Nikah ve boşanma

Helal daire keyfe kafidir. İnsanın doğasında olan sevme, sevilme hissi ayıplanacak, ötelenecek bir durum değildir. Kadın erkek ilişkisinin basit hale gelememesi için Allah nikahı helal kılmıştır. Bir erkek ve bir kadının birbirini sevmesiyle ve bir ömrü birlikte sürdürme düşüncesiyle, hayatlarını birleştirmenin adıdır nikah. İyi günde kötü günde birlikte olabilmektir, bir vücudun ayakta kalmasını sağlayan ayaklar gibidir karı- koca. Evlilik bir vücut gibidir.

O vücudu ayakta tutan ve yürüten ayağın biri kadındır, diğeri erkektir. Aile hayatı kadın ve erkeğin tek vücut olmasıyla oluşmaktadır. Evlilikle ilgili Peygamber Efendimiz (sav) ‘’nikah benim sünnetimdendir. Kim benim sünnetimle amel etmezse benden değildir. Evleniniz zira ben diğer ümmetlere karşı sizin çokluğunuz ile iftihar edeceğim. Kimin maddi imkanı varsa hemen evlensin. Kim maddi imkan bulamazsa (nafile) oruç tutsun. Çünkü oruç onun  için şehveti kırıcıdır. (kütübi sitte c.17 h.no: 577)

Buyurmaktadır.

              Evlenmek konusunda en önemli olan unsurda evlenilecek bireyin seçilmesidir. Bu konuda Peygamber efendimiz  (sav) bizlere şu hadisi şerifleriyle ışık tutmaktadır. ‘’ Rasulullah’ın (sav) azadlısı sevban anlatıyor: gümüş ve altın (biriktrme) ile ilgili ayet (tevbe 34) nazil olduğu zaman halk öyleyse hangi malı biriktirmeliyiz? Diye birbirlerine sordular. Hz Ömer (ra) Bunu ben sorup size haber vereyim. Dedi ve hemen devesine atlayıp gitti. Ben de peşinden gittim. Hz Ömer: ‘’Ey Allah’ın Rasulu hangi maldan edinelim? Diye sordu’’ Aleyhisselatı ve selam da : her biriniz, şükreden bir kalp, zikreden bir dil, ahiret  işinize yardımcı olacak mü’mine bir kadın edinsin. ‘’buyurmaktadır. ( K.s. c17, Hn.581)

        Evlenilecek eşin en önemli özelliği ahiret işlerinde eşine yardımcı olmasıdır. Çünkü dünya hayatından daha önemli bir dünya vardır. Orası da ahirettir. Ahireti kazanma yolu da bu dünyadan geçmektedir. Ahireti evli çiftler birlikte kazanabileceği gibi biri kazanırken diğeri yarı yolda kalabilir veya ikisi bir kaybedebilir. Bu sebepten dolayı evliliğe başlamadan önce hayırlı bir eş seçmelidir.

      İslam dini sadece ahireti düşünüp dünyayı unutan bir din değildir. Meşru dairede bu dünyadan da istifade edilmesini söylemektedir. Bunun en önemli bir ayağını da evlilik oluşturmaktadır.

       Ayrıca evlenecek kişilerin birbirini görmesi ve her iki tarafında evliliğe razı olması gerekmektedir. Çünkü evlilik mezara kadar sürecek bir ömrü birlikte çocuklarını yetiştiren ve toplumun en önemli yapı taşlarından biridir. Evlenilecek kişinin dinen bir mahzuru bulunmamaktadır. Bu konuda ayıplanacak bir durum da söz konusu değildir. Bu konuyla ilgili kutibi sitte de şöyle bir hadise geçer.

      Muhammed ibnu Mesleme (ra) anlatıyor: ben bir kadınla evlenmek istedim ve kadını gizlice görmeye çalıştım. Sonunda onu kendi hurma bahçesinde gördüm. Bu açıklaması üzerine, kendisine: ‘sen Rasulullah’ın ashabından olduğun halde bunu yaptın mı? Diye ayıpladılar. O da şöyle cevapladı: ‘ben aleyhis selatı ve selamın Allah bir kimsenin kalbine bir kadınla evlenme arzusu attığı zaman ona bakmasında bir beis yoktur!’ dediğini işittim. ( k.s c17.hn587)

Bu konuyla ilgili birden fazla sahih hadis mevcuttur. Evlenmeden önce eşlerin birbiriyle görüşmesinde, birbirini tanımasında evlilik hayatında mutluluk getireceğine dair beyanlarda bulunmaktadır. Flört etmek, sevgili olmak dinen caiz değildir. Ancak ailelerin bilgisi dahilinde olan nişanlılık süreci helal sayılmaktadır. Nişanlılık meşru bir süreçtir. Nişanlıyken dini nikah kıyılma zorunluluğu yoktur. Çünkü kişi nişanlıyken evliliğe karar verme aşamasındadır.

Müstakbel eşiyle bir ömür yaşayıp yaşayamayacağına karar verme aşamasıdır. Bu zaman zarfında nikah kıyılmadan ve helal haram boyutuna dikkat ederek nişanlı çiftlerin görüşmesinde bir sakınca yoktur. Bu zaman zarfında ailelerin de birbiriyle tanışıp görüşmesi yeni kurulacak olan yuvanın  sağlıklı temeller üzerine kurulmasına yardımcı olacaktır.

     Küreselleşen dünyada kültür ve gelenekler yok olmaya başlamıştır. Kültürümüze sahip çıkıp dünyaya sağlam aile kurup sağlam toplum olduğumuzu göstermeliyiz. Evlenecek çiftlerin her ikisinde söz hakkı bulunmaktadır. Bir erkeği ve bir bayanı ailesi zorla istemediği biriyle evlendirme hakkına sahib değildir.

-          Adiy ibnu Amire el Kindi (ra) anlatıyor: Rasulullah (sav) buyurdular ki: dul kadın, kendi arzusunu açıkça ifade eder bakire kızın rızası sukutundan anlaşılır. ( k.s. c. 17. Hn590)

-          Ibnu Bureyde, babası bureyde den naklediyor: genç  bir kız, Rasulullah’a gelerek ‘babam hakirliğini benimlegidermek için kardeşinin oğluyla evlendirdi. Diye şikayette bulundu.büreyde devamla der ki: Rasulullah (sav) bu nikahın (kabul veya reddine) yetkiyi kıza bıraktı. Kız da ben babamın yaptığı işi kabul ettim, fakat babaların böyle yapmaya haklarının olmadığını kadınlarca bilinmesini istedim.’dedi. (K.s. c.17. hn.591)

Kızın rızası olmadan baba kızını evlendiremez. Kızın rızası olmalıdır. Bu kızın aileden habersiz evleneceği anlamına gelmemelidir. Kız da anne babasının rızasını gözetecek onların fikirlerini alacak onların hoşnut olduğu biriyle evlenecek . baba da kendi beğendiği birini çocuğuna dayatmayacaktır. Evlenecek çiftlerin her ikisinin de evlenmeye isteği var ve birbirini seviyorsa ve her iki ailede bu birlikteliği onaylıyorsa kurulacak yuva daha sağlam ve huzurlu olmaktadır. Aksi bir durumda aile de huzur kalmamaktadır. Toplumumuzda huzurlu aile örnekleri de huzursuz aile örnekleri de mevcuttur. Allah herkese huzurla yaşayabileceği yuva kurmayı nasip etsin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yasemin Irmak - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler değil haberi geçen ajanstır.Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 461 99 27
Reklam bilgi

Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?