SANKO ÜNİVERSİTESİ’NDE CORONAVİRÜSLER ANLATILDI

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalından Dr. Öğr. Üyesi Hadiye Demirbakan dengeli ve sağlıklı beslenme ellerin en az 20 saniye yıkanması ve kapalı alanların sık havalandırılmasının korunma yöntemleri arasında bulunduğunu söyledi.

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalından Dr. Öğr. Üyesi Hadiye Demirbakan dengeli ve sağlıklı beslenme ellerin en az 20 saniye yıkanması ve kapalı alanların sık havalandırılmasının korunma yöntemleri arasında bulunduğunu söyledi.

SANKO Üniversitesi Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı da olan Dr. Öğr. Üyesi Demirbakan Coronovirüsler Kaynak ve Bulaşma Yolları Laboratuvar Tanısı ve Korunma konulu bilgilendirme toplantısında salgının 12 Aralık 2019 tarihinde açıklanamayan ilk pnömoni olgusu ile Çinin Wuhan şehrinin başladığı anımsattı.

Dr. Öğr. Üyesi Demirbakan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Bayram Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Murat Akkın Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türkan Pasinlioğlu Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ayşen Bayram ve akademisyenlerin katıldığı toplantıda süreçle ilgili şu bilgileri paylaştı:

1 Ocak 2020de Wuhan Canlı Hayvan Pazar kapatıldı. Dünya Sağlık Örgütü DSÖ tarafından virüs 2019-nCoV olarak adlandırılarak insandan insana bulaşma kapasitesi yüksek olarak tanımlandı. Ardından Çin dışı ilk olgu Tayland bildirildi ve  Wuhan şehri Nisan sonuna kadar karantinaya alındı.

11 Mart 2020 tarihi itibariyle salgın DSÖ tarafından Pandemi küresel olarak tanımlandı. Coronovirüsler heliksel sarmal simetri özelliği gösteren tek zincirli zarflı RNA virüsleridir konak hücreye girdiğinde protein sentezine başlar. Alfa Beta Gama ve Delta olmak üzere dört türü vardır.

Yüzeylerinde çubuksu uzantıları nedeniyle Latince corona taç olarak adlandırılmaktadır. İnsanlarda basit soğuk algınlığından ağır akut solunum sendromuna Severe Acute Respiratory Syndrome SARS varan semptomlara neden olabilirler.

İKİ ÜÇ YILDA BİR SALGINA YOL AÇIYORLAR

Toplumda sıklıkla enfeksiyona neden olan virüslerden coronavirüslerin Human coronavirusHCoV HCoV-229E HCoV-OC43 HCoV-NL63 HCoV-HKU1 en sık kış ilkbahar aylarında olmak üzere 2-3 yılda bir salgınlara neden olduğunu anımsatan Dr. Öğr. Üyesi Demirbakan şöyle devam etti:

Yeni coronavirüs de SARS-CoV-2 coronavirüs ailesinin tipik özelliklerine sahiptir.  2002 Kasım-2003 Haziranda yaklaşık 30 ülkeyi etkileyen 8 bindenfazla kişiyi enfekte eden ve 774 kişinin ölümüne yaklaşık yüzde 96 neden olan SARS-CoV Ağır Akut Solunum Sendromu virüsü ile Haziran 2012 tarihinde Suudi Arabistanda başlayan yaklaşık 27 ülkeyi etkileyen 2494 kişiyi enfekte eden 858 kişinin ölümüne yaklaşık yüzde 34 neden olan MERS-CoV Orta Doğu Solunum Sendromu virüsü ve yeni coronavirüs SARS-CoV-2 hayvandan insana geçen coronovirüslerdir.

7. coronavirüs olarak da adlandırılan SARS-CoV-2 kaynağı henüz kesinleşmemiş olup yarasa başlangıçta hayvanlardan insanlara bir ara konak ile bulaşır. Ara konakta mutasyona uğrayan virüs ara konak olan hayvanların solunum sekresyonları İfrazat dokuların bazen hücrelerin yapıp isteyerek veya istem dışı etraf dokulara yaydıkları sıvı ve sıvımsı akıntılardır salgılardır. Burun- mukus salgıları karaciğer-safra salgıları gibi ve dışkıları ile insanlara bulaşabilir. Ardından insandan-insana bulaş başlar.

SARS-CoV-2nin bulaştırıcılık süresi ve dış ortama dayanma süresi net olarak bilinmemekle beraber hasta bireylerden damlacık yoluyla olan bulaşta solunum sekresyonları direkt ve indirekt yolla bulaşabilir. Kabul edilen inkübasyon kuluçka süresi 2-14 gün arasındadır.

BELİRTİLERİ

Coronovirüs COVID-19 hastalığının en yaygın belirtilerinin kuru öksürük ve yorgunluk olduğunun altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Demirbakan Bazı insanlar enfekte olur ancak herhangi bir bulgu geliştirmezler. Çoğu insan yaklaşık yüzde 80 özel tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşir dedi.

Yaşlı insanlar ve yüksek tansiyon kalp problemleri veya diyabet gibi altta yatan tıbbi sorunları olanlarda hastalığın gelişme olasılığının çok daha yüksek olduğuna vurgu yapan Dr. Öğr. Üyesi Demirbakan yapılan çalışmalarla mortalite ölüm hızı yüzde 36 olarak saptanan virüsten ölenlerin genellikle ileri yaştaki bireyler ya da eşlik eden sistemik hastalığı olan bireyler olduğunun saptandığına dikkat çekti.

İlerleyen dönemde virüsün genetik yapısında ortaya çıkabilecek değişikliklere bağlı olarak klinik özellikler farklılaşabileceğini anlatan Dr. Öğr. Üyesi Demirbakan Ülkemizde coronavirüs tanısı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarı tarafından yapılan testler sonucunda konulmaktadır ifadelerine yer verdi.

KORUNMA YOLLARI

Korunmada el hijyeninin çok önemli olduğuna da değinen Dr. Öğr. Üyesi Demirbakan sözlerini şöyle tamamladı:

Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalıdır. Sınıflar ve iş yerleri başta olmak üzere kapalı alanlar sık sık havalandırılmalıdır. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir. Gıdalar tüketilmeden önce de iyice yıkanmalıdır.

BASIN BÜLTENİ 

14 Mart 2020 - Sağlık

Muhabir İsmail Tunç

gaziantepinhabercisi.com son bir ayda 139.737 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 461 99 27
Reklam bilgi


Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?