GAPTARIM VE GAPFOOD FUARLARI TÖRENLE AÇILDI

Gaziantep Sanayi Odası GSO Tarım İl Müdürlüğü Gaziantep Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği Gaziantep Ziraat Odası Gaziantep Ticaret Borsası Güneydoğu İhracatçılar Birliği destekleriyle Akort Fuarcılık tarafından organize edilen 11. Gaptarım Tarım Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı ile 16. Gapfood Gıda Fuarları düzenlenen törenle açıldı.

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri
+7
Haber albümü için resme tıklayın

Gaziantep Sanayi Odası GSO Tarım İl Müdürlüğü Gaziantep Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği Gaziantep Ziraat Odası Gaziantep Ticaret Borsası Güneydoğu İhracatçılar Birliği destekleriyle Akort Fuarcılık tarafından organize edilen 11. Gaptarım Tarım Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı ile 16. Gapfood Gıda Fuarları düzenlenen törenle açıldı.

Ortadoğu Fuar Merkezinde OFM düzenlenen açılış törenine Gaziantep Valisi Davut Gül Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı Akort Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Akkaya kurum müdürleri ve protokol üyeleri katıldı.

VALİ DAVUT GÜL:

Törende konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül Gaziantepin üreten bir şehir olduğunu belirterek Bunda herkesin katkısı var. Fuarların ilk kurulamasından bu yana Gaziantepi fuarlar şehri yapan sanayi odamızın yöneticilerine odalarımıza milletvekillerimize bakanlarımıza katkı veren herkese tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. Biz birlikte büyüyeceğiz. Tarım dediğimiz aslında Gaziantep sanayisinin bel kemiğidir. Türkiyenin stratejik sektörüdür. Tarımda her zaman daha iyisini yapmak mümkündür. En iyisini de hep birlikte yapacağız. Fuarımızın hayırlı uğurlu olmasını diliyor katkı sunan herkese çok teşekkür ediyorum dedi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI FATMA ŞAHİN:

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de son yaşanılan olayların Türkiyenin bu coğrafyada çok güçlü olması gerektiğini bir kez daha gösterdiğini belirterek Bu coğrafyada güçlü Türkiye ne kadar gerekliyse gıda güvenliği de bir o kadar önemlidir. O yüzden toprağımızı suyumuzu insanımızı korumamız çok üretmemiz ve pazar payımızı her geçen gün arttırmamız gerekiyor. Çok bereketli topraklarımız var. Akıllı gıda akıllı tarım bütün dünyanın sözünü söylüyor. Bize düşen şey bunun gereğini yapmaktır. Yenilenebilir enerjiyi kullanıp maliyetleri düşürmeliyiz. Tarıma dayalı makineleşmeyi güncellememiz lazım. Bunu yapmazsak toprak bize bakacak biz toprağa bakacağız. Su akıp gidecek biz suya bakacağız. Buna tahammülümüz yoktur. Bu toprakları işlememiz ve kalkınmanın bir parçası yapmamız gerekiyor. Bunu birlikte başaracağız diye konuştu.

GSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADNAN ÜNVERDİ:

Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve şükranla anıyorum diyerek konuşmasına başlayan GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi de İdlibde ülkemizin güvenliği ve milletimizin bekası için toprağa düşmüş aziz şehitlerimize Allahtan Rahmet yaralanan askerlerimize acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Rabbim ailelerine sabırlar versin. Allah şanlı ordumuzun yar ve yardımcısı olsun her daim muzaffer kılsın. Dünyada insani siyasi ve ekonomik sorunlar yaşanırken ülkemizin geleceği için çok daha fazla çalışmak ve her alanda çıtayı yukarı taşımak zorundayız. Bu sebeple kahraman Mehmetçiğimizin cephede verdiği savaşı sanayiciler olarak bizler de ekonomi alanında veriyoruz. Şartlar ne olursa olsun üretime ve ihracata devam ediyoruz şeklinde konuştu.

