Gaziantep'te yeni kararlar... Uymayana yasal işlem yapılacak

Gaziantep İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi yeni kararlar aldı. Yeni alınan kurallara uymayanlara yasal işlem yapılacak

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri

Gaziantep İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi yeni kararlar aldı. Yeni alınan kurallara uymayanlara yasal işlem yapılacak

İŞTE UYULMASI GEREKEN KURALLAR

Gaziantep İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, 06.05.1930 tarih ve 1593 sayılı “Umumi Hıfzıssıhha Kanunu”nun 23. maddesinde belirtilen üyelerin katılımı ile 20.03.2020 tarihinde olağan üstü toplanarak gündemdeki aşağıdaki kararları almıştır.

1-İlimiz mülki sınırları içerisinde bulunan vatandaşlarımızdan; yurt dışından gelenler ile bunlarla aynı çatı altında ikamet eden veya her ne suretle olursa olsun temas nedeniyle koronavirüs bulaşma/ taşıma şüphesi altında olanlara , İl Sağlık Müdürlüğü/ Kollukça, 14 gün süreyle ikametlerinden ayrılmamaları yönünden yazılı tebligat yapılacaktır. Bunlardan ikametlerinden ayrılmamaları yönündeki ‘ 1. İkaza’ uymayanlara, İl Hıfzıssıhha Kurul Kararlarına riayet etmemekten idari para cezası (3150 TL) uygulanacak, yapılacak ‘2. Kontrolde’ de ikametlerinde bulunmadıkları tespit edilenler ise Valililikçe belirlenen yerlerde en çok 14 gün süreyle gözlem altına alınarak, haklarında tekraren idari para cezası (3150 TL ) uygulanacak ve ayrıca TCK’nın 195. Maddesi uyarınca adli işlem yapılacaktır.

2- İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun yukarıda aldığı kararlara uyulmaması halinde ve her seferinde olmak üzere;
Hıfzıssıhha Kanununu’nun 282. Maddesi gereğince 3150 TL,
Kabahatler Kanununun 32. Maddesi 392 TL,
Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı TCK 195. Maddesi gereğince “ 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.”

3- a. Telefon ile covid-19 takibini reddedenler,
b. Aile hekimi, uzman hekim veya İl Sağlık Müdürlüğü sağlık ekiplerince olası vaka olarak nitelendirilerek, hastaneye nakli gerçekleştirilmesi gerekir iken nakil talebini reddedenler,
c. Yurtdışından geldiği halde toplum içinde dolaştığı tespit edilenler kolluk kuvvetleri eşliğinde 112 ambulansları ile hastaneye nakilleri gerçekleştirilecektir.

4- İlimizde bulunan piknik ve mesire alanlarının geçici bir süreliğine kapalı tutulması.

5- Sebze meyve başta olmak üzere vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını karşıladıkları semt/mahalle pazarlarının faaliyetlerine devam etmesi, ancak vatandaşların toplu olarak bulundukları/bulunabilecekleri tüm pazarların faaliyetlerinin geçici bir süreliğine durdurulması gerekmektedir.

6- İçişleri Bakanlığımızın kararı ile; tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine kapatılmış, ülke genelinde önleyici tedbirler artırılmıştır.

7- Toplu olarak vatandaşlarımızın bir arada bulunduğu “Taziye Evleri”nin faaliyetleri 16.03.2020 Pazartesi saat 24:00 itibariyle geçici olarak durdurulmuştur.

8- Sivil toplum kuruluşlarının (dernek, vakıf ) genel kurulları ve sivil toplum kuruluşlarının eğitimler dâhil insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetleri (icrai zorunluluk gerektiren yönetim faaliyetleri hâriç), tüm halı saha etkinlikleri 16.03.2020 Pazartesi saat 24:00 itibariyle geçici olarak ertelenmiştir.

9- Diyanet İşleri Başkanlığımızca alınan karar doğrultusunda, salgın hastalık riski ortadan kalkıncaya kadar tedbiren cami ve mescitlerde cemaatle namaz ve Cuma Namazı geçici olarak kılınmamaya başlanmıştır.

Hal böyle iken, yapılan tüm uyarılara ve duyurulara rağmen; merkez ve taşradaki ilçelerimize bağlı bazı mahallelerimiz başta olmak üzere şehrimiz genelinde düğün, nişan, taziye gibi yemekli ve toplu organizasyonlar için bazı vatandaşlarımızın salgının ciddiyetini ve ehemmiyetini anlamadan bu hususta ısrarlarını sürdürdükleri yönünde haberler alınmaktadır.

Koronavirüsün yayılmasına karşı devletimizin dünyaya örnek olan titiz çalışmaları ve aldığı kararlar sizlerin, kamu sağlığının ve esenliğinin korunması amacıyla yapılmaktadır. Düğünlerimizi ve yemekli toplu organizasyonlarımızı virüsün yayılmasına fırsat vermemek için salgın sona erinceye kadar iptal ederek, erteleyerek Devletimizin müsaade edeceği zamanlarda yapmak önemli bir vatandaşlık görevi ve bu süreçte bir zorunluluktur.

Bu bağlamda koronavirüsün yayılmasını engellemek adına alınan bu kararlara uymayanlar hakkında yasal işlem yapılacak ve bu konuda asla taviz verilmeyecektir.
Halkımızın, olayın ehemmiyetine vakıf olarak hepimizin sağlığını ilgilendiren bu kararlara saygı içinde uyması ve bu süreç atlatılıncaya kadar resmi makamların açıklamaları doğrultusunda tedbirlerini alarak uygulaması kritik derecede önem taşımaktadır.

20 Mart 2020 - Gündem

Muhabir İsmail Tunç

gaziantepinhabercisi.com son bir ayda 139.737 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 461 99 27
Reklam bilgi


Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?