Fatiha süresi

1. Rahman ve Rahim Olan Allah’ın adıyla.

Besmele-i şerif Fatiha süresinin başında idirilmiştir. Fatiha süresinden bir parçadır. Başındaki fiil hazfedilmiştir (atılmıştır). Bunun sebebi de Allah’ın isminin ön plana çıkmasıdır. Her şeyin Allah’a bağlandığını göstermek içindir. Allah ismi ismi azamdır. Sonrasında gelen Rahman ve Rahim isimleri de Allah’ın büyük ve kuşatıcı isimlerinden dir. Rahman ismi Kainattaki her şeyi kapsamaktadır. Bir örnek vermek gerekirse bu dünya da Allah Mü’mine de, Kafire de hayvana da kısaca her canlıya kendi kabiliyetine, anlayışına ve becerisine ve çalışmasına göre davranmakta herkese istediği şeyi vermektedir. Ve her canlının hayatını idame ettirmesi için neye ihtiyaç duyuyorsa, ihtiyaç duyduğu şeyleri ihtiyaç sahiplerine vermektedir. İşte tüm bunlarAllah’ın Rahman isminin tecellisidir. Rahim ismi ise Mü’minlere verilen ekstra lütüflardır. Rahim isminin bu Dünyada tecellisi olduğu gibi asıl tecellisi Ahirette cennette Mü’minlere verilecek nimetlerde tecelli edecektir.

Fatiha süresi Kur’an-ı Kerim’in başlangıcı olduğu gibi duanın da, namazında, kulluğunda başlangıcıdır. Allah Fatiha Süresinde biz kullarına kendisine nasıl ibadet etmemiz ve nasıl dua etmemiz gerektiğini bildirmektedir.

2. Bütün hamdler, övgüler alemlerin Rabbi Allah’adır.

3. O Rahman’dır, Rahimdir.

4. Din gününün, hesap gününün tek hakimidir.

5. (Haydi öyleyse deyiniz) Yalnız sana ibadet eder ve yalnız senden yardım dileriz.

6. Bizi doğru yola, sana doğru varan yola ilet.

7. Nimet ve lütfuna nail ettiklerinin yoluna ilet. Gazaba uğrayanların ve sapkınlarınkine değil. 1

Yazımızın başında Fatiha süresi bize dua etmeyi öğretmektedir dedik. Duaya nasıl başlamamız gerektiğini bildirmektedir. Duaya hamd ederek başlamak ve kime hamd edeceğimizi bilmek önemlidir. Her işe başlarken Rahman ve Rahim olan Allah’ın ismiyle başlamak gerekir. Fatiha süresinin ilk dört ayetinde Allah kendisinden bahsetmektedir. Allah’ın vasıfları sıralanır.

Alemlerin Rabbi olan Allah. Rab kelimesi terbiye edici, eğitici ve kimin neye ihtiyacı varsa onu veren anlamındadır. Tüm alemlere hükmü geçen her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünen ve dizayn eden Allah.

Rahman olan Allah, kulunu hiçbir zaman darda koymayan, bir kapıyı kapayınca mutlaka ikinici, üçüncü belki daha büyük bir kapıyı açan Allah. Hiç kimseyi batakta, çukurda, zindan da bırakmayan Rahman olan Allah.

Dünyada Allah’ın istediği gibi bir hayat yaşayıp Allah’ın emrine boyun eğen kuluna lütüflarda bulunan Rahim olan Allah.

Din gününün, hesap gününün tek hakimi olan Allah

Ahiret yurdunun tek sahibi olan Allah.

Günümüzde çok hızlı bir hayat yaşıyoruz ve sadece dünyalık bir hayat yaşıyoruz ve bu hayat yaşamı bizim manevi hayatımızı boğuyor, bunaltıyor hafakanlar yaşamamıza sebep oluyor. Dünyanın bu bunaltan atmosferinden kurtulmak için Allah bizi kendi huzuruna çağırıyor manevi lezzetleri tatmamızı adeta dünyanın sıkıcılığından kurtulup biraz nefes almamızı sağlamak için. Bunu günde 5 defa ezanı muhammediyeyi camilerde okutarak sağlıyor ve davetine icabet edenleri Fatiha Süresiyle rahatlatıyor. Beş vakit namazda kırk defa Fatiha süresini okuyarak ahireti ve Allah’ı hatırlamamıza yardım ediyor.

Fatiha Süresinin ilk dört ayetinde Allah’ın vasıfları sıralanırken, daha sonraki ayetlerde kulun ne yapması gerektiğinden bahsedilmektedir.

Hayatta başımıza gelen her şey Allah’tandır. Ve birinden yardım isteyeceksek ilk önce Allah’tan istenmelidir. Elbette Allah istediğimizi verirken bir sebebe bağlı olarak vermektedir. Ancak her sebebi müsebbib bilmemeliyiz. O sebepleri de yaratanın olduğuna inanmalıyız. Yürekten istenen her şeyin Allah katında bir karşılığı her zaman vardır. Bu konuda bir hikaye anlatalım .

Dervişin biri hacca gitmek için İstanbul’a gider. Önceden Hacılar hacca gitmek için İstanbul da toplanır oradan gemi yada karayoluyla hacca giderlerdi. Derviş yol yorgunluğunu atmak için bir hamama girer. Ancak girdiği hamam vezirler tarafından kapatılmıştır. Hamamcı dervişi içeri almak istemez. Derviş ısrar edince kuytu bir yer gösterir. Biraz sonra dönemin padişahı tebdili kıyafet gelir hamama amaç vezirlerin halini kontrol etmektir. Hamamcı onu da içeri almak istemez ancak padişah da ısrarcı olunca onu da dervişin yanına götürür. İkisi de bir arada yıkanır birbirlerinin sırtını keselerler. Padişah dervişin sırtını keselerken şöyle der:

_‘ bu zamanda padişaha vezir olmak varmış bak vezirler şen şakur fen fakur, herkes onlara hizmet ediyor biz ise kuytu da yıkanıyoruz. ‘

Derviş de şöyle der

_’ Sen öyle bir padişaha kul ol ki o da senin uyuz sırtını dünya padişahına keseletsin. ‘

Olmazları olduran Allah’tır. Allah’a samimi bir şekilde kul olunduğunda ibadetlerde ihlas yakalandığında kul Allah ile arasındaki mesafeleri kaldırır. Allah’a yaklaşır.

Fatiha süresinin son iki ayetinde hem dua hem de bir hedef vardır.

Fatihadaki hedef Allah’ın yolunda olup O’na ulaşmaktır.

Dua kısmı ise bizi senin nimet verdiğin yani iman nimetini verdiğin peygamberler, alimler ve yolundan ayrılmayanların yoluna ilet sapıtan ve gazaba uğrayanların yoluna değil. Amin

Burada sapkınlar Hristiyanlar, gazaba uğrayanlar ise Yahudilerdir.

1 Kur’an-ı Hakim ve Açıklamalı Meali, Prof. Dr. Suat YILDIRIM Define yayınları/ İstanbul

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yasemin Irmak - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler değil haberi geçen ajanstır.Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 461 99 27
Reklam bilgi

Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?