Toplu kullanım alanları

 Merhaba sevgili okurlarım son zamanlarda güzel şehrimiz Gaziantep'te sıklıkla karşılaştığım bir sorundan bahsetmek istiyorum sizlere.

Gaziantep'te hepimizin kullandığı toplu taşıma araçlarında veya toplu kullanım alanlarında insanlarımızın bazıları nasıl hareket etmeleri gerektiğini maalesef ki bilmiyorlar.

Mesela Gaziantep'te halk otobüslerinde ve tramvaylarda yüksek sesle konuşanlarla mutlaka karşılaşmışsınızdır.

Özellikle böyle alanlara girildiğinde bazı insanlarımızın telefonla konuşası geliyor sanki. Kişi otobüse biniyor , otobüsten inenene kadar sanki kendisinden başka kimse yokmuş gibi yüksek sesle ne var ne yok tüm özelini döküyor meydana.

En çok takıldığım konu bu !

Yani telefon çalar açarsın konu her neyse ona göre kısa bir şekilde konuşur kapatırsın ha uzun bir konu mu ,müsait olunca arayacağını belirtip kapatırsın. Daha sonra istediğiniz gibi gidip konuşabilirsiniz. Fakat hiç kimse sizi dinlemek zorunda değil.

Yani sevgili arkadaşlar çok da zor bir şey değil bu insanlar yorgun olabilir, belki bir rahatsızlığı olabilir veyahut hiçbir şeyi olmasa bile kullandığınız size özel bir alan olmadığı için rahatsız etmeye hiç mi hiç hakkınız yok.

Bir defasında bu konu üzerinde oluşan bir tartışmaya denk gelmiştim.Yine insanların yorgun olduğu, bir an önce evime gitsem de günün yorgunluğunu üzerimden atsam dediği bir zaman diliminde bayanın biri yüksek sesle telefonla konuşuyordu.

Hem yüksek sesle konuşur çevreyi rahatsız ediyor hem de dinimizde caiz olmayan sesini bulunduğu ortamdaki tüm erkeklerin rahatlıkla duymasını sağlıyor.Neyse belki kapatır diye beklerken benim gibi daha fazla sabredemeyen birisi uyarıda bulundu .

Uyarı gayet nazikceydi fakat bayan rahatsız oldu anlaşılan,Suçlu kendisi değilde sanki uyarıda bulunanmış gibi kızmaya başladı sonunda hatalı kendisi olduğu için ortamı terk etmek zorunda kaldı ve terk etti.Yani hem suçlu hem güçlü gibi bir şey oldu bu .

Benim en çok rahatsız olduğum konu bu yüksesle telefonla veya kendi aralarında konuşanlar olduğu için yazımın çogunluğunu bu konuya ayırdım fakat başka yapılan yanlışlar da var. Mesela oturup kalmasını bilmeyenler yine kendi nefislerini düşünüp sigara içenler ve daha birçogu...

Artık gelişmekte olan bir ülkeyiz ve git gide şehirlerde yaşayan kişi sayısıda artmakta nüfus artıkça da burda bahsettiğim gibi birçok sorunlar çıkmaktadır ve daha fazlasınında olacağından eminim.

Bunların önüne geçebilmek için bana göre yapılacak tek şey toplumu bilinçlendirmek ve tabi caydırmak amacıyla cezaya tabii tutmaktır.

Mesela Gaziantep'te halk otobüslerinde veya tramvaylarda telefonla konuşmak yasak olsa bu çok güzel olur bence. Hani hiç konuşmamak değil de belirli bir süre olsa veya rahatsız edici şekilde konuşanlara gerekli ceza verilse muhteşem olur.

Hayal ettiğim bu durum gerçekleşene kadar bizler gerekli uyarıyı yapalım kimse kimsenin hakkını çiğneyemez buna da sessiz kalmayalım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ayşe Nur Uçar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 212 02 41
Reklam bilgi

Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?