ABD yaptırımdan muaf tuttuğu 8 ülkeyi açıkladı

ABD İran yaptırımlarını devreye bıraktı. Yaptırım uygulanacaklar listesinde 700 İran Bankası ve İranlı yer alıyor . ABD, İran’a karşı uygulayacağı yaptırım paketinde aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 8 ülkeye muafiyet tanıdı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Hazine Bakanı Steve Mnuchin İran için uygulamaya konacak yaptırım paketi hakkında açıklamalarda bulundu.

ABD Dışişleri bakanı gündemde olan ikinci yaptırım paketi içerisinde yer alan petrol ithalatının ele alındığı konuyla ilgili yaptığı açıklamada Türkiye’nin de dahil olduğu 8 ülkeye muafiyet tanındığını belirtti.

Yaptığı açıklama da Çin, Hindistan, İtalya, Yunanistan, Japonya, Güney Kore, Tayvan ve Türkiye için İran’a uygulanacak olan yaptırımlar doğrultusunda muafiyet tanınacağını kaydetti.

 Pompeo, konuya ilişkin   “Bu ülkelerin her biri son altı ayda İran'la ticaretini büyük ölçüde azalttı, hatta ikisi İran'dan ürün alımını tamamen bitirdi." dedi.  Bakan açıklamasına devam ederken şu ana kadar 20 ülkenin İran ile olan petrol ticaretini azalttığını ve İran'ın günlük petrol üretiminin 1 milyon varil gerilediğini kaydetti

Mike Pompeo, İran’la yeniden bir anlaşma yapmayı umduklarını söyledi.

50 İRAN BANKASI VE 700 İSİM YAPTIRIM LİSTESİNDE

ABD, 700 İran Bankası ve İranlıyı uygulayacak olduğu yaptırım listesinde alırken, İran Havayolları ve 65 uçağı da bu listeye dahil etti.

İran Hazine Bakanı Steve Mnuchin, "İranlı yetkililer teröre olan desteği durdurmalı" dedi. 

8 ÜLKEYE 6 AY SÜRE 

ABD, İran’la petrol ithalatı konusunda 8 ülkeye 6 ay muafiyet süresi tanıyacak. Aralarında Türkiye’nin de olduğu bu ülkeler İran’la olan petrol ithalatını en alt seviyelere çekmeye çalışacak

- Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.gaziantepinhabercisi.com/haber/1742289/abd-yaptirimdan-muaf-tuttugu-8-ulkeyi-acikladi