Reklamı Kapat

Gaziantep'te bir başarı öyküsü.. Balkonda başladı, şimdi çiftliği var

Gaziantep'te yaşayan genç girişimci Veysel Parlar, evinin balkonunda başladığı solucan gübresi yetiştiriciliğine şimdilerde çiftlik kurarak Minibaş markası ile yoluna devam ediyor. Gaziantep'in Habercisi olarak Veysel beyle enine boyuna solucan gübresini konuştuk. Keyifle okumanız dileği ile

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri

1- Solucan gübresi işine neden ve nasıl girdiniz ?

Solucan gübresini ilk 2014 de Gaziantep deki dernekten arkadaşım iş fikri olarak söyledi bunu yapabileceğimi düşündüm internetten yaklaşık 2 ay araştırdım bu işi yapanlarla görüştüm tesisleri ziyaret ettim yapılışını her türlü çalışmasının içerisinde oldum imalatında bulundum 1000 tane solucan aldım evime getirdim balkonda 2.5 ay kadar  besledim ve 50 bin tane daha solucan aldım onları da balkonda besleyerek işimi büyüttüm. Markamızı seçerken büyükbaş hayvan çiftliği var, küçükbaş hayvan çiftliği var, minibaş hayvan çiftliğini de ben kurayım dedim ve markamızı minibaş solucan gübresi olarak tescil ettik.

2- Solucan gübresini diğer gübrelerden ayıran en büyük özellik nedir ?

Solucan gübresi %100 organik olması, içerisinde bizler herhangi bir kimyasal gübre ilaç vb. katkılar eklemiyoruz. Tamamen organik atıklarla solucanları besleyerek organik gübre elde ediyoruz. Solucanların bağırsaklarındaki 32 enzimden geçen bu atıklar mikro organizmaları oluşturmakta gübremizde canlı bakteriler mevcuttur. Hiçbir gübrede canlı mikro organizma bulunmamaktadır, bizim gübremiz bu sebeplerden diğer gübrelerden  ayıran özelliklerden bir tanesi , ayrıca solucanların kendilerini korumak için salgıladığı sölüm  sıvısı doğal antibiyotikdir, bitkilerin direncini artırıyor bitki hastalıklarına karşı bitkinin direncinin artırıyor, bitki koruma görevi görüyor.

3- Nerede ve nasıl yetiştiriyorsunuz?

Bu işe evimin balkonunda başladım, talebin olması ile yerimi büyüttüm, şuan ki yerim Gaziantep 25 km. uzaklıkta köyde 900 mt. Kapalı alan 4 dönüm açık alanda üretimimize devam ediyorum. Gübre üretmek adına farklı sistemler var kasa da üretim, çuvalda üretim, makinede üretim ve yerde yığın sistemi ile yapılıyor. Tercihen yığın sistemi ile devam ediyorum ama makineli sistem de mevcut devam ediyorum.

4- insan sağlığı açısından bu gübreyi kullanmanın herhangi bir zararı var mı?

Bizim ürettiğimiz gübre organik olduğu için insan sağlığına hiçbir zararı yoktur. Bir çok ülke bu gübre ile üretim yapmakta ve 70 yıl 80 yıl önce bu gübre ile üretim yapılmakta başlıca ülkeler Amerika, Hollanda, Rusya, Ukrayna , diğer Avrupa ülkeleri ve Ortadoğu da mısır, İsrail, Kanada gibi ülkeler bu gübre ile deniz kumunda bile organik sebze meyve üretiyor. Bizim ülkede çiftçi bilinçlendirerek kimyasaldan vazgeçerek organik gübre ile üretime geçmelerini sağlamaya çalışıyoruz. 

5- Tarım bakanlığı solucan gübresi konusunda ne düşünüyor?

Her geçen gün gübre üreticileri artmakta ve büyük firmalar bu işe girmekte, Tarım Bakanlığı daha önce bir genelgesi yoktu yurtdışı bağlantıları ile önce nace kodu çıkartıldı solucan gübresi gübre sınıfından bakanlık nezdinde sınıflandırdı. Lakin solucan gübresi başlı başına sektör, kimyasal gübre veya organik gübrelerin altına değil tek başına bir değer Bakanliğimiz her geçen gün farkına varıyor..

 

6-Solucan gübresinin geleceği ve ülkemizdeki kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Solucan gübresinin önü çok açık pazarı çok ama kullanıcıları bilinçlendirmek gerekiyor çiftçiler olsun seracıler olsun peyzajcılar gibi kullanımı yoğun olan kullanan, kullanıcılara bunu anlatmamız gerekiyor bilinçlendirerek toprağımıza atılan kimyasal gübreleri azaltmamız gerekiyor.

Antep fıstığı, zeytin gibi ülkemizde 1 sene var, 2. sene yok yıl denen bitkilerde yurt dışında 1.sene %100 verim alırken 2. Sene %70 e kadar ürün alımı yapıyor. Bu verim artışı başta çifçi olmak üzere ülkemiz için ekonomiye katkı sağlıyor. Bu verim artışlarını ülkemizdeki üreticilere anlatmamız gerekiyor.

 

7-Yeni başlamak isteyenlere ne tavsiye edersiniz?

Solucan gübresi üretimini ek iş olarak yapacaklar girmesin, kolay para kazanacağını düşünenler girmesin, emek harcamak istemeyenler girmesin, solucan gübresi üretimi ve pazarlaması için zaman harcamayacak kişiler bu işe girmesin.

Peki bu işe kimler girsin ?

Büyükbaş hayvan gübresinin içerisine girip karıştıran, emek verip sabırlı olan, maddi olarak en az 200 bin ve üzeri sermayesi olan kişi, üretim ve pazarlamada profesyonel kurumsal firmalar bu sektöre girmesi açısından faydalı olacaktır.

Solucan gübresi işini diğer sektörlerle karıştırılmaması gerekiyor, Tıflis tavşanı, eşek sütü, deve kuşu yumurtası gibi işlerle kıyaslama yapılmaması gerekiyor,solucan gübresi milli mesele olarak bakıyoruz maddi ve manevi olarak ülkemiz için olmazsa olmaz olarak görüyoruz bunu zamanla daha iyi anlayacağız.

22 Nisan 2019 -

Muhabir İsmail Tunç

gaziantepinhabercisi.com son bir ayda 141.394 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 461 99 27
Reklam bilgi


Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?