Gaziantep'ten yükselen ses... Bizi unuttunuz mu?

Hükümetin koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için okullarda eğitime ara verdi. Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi ile de salgın nedeniyle sıkıntıya düşen işletmelere destek verileceği açıklandı. Ancak pakette özel okulların ve kursların yer almaması büyük tepkiye neden oldu.

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Koronavirüs nedeniyle eğitime ara verilmesinin ardından çok sayıda özel eğitim kurumunda sıkıntılar yaşanmaya başladı. Hükümetin açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı adlı destek paketinde yer almayan kurumlar kepenk kapatma noktasına geldi.

Hükümetin koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için okullarda eğitime ara verdi. Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi ile de salgın nedeniyle sıkıntıya düşen işletmelere destek verileceği açıklandı. Ancak pakette özel okulların ve kursların yer almaması büyük tepkiye neden oldu.

ERYOLDAŞ: ÖZEL KURUMLAR MALI PROBLEMLERLE BOĞUŞUYOR

Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucusu Mustafa Eryoldaş, mevcut durumun devamı halinde özel eğitim sektöründeki kurumların Ciddi mali sorunlar yaşayacağını belirterek, "Açıklanan destek paketine acilen tahsilat güçlüğü çeken özel okullar, özel öğretim kursları, kayıt sildirme süreci ile baş başa kalan anaokulları, kreşler, kursları kapalı olan ve kursiyer kaydı yapamayan sürücü kursları ve tamamen devlet destekli seans başı ücret alan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri de dahil edilmelidir. Bu konuda SGK ödemelerinin ve vergi ödemelerinin ertelenmesi ve düşük faizle finansa erişim kararlarının alınması istihdam da sürekliliği ve kurumların mali problem yaşanmasını engelleyecektir" dedi.

HERKES TEDİRGİNLİK YAŞIYOR

Eryoldaş, şöyle devam etti: "Tamamen devlet destekli, seans başı ücret alan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ise kapalı olduğu için ödeme alamıyor. Giderlerimizin hepsi sabit. Hiçbir kurum şu anda işten çıkartma ile ilgili bir hamle yapmış değil. Bizler eğitim kurumları olarak ilk kapanan kurum olmamıza rağmen ne SGK, ne banka kredisi, ne vergi teşviki ile ilgili biz paketin içerisine alınmadık. Eğer süreç uzarsa ve teşvik verilmezse işten çıkartmalar başlayacaktır. Herkes tedirgin olmaya başladı."

AYHAN: KAYIT SİLDİRENLER ARTIYOR

Gaziantep Ticaret Odası Eğitim Meslek Komite Başkanı ve Okul Öncesi Kurum Kurucusu Hayriye Ebru Ayhan da, yaşanan sorunları şöyle anlattı: "Veliler çocuklarının okula gitmediği için okullara ödeme yapmak istemiyor. Okullarda kayıt yenileme ve yeni kayıtları alma dönemiydi bu da veliler tedirgin olduğu için askıya alındı. Okullar yeni alacak olduğu kayıtlarla gelecek yılın planlamasını yapacaktı.  Ana okullarımızda şu anda veliler kayıt sildirip kalan ayların ücretlerini tahsil etmek istiyorlar. Okullarımızda yüzde 50 oranında kayıt silme olayı var. Anaokullarında iki sistem var. Birisi Milli Eğitime bağlı bir diğeri de Aile ve Sosyal Politikalara bağlı. Milli Eğitim’de yönetmelik çocuk gelse de gelmese de devam durumunda ödemesi yapılı derken Aile ve Sosyal Politikalarda yönetmelik diyor ki her ne koşulda olursa olsun bu ücret iadesi yapılmalı diyor. Kurumun personeli ve ödemeleri sabit ama mücbir sebep gösterilmiyor."

ALBAYRAM: BU KONUDA DESTEK BEKLİYORUZ

Gaziantep Ticaret Odası Eğitim Meslek Komite Üyesi ve Özel Okul Kurucusu Öner Serkan Albayram da devletten destek beklediklerini vurgularken, "Diğer eğitim kurumlarında olduğu gibi özel okullarda da durum çok da farklı değil. Şu anda veliler okullara ödeme yapmak istemiyor ve gelecek yıl ile ilgili kayıt yenileme yapmak istemiyor. Bu konu ile ilgili bizlerde bir destek bekliyoruz." şeklinde konuştu.

AĞIR: ZOR GÜNLER GEÇİRİYORUZ

Gaziantep Ticaret Odası Eğitim Meslek Komite Başkan Yardımcısı ve Özel Öğretim Kurum Kurucusu Resul Ağır da sorunun çözüme kavuşturulmasını isterken, "Şu anda en büyük sıkıntımız tahsilat yapamamak. Mevcut kursiyerlerimiz ödemesini bile yapmak istemiyor. Zor günler geçiriyoruz. Giderlerimiz aynı şekilde devam ederken gelirlerimiz maalesef yok. Buna bir çözüm üretilmesin bekliyoruz" dedi.

ADEMOĞLU: SÜRÜCÜ KURSLARI KAPANDI

Gaziantep Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Sürücü Kursu Kurucusu Abidin Ademoğlu da sürücü kurslarının sorunlarını dile getirdi. Ademoğlu, "Sürücü kurslarımız kapatıldı. Sınavların hepsi iptal oldu. Kursiyerlerimizden ödeme alamıyoruz ama tüm giderlerimiz sabit. Kiramız, elektrik, su, telefon, SGK ödemlerimiz sabit."

20 Mart 2020 - Gündem

Muhabir İsmail Tunç

gaziantepinhabercisi.com son bir ayda 139.737 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 461 99 27
Reklam bilgi


Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?