Gaziantep'te sağlıkçıların izin isyanı

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın Coronavirüs nedeniyle iptal edilen izinlerin sağlık çalışanlarını mağdur ettiğini personel planlaması yapılarak mağduriyetin önlenmesi gerektiğini söyledi.

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın Coronavirüs nedeniyle iptal edilen izinlerin sağlık çalışanlarını mağdur ettiğini personel planlaması yapılarak mağduriyetin önlenmesi gerektiğini söyledi.

Necip Taşkın Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 13.03.2020 tarih ve E.12362 Sayılı Genelgesi uyarınca 13.03.2020 tarih ve 910 Sayılı Bakanlık yazısı ile personelin idari izinlerinde düzenleme yapıldığını Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 13.03.2020 tarih ve E.12385 Sayılı ikinci düzenlemesi nedeniyle Sağlık Bakanlığının personel izin düzenlemesi hakkında yeni bir düzenlemeye gittiğini ve 13.03.2020 tarih ve 910 Sayılı yazının yürürlükten kaldırılarak yasal mazeret izinleri evlilik ölüm analık hastalık ve refakat hariç tüm personelin yıllık izinlerinin durdurulduğunu bu uygulamanın da personeli mağdur ettiğini belirtti.

Coronavirüs Covid-19 nedeniyle alınan tedbirler gereğince ülke genelinde MEBe bağlı tüm okulların tatil edilmesiyle sağlık teşkilatlarında çalışan anne baba sağlık çalışanlarından eşlerin çocuklarının bakımıyla ilgili ciddi şekilde mağduriyet yaşandığına dikkat çeken Necip Taşkın anne ve babası çalışmakta olan çocukların durumunun ne olacağını sorgularken bu mağduriyetin giderilmesi için çok acil olarak çözüm üretilmesi gerektiğine vurgu yaparak şöyle dedi:

Sağlık Bakanlığınca COVID-19 salgını ile mücadelenin kesintisiz etkin ve yeterli sayıda personelle yürütülebilmesini teminen personelin izinleri konusunda 2. kez düzenleme yapılmıştır. Bu düzenlemeler de sağlık teşkilatlarında anne ve baba olarak her ikisi çalışan çocukların bakımı ile ilgili düzenleme maalesef göz ardı edilmiştir. Sağlık çalışanları özverili bir şekilde vatandaşın sağlığı için yoğun emek ve mesai harcarken kendi çocuklarının durumu endişelere neden olmaktadır. An itibariyle sağlık çalışanları morali çökmüş motivasyonu bozulmuş olarak görev yapmaktadırlar. Sağlık çalışanları bu süreçte çocuklarıyla imtihana çekilmiş gibi zorda bırakılmışlardır. Sağlık teşkilatlarında halen kronik hasta olanlar engelliler gebeler riske rağmen çalışmakta ve çocukları mağdur olmaktadır.

Sağlık Bakanlığının tüm teşkilatlarında personel planlaması yapılarak deneyimli ve tecrübeli sağlık çalışanlarından ekip kurulmalıdır. Sendika siyasi ve idare referanslarıyla masa başında çalıştırılan sağlık çalışanları sahaya indirilmeli ve ekip içinde çalıştırılmalıdır. Bunun yapılmaması halinde çalışma barışı tamamen bozulacak ve gerilim artacaktır

Bu nedenlerle personel izinleri hakkında yeni bir genelgeyle özellikle kronik hastalığı olanlar süt izni kullananlar engelli ve çocuğuna bakacak hiç kimsesi bulunmayan anneler için yeni bir düzenleme yapılarak söz konusu mağduriyet giderilmelidir.

BASIN BÜLTENİ 

16 Mart 2020 - Gündem

gaziantepinhabercisi.com son bir ayda 139.737 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 461 99 27
Reklam bilgi


Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?