Büyük Bir Destanın Adıdır Gaziantep Savunması

Sadece ben Gaziantepliyim diyenlerin değil, ben bu vatanının evladıyım diyen herkesin okuyup öğrenmesi gereken, ibretlik bir destanın adıdır ‘’Antep Harbi ‘’ ve ‘’Gaziantep Savunması’’ Ben burada bir tarihçi edasıyla size bilgiler verecek, ahkam kesecek değilim.

Sade, sıradan bir Gaziantepli olarak, her yıl 25 Aralık ta hissettiğim ve hayatımın sonuna kadar da his etmeye devam edeceğim duyguları siz dostlarla paylaşmak istiyorum sadece. Benimle birlikte kurtuluş savaşına doğru hayalen seyahat etmeye var mısınız dostlar ? Buyurun o halde beraberce gidelim o yıllara ve o destana bir de benim gözümle bakalım…


Bir memleket düşünün ki; her yeri yangın yeri. Düşman dört yanımızı sarmış, içerdeki düşmanlar bayram ediyor. Hançerlerini yıllarca ekmek yedikleri topraklarda, kapı komşularının, dost dedikleri insanların sırtlarına acımadan saplıyorlar. Sırtlan ve çakal sürüleri dört bir yanda yağma ve talan peşinde. Bilmedikleri bir şey var ki; oda bu aziz milletin her ferdinin esir olmaktansa şehadet şerbetini kana kana içmeye talip oldukları...

Memleketin geneli için çizilen bu tablonun belki daha da şiddetlisi yaşanmıştı Gaziantep’in işgali süresince. İngilizlerle başlayıp, Fransızlarca devam ettirilen bir vahşeti yaşamıştı Şehr-i Ayıntab-ı Cihan! Resmi rakamlara göre 6317 vatan evladı şehadete yürümüştü, belki de gayri resmi olarak on binlercesi! Kaç çocuk gözü yaşlı kalmıştı, kaçı bir uzvunu bırakmış gazi olmuştu, kaç ananın yüreği paramparça parçalara bölünmüştü, kaç gelinin telli duvağı kana bulanmıştı derseniz; işte orası kocaman bir muamma?
Ama bir gerçek var ki; bu vatan aşıkları, ülke sathında Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde işgale, işgalcilere baş kaldırmış ve kurtuluş ateşini çoktan yakmışlardı.

Antepli durur mu hiç; almıştı eline kazma, kürek, sapan, taş onlarda dikilmişti küffarın önüne, yıkılmaz bir bent gibi. Düşmanda top varmış, tüfek varmış, silah varmış, mermi varmış Antepli için önemli mi? Memleket kadar büyük yumrukları ile, yakılan bu kurtuluş ateşini harlamak ve Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi gözlerinden öpülesi Antepliler sadece Antep’i değil tüm vatanı kurtaracak mücadeleyi göstereceklerdi. Hepsini rahmet ve minnetle andığım şehitlerimiz, gazilerimiz, analarımız, dedelerimiz şu an üzerinde rahatça gezdiğimiz bu azizi vatan topraklarını bize kanlarını dökerek miras bıraktılar. Şehit Kamil bir çocuktu korkmadı atıldı düşmanın üstüne, Şahin Bey bedenini siper etti küffara ve Karayılan kabus gibi çöktü işgalcilerin üzerine. Hepsinin tek gayesi vardı, bu aziz vatanı korumak, kurtarmak ve şehadetleri dinin temeli olan ezanın dinmemesi…


Allah (c.c) onlardan ebeden razı olsun. Bizlere de aynı şuuru ve düşüncelerle vatanımızın her karış toprağını , her türlü tehlikeye karşı koruma duygusunu nasip etsin. Bu arada bu şuur ve mücadeleyi gelecek nesillere aktarmak adına Gaziantep’imize, Sayın Fatma Şahin Hanımefendinin önderliğinde kazandırılacak ve yakın zamanda açılacak ‘’25 ARALIK Panoroma Müzesi’ninde ülkemize ve Gaziantep’imize hayırlı olmasını tüm kalbimle diliyorum. Bir şair adayı olarak haddim olmayarak yazdığım şu mısralarla sesleniyorum o yıllara, kahraman vatan evlatlarına, yani Anteplilere!

‘‘ ANTEPLİYİM
Bir şehir düşünün ki;
Dört tarafında düşman,
Ellerinde sapan var,
Yüreklerinden iman…

Düşmanda top varmış,
Tüfek varmış,
Antepliyim ne yazar?
İman dolu göğsüm,
Memleket kadar büyük,
Yumruklarım var!

Antepliyim; yılmadım,
Korkmadım hiç küffardan,
İlham alıyorum her an,
Atalarım, Şehit Kamil
Şahin Bey ve de Karayılan’dan… ’’


Aciz kalıyor biliyorum yazdığım her mısra bu büyük destanı anlatmada ama affınıza sığınarak paylaştım bu şiirimi siz dostlarla. Umarım hayalende olsa size bu büyük mücadeleyi, bu büyük destanı yaşatmayı başarmışımdır. Her ne kadar sürç-i lisan eylediysem affola !
Ves-selam…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Kökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 212 02 41
Reklam bilgi

Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?