Çocuklarda kas gelişimi

Okulların açılmasına az kalmışken,bazı çocuklar ilk defa okulla tanışacaklar.

Bununla birlikte ilk defa kalemle,ödevle,kalabalık ortamla,aileden kısa süreli ayrılık duygusunu yaşayacaklar.Tabii bunlardan bir durum daha var ki kas gelişimi.Bazı aile ve çocukların korkulu rüyası haline gelen.Biliriz ki çocuklarda kas gelişimi genelden özele doğrudur. Önce kaba motor becerisi sonra da ince motor becerileri gelişir.

Yani önce büyük kaslar sonra küçük kaslar gelişir.Kaba motor becerisi yürümek, koşmak, bisiklete binmek gibi becerileri kapsar. İnce motor becerisi ise el ve parmak kaslarını kullanarak yapılan becerileri kapsar.Fermuarını kapatma,düğmeleri ilikleme,kaşık ve çatalı tutabilme,makas kullanabilme...gibi.Gelişim dönemlerine dikkat edilerek büyütülen,uygun rehberlik yapılan çocuk okula başladığında zorlanmayacaktır.

Özellikle çocuğun ilk üç parmağını daha çok kullanmasına özen gösterin.Mesela,çamaşır mandalıyla evde yaptıracağınız aktiviteler özellikle ilk üç parmağını geliştirir.Çocuğun kesmesi konusunda rehberlik edeceğiniz bir balık figürü bu konuda yardımcı olacaktır.

Balık etkinliğinde balık yemenin faydaları,özellikleri hakkında konuşulduktan sonra balığın etrafına kılçık izlenimi veren mandallar yerleştirmesi sağlanır.Bu şekilde ilk üç parmak gelişimi desteklenmiş olur.Gelişim bir süreçtir,devamlılık arz etmeli.Etkinlikler bir ay yapılıp,daha sonra bırakılmamalı.

Etkinliklerde çocuğun güvenliğine de dikkat edilmeli.Mesela kesme etkinliği yapılacaksa ucu küt (küçük)bir makasla yaptırılmalı..İmkân dahilinde artık materyaller kullanılmalı.Gazete,dergi ve broşürlerden beğendiği resimleri kesmesi istenebilir.

Kesilen şekil hakkında sohbet edilir.Şekiller başka bir kağıda yapıştırılır Bu yapıştırmayı çocuk istediği şekilde yapmalı.

Kas geliştirme çalışmalarıyla çocuk hem eğlenecek,hem öğrenecek hem de başarma duygusunu tatmasıyla beraber özgüvenli olacak.Örneklere devam edecek olursak; kavanoz ya da şişe kapağını açıp kapama çalışması yaptırılmalı .

Peçeteleri küçük parçalara ayırıp,yuvarlamasını sağlayın, yuvarladığı peçetelerden istediği,özgün şekli oluşturmasına rehberlik edin.Yoğurma maddeleri yapınız.Mesela,eski gazetelerden kağıt hamuru yapıp,yoğurmasını sağlayıp,oyuncak merdane,lego vs gibi oyuncaklarla veya elleriyle şekil vermesini sağlayın.Ya da evde kurabiye,poğaça hamuru yapıldığında onun da etkinlikte rolünün olmasına izin verilmeli.Tuz seramiği hazırlanabilir ve bir süre saklanıp kullanılabilir.

Yine lego,blok gibi oyuncakları takıp çıkartmasını sağlayın akabinde istediği şekilleri oluşturmasına rehberlik edin.Sizin gözetiminizde kurdale,ip gibi materyalleri bağlayıp,çözmesini sağlayın.Renkli ataşları birbirine geçirmesini,yine özgün bir şekil oluşturmasında yol gösterin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ferah Melekoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 212 02 41
Reklam bilgi

Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?