğiz dedik.

Niye girmedik niye yarışın içinde değiliz sorularına yanıt aradık. Şuanda almamız gereken 2 bin coğrafi işaret var şu anda sayı 400de. Biz bu işaretleri alarak ekonomiye dönüştürmeliyiz. Dünya Eğer bu şehir UNESCOya girdiyse buraya gidilir diyor. Onların diliyle konuşmak gerek. UNESCO tecrübesi çok önemli. Artık şehir milliyetçiliği öldü. Bölgesel kalkınma önemli. Gezdiğinizde bir şehre mi gidiyorsunuz Hemen o bölgeyi dolaşıyorsunuz.

Gücümüzü birleştirdiğimizde Asya turistini bu bölgeye getiririz. Bölgede bir mozaik hattı var. Mardinden başlayan  Şanlıurfa Gaziantep Hatayla devam eden zengin bir hat. Bu hatta bir arkeoloji rotası mevcut. Dünyanın en eski yerleşim yerindeyiz. Özellikle para bırakan turist buraya geliyor. 6 ayda kastellerimizle UNESCOnun listesine girmesini başardık. Dünyada nerede turizm anlamında faaliyet varsa yerinde gördük. Hedef ülkemiz Japonya. Bugün San Sebastian New York ne konuşuyorsa bu bölge de Gaziantepte bu konuşuluyor.

Bölgesel kalkınmayı başardığımızda bu ihracat ekonomi istihdam demek. Biz bunu yapınca Gaziantep Üniversitesi Gastronomi bölümünün puanı yükseldi. Gençler burada bir istihdam görüyor. Bu işin kaybedeni yok. Bizi birleştiren bu sofra. Başkanlarımızla birlikte asıl hedefimiz geçmişten gelen gücü nasıl ileriye taşıyacağız olmalı. UNESCOya girer girmez Mutfak Sanatları Merkezini açtık. Antepin birkaç yemeği değil 500 çeşit yemeği var. Ve her biri ayrı bir şifa. Bundan dolayı önce bastığımız toprağın kıymetini bileceğiz. Güneş herkesi kucaklıyor aydınlatıyor.

AKADEMİ VE HALK BİRLEŞTİREMEZSENİZ YAPAMAZSINIZ

Bugün Fransanın başkenti Paris 80 milyon turiste ulaştıysa bu bölgenin 150 milyon turisti görmesi gerektiğinin altını çizen başkan Fatma Şahin İşte biz nasıl bu noktaya geleceğiz onu göreceğiz. Bizim yeni hedefimiz Akademi Ticaret Odası ile Gastroakademi kuruyoruz. Bu işin sertifikasyonunu öğreneceğiz. Şehri arkanıza alabilirseniz bunu başarırsınız bize düşen liderlik yapmak yoldaki taşları kaldırmak. Diğer bir hedefimiz ise Tohum Bankası Baharat Kütüphanesi. Bu topraklar bunları bize veriyor. Bunlar olmazsa bu lezzetler çıkmaz ortaya.

Artık altyapı belediyeciliği bitmiştir. Sosyal ve kültürel belediyecilik yükselen bir değerdir. Şehir ekonomisi artık topraktan başlıyor. Akademiyi ve halkı birleştiremezseniz bir noktada buluşturamazsanız bu işi başaramazsınız. Artık yükselen değer kültürel miras. En büyük güç bizim bölgemiz. Büyük hazineler var elimizde. Buraya gelen turistle beraber Dünya Barışı geliyor. Basın üzerinden negatif algı oluşturulmak isteniliyor buna karşı gücümüzü birleştireceğiz. Bu bölgenin yükselen değerini bütün dünyaya tanıtacağız. Yerelden evrensele gelenekten geleceği Anadolu hazinelerini bütün dünyaya tanıtacağız dedi.

BASIN BÜLTENİ 

06 Ekim 2019 - Ekonomi

Muhabir İsmail Tunç


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 212 02 41
Reklam bilgi


Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?