Günümüzde gıda tarım ve hayvancılık sektörlerinin öneminin gün geçtikçe arttığına dikkati çeken Ünverdi konuşmasına şöyle devam etti:

Tarımsal alanların daralması dünya nüfusunun hızla artıyor olması ile tarım ve hayvancılık sektörleri artık stratejik sektörler haline gelmiştir. Birçok alanda üretim yapan Gaziantep gıda sanayisinde oluşturduğu katma değer sağladığı istihdam ve yaptığı ihracatla ülkemizin söz sahibi kentlerinin başında gelmektedir. Gaziantep sanayisinin önemli bir bölümünü gıda sektörü oluşturmaktadır. Gaziantepin ihracatında ilk sırada yüzde 44 ile tekstil sanayi gelirken tarımsal sanayi ve hububat ürünleri yüzde 27 ile ikinci sırada yer alıyor. 2019 yılında Gaziantepten yapmış olduğumuz 75 milyar dolarlık ihracatımız içerisinde tarıma dayalı üretimlerin payı yaklaşık 2 milyar dolar civarındadır. Gıda sanayisindeki başarısıyla Gaziantep makarna ihracatında ülkemizde ilk sırada gelmekte Avrupada ise ikinci sırada yer almaktadır. Her alanda büyük değişim ve dönüşümün yaşandığı çağımızda gıda tarım ve hayvancılık sektörlerine de ileri teknolojiyi muhakkak entegre etmek durumundayız. Bunu sağlamanın yolu da daha fazla AR-GEden İnovasyon markalaşma ve yenilikçi anlayışla üretim yapmaktan geçiyor. Bu süreçte ürünün kendisi kadar pazarlama ve tanıtımının yapılması da büyük önem taşıyor. İşte tam bu noktada fuarların önemi ortaya çıkıyor ifadelerini kullandı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Karayılan da Birlikte üretiyor birlikte tüketiyoruz. Üretimden tüketime kadar insan sağlığı için üzerimize düşeni yapıyoruz. Fuarımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum diye konuştu.

AKORT Fuarcılık Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Akkaya da konuşmasında tüm şehitlerimize Allahtan rahmet dileyerek şunları dile getirdi:

Günümüzde sürdürülebilir kalkınmanın planlı ekim bilinçli çiftçi ve akıllı tarım uygulamalarıyla mümkün olabilmektedir. Bugün İsrail susuz tarımda Hollanda topraksız tarımda dünyada söz sahibi olabiliyorken tarihte modern tarımın ilk olarak yapıldığı kaynakları zengin bu bereketli topraklarda çok daha iyi noktalara gelebilmek için ülke olarak seferber olmalıyız. Hayvancılıkta et ve süt veriminin tarımda ise birim alanda sağlanan verimliliğin artması ancak modern tarım teknikleri ile mümkün olabilmektedir. Tarım ve hayvancılıkta kendi kendine yeten bir Türkiye dünyada da hiç şüphesiz ekonomik bağımsızlık ve güç anlamında da üst sıralarda yer alacaktır. Milli kaynaklarımızın israf edilmeden en efektif şekilde değerlendirilmesi üretime çevrilmesi ve işlenmesi büyük önem arz etmekte ve bu hususta Gaziantepin çok güçlü tecrübeleri ve altyapısı bulunmaktadır.

Açılış konuşmalarının ardından fuarların açılış kurdelesini kesen protokol üyeleri stantları gezdi.

FUAR HAKKINDA

Fuarlarda tarım makinaları güneş paneli traktör ve ekipmanları hayvansal üretim makineleri sulama sistemleri tarımsal danışmanlık gübre ilaçlama yem katkı maddeleri gibi ürün gruplarından oluşan stantlar yer alıyor.

Fuarda başta Gaziantepten olmak üzere Ankara İstanbul İzmir Kilis Konya Kocaeli Malatya Mersin Samsun Sakarya Şanlıurfa ve Trabzondan firmalar ürünlerini sergiliyor.

Temsil edilen marka ve firma sayısının 150 olduğu fuarları bölge il ve ilçelerden çiftçiler üreticiler akademisyenler bayiler ilgili kurum ve kuruluşlardan yaklaşık 250 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

FUARDA DÜZENLENECEK ETKİNLİKLER

Her yıl olduğu gibi bu yıl da çeşitli etkinliklerin düzenleneceği fuarlarda Aysel Eskici tarafından Kadın Emeğinin Görünür Kılınması Kadın Kooperatifleri ve Markalaşma ve Değer Zinciri Kurban Nedret tarafından Meyve Ağaçlarında Hastalık ve Zararlılar Karagöz Kurdu Ağaç Sarı Kurdu Kadın Çiftçilere Alternatif Bitki Yetiştiriciliği/Moringa Ayşegül Parim tarafından Mantar Yetiştiriciliği ve Ömer Laçin tarafından Zeytin Tarımı eğitimleri verilecek.

Fuar 4-7 Mart tarihlerinde 09:00 - 18:00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak.

BASIN BÜLTENİ 

04 Mart 2020 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 212 02 41
Reklam bilgi


Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?