Günlere anlamlar yüklemeye bayılıyoruz..!

Günlere anlamlar yüklemeye çok meraklıyız ve bayılıyoruz gerçektende… Dünyanın  her yerinde,  günlere çeşitli anlamlar yükleniyor hepiniz biliyorsunuz. Anneler, babalar, sevgililer, çocuklar, engelliler, hastalar, yaşlılar, kadınlar vs. günü diye. 

Ama bu yüklenilen  anlamların içi çoğu zaman  boş kalıyor maalesef. Dostlar alışverişte görsün hesabı herkes anlamsız bir çaba içine giriyor bakıyorsunuz ki bir günlüğüne! İşte yakın zamanda 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlandı sözde, şimdi önümüzde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü var... Ben dahil herkes sosyal medyadan bu günler özelinde bir şeyler paylaştı, paylaşacak sonuçta.

Yani 24 saatliğine de olsa herkes; engellilerin yanında yer aldı ve 8 Mart özelinde de kadın haklarının en ateşi savunucusu olacak bir süreliğine. Bu arada bir çok kişi, sosyal medyadan oturdukları yerden ahkamlar kesecek ve tabiri caizse klavye delikanlılığı, ya da hanımefendiliği yapacak maalesef.

Ehliyet, liyakat sahibi kişilerin hep geri planda tutulduğu bir toplumda yaşamaya çalışıyoruz maalesef. Bakıyorsunuz etrafta ne yaptığına çok da anlam veremediğiniz bir sürü zer-zevat…Hayatında bir kez dahi olsun, kadına bir çiçek vermemiş, tatlı bir söz söylememiş kişiler, 8 Martta en büyük romantik kesiliyorlar başımıza.

Gerçekten kadın haklarının güçlü bir şekilde hakim olduğu, engelsiz yarınlar istiyorsak her işi ehline, bilene, çalışana ve üretene vermek zorundayız. İşte ortada böyle apaçık gerçekler varken, sözde kutlanan içi boş günler olarak kalıyor benim nazarımda 3 Aralık da 8 Mart da!

Sadece 8 Mart ta hatırlanan, sonrasında 364 gün hatırı dahi sorulmayan bireyler olmamalı kadınlarımız. Bence daha aktif bir şekilde, hayatın her alanında yeteneği ve yapabildiği şeylerle hep hayatımızda yer almalı, kadınlarımız. Kimsenin kendisini dışlanmasına, ötekileştirmesine müsaade etmeden, fikriyle, düşüncesiyle, ferasetiyle, kendini kullandırmadan, kendi hakkını savunabilmeliler her platformda. Bunları yaparlarken, burada devletimize ve yerel yönetimlere düşen görevler hepinizce malum, çokça söylenen şeyler aslında.

Kadınlarımızı toplumda daha güçlü noktalara taşıyacak projeler üretmek ve istihdam alanları açmak. Çok şükür ki bu durum son yıllarda hep pozitife doğru ivmeleniyor. Devletimiz gücüyle ve büyüklüğüyle kadınlara pozitif ayrımcılık noktasında çok önemli haklar vermiş durumda. Ama her şeyin başı eğitim olduğu için, toplumda ki önyargıyı ve cehaleti yıkmak da hiç kolay olmayacak malumunuz. Bunca verilen haklara rağmen kadın cinayetlerinin önünün kesilememesi tamamen bu cehaletin ortaya çıkardığı bir sonuç bence.

Velhasıl dostlar; pozitif ayrımcılığa gereksinim duyan, kadın, erkek, engelli, engelsiz herkes için, balık vermek yerine balık tutmayı öğretmemiz şart son tahlilde…Bir 8 Mart daha kutlayacağız hep birlikte. Sonra bir başkasını bir başkasını daha. Önemli olan her 8 Mart’da kadınlarımıza verilen değerin arttığını görmek ve yeni haklara kavuşmalarına şahit olmaktır diye düşünüyorum. İçi gerçektende dolu bir gün olsun bu gün. Sadece isminde olmasın anlamı, içeriği de topluma yansıması da dolu dolu olsun o halde.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun !

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Kökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 212 02 41
Reklam bilgi

Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?