Hastane okul ve üniversiteyi para kazanmak için yapmadık

SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu SANKO olarak enerjide mevcut yenilenebilir kaynakları değerlendirip ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam edeceklerini söyledi.

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri
+4
Haber albümü için resme tıklayın

SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu SANKO olarak enerjide mevcut yenilenebilir kaynakları değerlendirip ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam edeceklerini söyledi.

Konukoğlu Gaziantep Üniversitesi GAÜN Enerji Sistemleri Mühendisliği Enerji Üretim Merkezi tarafından düzenlenen 4. Uluslararası Enerji ve Mühendislik Kongresinde yaptığı konuşmada Ülkemizin cari açığında en önemli kalemi oluşturan enerji konusunda bu tür konferanslar büyük önem taşımaktadır dedi.

GAÜN Mavera Kültür Sanat Merkezi Ana Salonunda gerçekleştirilen kongrenin açılışına Konukoğlunun yanı sıra Vali Vekili Şenol Kaya Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür Şahinbey Kaymakamı Cemalettin Yılmaz yurtiçi ve yurtdışından akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Enerji denilince ekonomi ekonomi denilince enerjiyi düşünmemenin mümkün olmadığına vurgu yapan Konukoğlu dünya genelinde savaşların çatışmaların olduğu yerlere baktığınızda sorunun petrol yani enerji kaynaklı olduğunun görüleceğine dikkat çekti.

Konukoğlu Bunu görünce iyi ki bizde petrol yokmuş demekten geri kalmıyorum diye espri yaptı.

YILDA 34 MİLYAR KWH ELEKTRİK ÜRETİMİ HEDEFLİYORUZ

Enerji sektörüne 1996-1997 yıllarında iki kojenerasyon tesisi kurarak başladıklarını kaydeden Konukoğlu SANKO olarak kendi tesislerimizin kesintisiz ve kaliteli enerji ihtiyacını karşılamak için iki kojenerasyon tesisi kurarak sektöre adım attık. Verimli enerji en az enerjinin varlığı kadar önemlidir diye konuştu.

Konukoğlu 2006 yılından itibaren enerji yatırımlarını başlattıklarını anımsatarak AK Parti iktidarı enerjide özel sektörün önünü açtı. Eskiden su akıyor Türk bakıyordu şimdi Türk bakmıyor değerlendiriyor. Biz tekstil kökenli bir kuruluşuz amiral gemimiz tekstildir. Ama barajlar nehir tipi santraller rüzgar santralları ve jeotermal santraller kurduk. İşin sırrı o işi bilmek değil o işi sevk ve idare etmektir. Bunu yapabiliyorsanız o işi iyi bileni bulursunuz ifadelerine yer verdi.

SANKO olarak enerjiye bugüne kadar 15 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını anlatan Konukoğlu şöyle devam etti:

Şimdiye kadar 6 hidroelektrik 2 rüzgar ve 3 jeotermal santrali olmak üzere tamamı yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşan toplam 725 MW kurulu güçle yılda 27 milyar kWh enerji üretiyoruz. 2020 yılı sonuna kadar yapacağımız 200-250 milyon dolarlık ek yatırım ile kapasitemizi 900 MWa çıkartarak yılda 34 milyar kWh elektrik üretmeyi hedefliyoruz.

İKİZDEREDE DÜNYAYA ÖRNEK SANTRAL KURDUK

Yenilenebilir enerjiye dayalı üretim ile sağlanan karbon azalımı ile teknoloji ve verimlilik odaklı elektrik üretim yatırımlarıyla sürdürülebilirliğe önemli katkılar sağladıklarını vurgulayan Konukoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

Yatırımlarımızı yaparken doğayı tahrip etmemeye özen gösteriyoruz. İkizderede yaptığımız HES dünyada örnek gösteriliyor. Hiç ağaç kesmeden 8 kilometre boyunca dağın altından tünel yaptık. Doğaya zarar vermemek için santrali bile dağı oyup içerisine yaptık. SANKO Enerji olarak gelecekte ülkenin mevcut yenilenebilir kaynaklarını değerlendirerek ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam edeceğiz

KAZANCIMIZI PAYLAŞIYORUZ

Konukoğlu SANKO Holdingin 11 sektörde faaliyet gösterdiğine işaret ederek Hastane okul ve üniversiteyi para kazanmak için yapmadık. Üniversiteyi sağlık alanında gençlerimizi yetiştirmek hastaneyi ise Gaziantep ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin sağlık standartlarını yukarıya taşımak düşüncesiyle yaptık. Bunu da başardık diyerek SANKOya ilişkin paylaşımda bulundu.

Kazandığımızı paylaşıyoruz. Gençlerimize tavsiyem mutlaka yabancı dil öğrenin eğitiminize önem verin. Paylaşımcı olun. Sizler bizim geleceğimizsiniz diyen Konukoğlu Gaziantepte uluslararası alanda enerji kongresinin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür ise Türkiyede kurulacak 10 nükleer santralin enerji açığını kapatacağına dikkat çekti.

Türkiyenin enerji açığı için daha radikal karar almak zorunda olduğunu bildiren Prof. Dr. Gür enerjiyi doğru kullanıp katma değeri yüksek ürünler üretmek için enerjisi yüksek mühendisler ve teknikerlere çok ihtiyaç bulunduğunu kaydetti.

Belediyenin yaptığı enerji yatırımlarını anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de dünyada ekonomik kalkınmanın enerji kalkınması anlamına geldiğini belirterek böylesi kongreleri önemsediklerini dile getirdi.

BASIN BÜLTENİ 

24 Ekim 2019 - Ekonomi

Muhabir İsmail Tunç


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 212 02 41
Reklam bilgi


Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?