Akran zorbalığına hayır

Akran zorbalığı, çocuk ve ergenle aynı yaş grubunda olan kişi veya kişilerin birbirlerine veya sadece bir kişiye karşı sözel, fiziksel, cinsel ve davranışsal olarak kırıcı, zarar verici davranışlarda bulunmasıdır.


Bazen çocuk bunun farkına geç varır ve kimseyle paylaşmak istemez ya da paylaşmaya çekinir. Aile, öğretmen ve diğer kişilerin kendisine inanamayacaklarını düşünür. Zorbalık farklı şekillerde kendini gösterir. Bunlar nelerdir dersek: Sözlü şiddet, cinsel şiddet, fiziksel şiddet ve sosyal şiddet şeklinde kendini gösterir. Sözlü şiddet; kişiye kötü sözler söyleme, dalga geçme, saçı, elbisesi, teni, ekonomik durumu, kullandığı cihaz veya alet (gözlük, işitme cihazı, değnek, diş teli vs); kilosu, boyu, adı hakkında sürekli kötü söz söyleme, dalga geçme, aşağılama şeklinde boy gösterir.


Fiziksel şiddet; itme, saçını çekme, vurma veya başkasına vurdurma hatta bazen eşyalarına vurma (çantasına vurma, defterine basma, kalemlerini ezme vs). Cinsel şiddet; cinsel küfürler söyleme, cinsel manada vücudunun belli noktalarına dokunma ve bunları tekrarlama... Sosyal şiddet; oyun veya arkadaş gruplarına almama, alınmasına müsaade etmeme, kimsenin onunla konuşmasına izin vermeme yani onu soyutlama şeklinde baş gösterir.


Bu zorbalıktan söz edebilmek için dikkat edilecek en önemli nokta davranışın tekrarlıyor olmasıdır. Çoğu okullarda çocuklar bunların bir veya bir kaçına maruz kalmaktadır. Bunun için neler yapılmalı derseniz, öncelikle aile ile çocuk ve öğretmen arasında sağlıklı bir ilişki olmalı ve çocuk önemsenmelidir. Bu nedenle çocuk bu durumu yaşadığında bunu ailesiyle veya öğretmeniyle paylaşma yoluna gidecektir. Böyle durumda aile veya öğretmen çocuğu dikkatle dinlemeli, konuşmalarını bölmemeli, yargılamamalı. Daha sonra bunun durdurulması için okul aile işbirliği çerçevesinde gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Burada aileler çocuklarını yetiştirirken kendini akranlarından veya diğer yaş gruplarındaki kişilerden nasıl koruması gerektiği konusundaki duygu ve düşüncelerini söyleme konusunun anlam ve önemini kavratmalıdır.

Zorbalığı yapan çocuklara da öfke kontrolü, empati becerisi geliştirme, başkasının özgürlük alanına saygı duyma konusunda çalışmalar yapılmalı ve bu çocukların velileriyle de durumun daha iyi anlaşılıp daha çabuk çözüme kavuşması için gerekli işbirliği yapılmalıdır. Bu yüzden aileler çocuklarıyla yakından ilgilenmeli ve çocuklarının gelişim dönemini yakından takip etmelidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ferah Melekoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 461 99 27
Reklam bilgi

Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?