10 milyar dolar 2023 mobilya hedefi

6-11 Kasımda mobilya sektörü İstanbul’da buluşmayı planlıyor. Bunun için tüm önemli mobilya firmaları İstanbul’da bir araya geliyor. Belirtilen tarihte 85 ülkeden ziyaretçinin geleceği planlanmaktadır.  Bunun için İstanbul’da, İstanbul Mobilya Fuarı gerçekleşecektir. Bu kapsamda mobilya alım heyetleri de burada ağırlanacaktır.

Türkiye mobilya sektörünün yüzde 75‘ini temsil eden toplam 350 firma 80 bin metrekarelik alanda mobilyacılar buluşacaktır.

Türk mobilya sektörü son 10 yılda yedi kat büyümüştür. Ayrıca ülkemizde cari fazla veren bir sektör haline gelmiştir. Ülkemizdeki mobilyacılar 200’ü aşkın ülkeye kendi markalarıyla ihracat yapmıştır.

Sektörde KDV oranının yüzde 8 bandına çekilmesiyle kayıt dışının da önüne geçilmeye başlanılmıştır.  Ayrıca  verilen teşviklerin etkisiyle ülkemiz mobilya sektörü 5 yıl içinde dünyanın ilk 5 ihracatçısı ülkesi arasına girmeyi başarmıştır. Bu kapsamda 10 milyar dolar ihracat yapmayı hedeflemektedir. Ülkemiz mobilya sektöründe en fazla ihracat yaptığı ülkeler Irak, Suudi Arabistan, Almanya, Libya, Azerbaycan ve Türkmenistan olarak sıralanabilir.

- Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.gaziantepinhabercisi.com/haber/1742350/10-milyar-dolar-2023-mobilya-hedefi