Başkan Ünverdi "Siz isteyin biz yapalım"

Birleşmiş milletlere üye ülkeler, 10-16 Mayıs’ı Engelliler haftası olarak kabul ediliyor ve bu çerçevede çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

İsmail Tunç
İsmail Tunç Tüm Haberleri

Birleşmiş milletlere üye ülkeler, 10-16 Mayıs’ı Engelliler haftası olarak kabul ediliyor ve bu çerçevede çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Bizde bu bağlamda GaziantepinHabercisi.com olarak “engelliler iş dünyasının neresinde “ konusunu gündeme taşımak üzere şehrimizin köklü kuruluşlarından olan Gaziantep Sanayi Odası’nın kapısını çaldık.

Her şeyden önce bizi güler yüzlü karşılayan ve samimi açıklamalarda bulunan Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Adnan Ünverdi’ye çok teşekkür ediyoruz.

Ayrıca bu röportajı gerçekleştirmemizde bize destek sunan ve Engelliler konusunda son derece hassas olan Gaziantep Sanayi Odasının Basın bürosundaki görevli arkadaşlarımız Hanifi Özer ve Bünyamin Acar’a çok teşekkür ederiz.

Dilerseniz çok fazla vakit kaybetmeden Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Sayın Adnan Ünverdi’ye kulak verelim.

Soru

Sayın Başkan, ülke nüfusunun yüzde 12’sini oluşturan engelli vatandaşlar sizce iş dünyasında ne kadar yer alabiliyor?

Cevap

Öncelikle bu anlamlı ziyaretiniz için size çok teşekkür ederim. Şunu belirtmek isterim ki, insanlar her türlü engeli azmedip aşabilir, ancak kalbinizde engel varsa bunu aşamazsınız. Engelliler iş dünyasında aktif olarak yer almaktadır ve mevcut sayıların daha da artması gerekir. Birçok şirketin yöneticiliğini engelli arkadaşlarımız yapıyor. Dünyanın tanıdığı Stephan Hawking gibi bir deha var. Ampute takımlarımız gibi aslan yürekli insanlarımız var. Önemli olan ‘ben bu hayatta varım’ diyebilmek. Ancak burada en büyük görev topluma, bizlere, hepimize düşüyor. Sanayi odası olarak kendi adımıza engelli vatandaşlarımız için çalışmalar yürütüyoruz. GSO Mesleki Eğitim Merkezi’mizde her türlü eğitim imkanından engelli arkadaşlarımız faydalanabiliyor. Burada kendilerine uygun eğitim koşulları oluşturuyoruz. Engelli dernekleri ile yaptığımız görüşmelerde de kendilerini merkezimize davet ediyoruz. 

Soru

Engellilere yeterince fırsat verildiğini düşünüyor musunuz?

Cevap

Devletimiz bu konuda çok önemli çalışmalar yürütüyor. Özellikle işletmelere belirli oranlarda engelli çalıştırma zorunluluğunu şart koşuyor. Fakat burada hangi engel grubunu, hangi iş kolunda değerlendireceğimizi doğru tespit etmeliyiz. Bunun içinde oturup konuşmalı ve proje üretmeliyiz. Engellilere yapabileceği iş konusunda mesleki eğitim verebilirsek, bu sorunu rahatlıkla aşabiliriz. Bize bu konu ile ilgili bir talep gelirse seve seve destek olmaya da hazırız.

Soru

Türkiye genelinde ve Gaziantep’te engelliler arasında bir bölünmüşlük var. Çok sayıda engelli derneği var. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Cevap

Engellilerle ilgili sivil toplum kuruluşları daha çok proje üretmeli ve ilgili mercilerle paylaşmalı. İlgili kurumlar da bu projelere yön verip, uygulanabilir hale gelmesini sağlamalı. Toplum olarak hepimiz de bu tür çalışmalara destek olmalıyız. Her alanda birlik ve beraberlik çok önemlidir. Birlikten kuvvet doğar demiş atalarımız. Bir ve beraber olursak aşamayacağımız engelin olduğunu da düşünüyorum. Bu vesileyle sizlere problemlerin çözüldüğü, toplumsal duyarlılığın arttığı, mutlu, huzurlu bir yaşam diliyorum. Tüm engelli kardeşlerimin Engelliler Haftası’nı en içten dileklerimle kutluyorum.

17 Mayıs 2019 -

Muhabir İsmail Tunç

gaziantepinhabercisi.com son bir ayda 145.763 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Gaziantep Markaları

Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 461 99 27
Reklam bilgi


Anket Size göre Gaziantep pahalı bir şehir mi?