Kötülük sancısı

Hiçbir zaman hayvanların özünde saldırgan varlıklar olduğunu düşünmedim, düşünmüyorum. Fakat ilginçtir ki biz, hayvanların genellikle saldırgan ve zararlı varlıklar olduğu düşüncesiyle onlarla aramıza mesafe koyarız. Oysa hayvanlar bizim kendilerine saldıracağımızı, yani açıkçası onları yok edeceğimizi düşünerek saldırıya geçerler. Aslında bu saldırganlıkta değildir, savunmadır. Biz ipin diğer ucunda olduğumuz için bunun bizden kaynaklı içgüdüsel bir davranış olduğunu kabul etmiyoruz. İşimize gelmiyor. Zaten bizim çıkarımıza uymayan ama buna rağman haklılığını kabul ettiğimiz ne olabilir ki!

Kısacası kötülük, mecburi ve karşılıklı kötülüğü doğuruyor. Aceba hangimiz ilk hamleyi yapar da diğeri yenilir ve yok olur? Aceba saldırır mı? Ama daha önce de saldırdı, ona saldırdı, buna saldırdı, bana da saldırır. O zaman ben karşımdakine fırsat vermeden ilk saldırıya geçmeliyim. Kötü bir niyetim yok, varlığımı korumak için yapıyorum.

Büyük savaşlar da böyle olmadı mı zaten. Yada eski kızılderili kabilelerin diğer-komşu-belki akraba kabilelere umulmadık zamanlarda saldırmasının sebebi… Kabileler, guruplar, topluluklar, ırklar ve devletler yok olmamak veya yok edilmemek için yok etmedi mi zaten!

Varlığımızı garantilemek, yok olma kaygısından kurtulmak için karşımıza çıkan her varlığı yok ediyoruz. Ağaç kökünde uyuyan yılanı, kendi varlığını bize-bana rağmen haykıran insanı, cesareti boynuna tasma diye takanı ve kendi ırkının var olduğu gerçekliğini savunanı yok ediyoruz. Çünkü korkuyoruz. Yok olmaktan, bizim gibi düşünen veya hisseden başkalarının olmasından ödümüz kopuyor. Bu nedenle biz, gayet iyi niyetlerimizle ruhumuzdan fışkıran bütün kötülükleri etrafa saçıyoruz. Bir tek biz yaşayalım, bu dünyanın efendisi biz olalım istiyoruz. Farklı ama bizim gibi yaşayanları, aynı felsefeyle hayata bakanları nefretle kınayıp savaş açıyoruz. Evet, gerçek şu ki gün geçtikçe azalıyoruz. Özgür harflerle çirkinliğimizi haykıracağımız günlere kavuşmak dileğiyle.

Saygılarımla, özgür kalın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Elif Öztürk - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 461 99 27
Reklam bilgi

Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?