Gaziantep’in yükselişi devam ediyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi TİM verilerine göre Gaziantepten 2020 yılı Şubat ayında geçen yılın Şubat ayına göre yüzde 67 oranında artışla 632 milyon 571 bin dolar ihracat yapıldı.

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri

Türkiye İhracatçılar Meclisi TİM verilerine göre Gaziantepten 2020 yılı Şubat ayında geçen yılın Şubat ayına göre yüzde 67 oranında artışla 632 milyon 571 bin dolar ihracat yapıldı.

Rakamları değerlendiren Gaziantep Sanayi Odası GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi Gaziantep hem aylık hem de Ocak-Şubat döneminde en fazla ihracat yapan 5. il oldu. Bu rakamlara ulaşılmasını sağlayan sanayicilerimizi ve ihracatçılarımızı kutluyorum dedi.

Açıklamasında İdlibde Türk Silahlı Kuvvetlerimize yönelik hain saldırıyı bir kez daha kınayan Adnan Ünverdi Şehit olan kahraman askerlerimize Allahtan rahmet yaralanan kahraman askerlerimize acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Devletimizin ve şanlı ordumuzun her zaman yanındayız. Gün birlik ve beraberlik günüdür. İnşallah tek yürek olup bu zor günleri de birlikte atlatacağız. Asıl olan her zaman vatanımız devletimiz ve milletimizdir ifadelerini kullandı.

İhracatın ülke ekonomisindeki önemine işaret eden Adnan Ünverdi Kahraman Mehmetçiklerimizin cephede verdiği savaşı sanayiciler olarak bizler ekonomi alanında veriyoruz. Şartlar ne olursa olsun üretime ve ihracata devam ediyoruz. Ocak-Şubat dönemi toplam Gaziantep ihracatımız 1 milyar 248 milyon 693 bin dolara ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde Gaziantepten 1 milyar 178 milyon 104 bin dolar değerinde ihracat yapılmıştı. Geçen yıla göre Gaziantepin toplam ihracat artışı yüzde 6 olarak gerçekleşti. Gaziantep hem aylık hem de Ocak-Şubat döneminde Ankarayı geçerek en fazla ihracat yapan 5. il oldu cümlelerini kullandı.

2020 yılı Ocak-Şubat döneminde Gaziantepten yapılan ihracatın ülkelere dağılımını da değerlendiren Ünverdi şunları aktardı Ülkelere baktığımızda ilk sırada yer alan Iraka olan ihracatımız yüzde 76 ikinci sırada yer alan ABDye yüzde 271 üçüncü sırada yer alan Suudi Arabistana yüzde 154 oranında arttı. İlk 20 ülke arasında en fazla artış ise yüzde 4847 ile Venezuela yüzde 1856 ile Cibuti ve yüzde 444 oranında artışla Rusyaya oldu. İhracatın sektörlere göre dağılımına bakıldığında ise Halı Tarımsal sanayi ve hububat ürünleri ile kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı ilk sırada yer aldı.

BASIN BÜLTENİ 

03 Mart 2020 - Ekonomi

Muhabir İsmail Tunç


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?