Frankfurt'ta Gaziantep Rüzgarı esti

2005 yılında kurulan Frankfurt Gaziantep Derneği Gaziantep Gemeinde Frankfurt e.V. tarafından bu sene on ikincisi düzenlenen Geleneksel Gaziantep Kültür ve Dayanışma Gecesine başta Frankfurt olmak üzere Almanyanın birçok kentinde yaşayan Gaziantepliler ve Gaziantep Dostları akın ettiler.

01 Aralık 2018 tarihinde Frankfurttaki Saalbau/ Greisheim salonlarında düzenlenen etkinlikte bine yakın davetli bir araya geldi.

Frankfurt Başkonsolosluğu konsolos Kadir Orhun Poyraz Frankfurt Gaziantep Derneği Başkanı Ökkeş Toy Hessen Milletvekili Turgut YükselKubi Başkanı Arif Arslaner Frankfurt Türk Sinama festival başkanı Hüseyin Sıtkı Türk Tiyatro Festivali Başkanı Kamil Kellecioğlu Almanya Sigarasız Yaşam Derneği Başkanı Mehmet Şaşmaz ile birlikte Ahmet Kalkan Ahmet Deliaslan Mehmet Dörtkaş de katıldılar.

Gecenin sunuculuğunu üstlenen Güzin Bakışoğlu ve Ülkü Yiğitbaşının ağırlıklı olarak altını çizdikleri konu Gaziantep ve Dayanışma oldu.

Dernek üyeleri olarak uzun yıllardan beri yurtdışında Gaziantep kültürünü yaşayıp-yaşatırken farklı kültürel özellikleri taşıyan insanların sıcak ilişkiler içinde insanlık kültürünü zenginleştirebileceğinin örneğini veriyoruz ve bunu sürekli kılma hususunda inançlıyız. Köken kültürünü genç kuşaklara aktarabilmek dayanışma ve iletişimi güçlendirmek milletlerarası kültürel çeşitliliği geliştirmek ve teşvik etmeyi amaçlayarak yola çıktık.

Ülkemizin daha yakından tanıtılması ve yerel kültürümüzün yaşanıp yaşatılması Yurtdışında ve özellikle Avrupada yaşayan Gazianteplilerin kültürel kökenleriyle ve Gazianteple bağlarını güçlü ve sürekli canlı tutmak için yaptığımız çalışmaları oldukça yoğun bir tempoda sürdürmekteyiz.

Dernek olarak Sosyal dayanışma ve sorumluluk bilinciyle Birlik ve beraberlikten güç doğar ve dayanışma inceliktir. ilkeleriyle bugüne kadar başarılı bir şekilde Gaziantepte hayata geçirdiğimiz sosyal dayanışma ağırlıklı projelerimiz Gaziantep Kültür ve Dayanışma Günü etkinliklerinin en önemli sonuçlarından biridir.

On ikinci Gaziantep Kültür ve Dayanışma Gecemizde bu defa başlıca amacımız hep birlikte Gaziantepteki  kız çocuklarımızın ihtiyaçları için kullanılacaktır..

Aynı zamanda Dermek Genel Sekreteri de olan Güzin Bakışoğlu Gaziantep 7500 yıllık geçmişinin imbiğinden süzülerek gelen eşsiz zengin kültür değerlerini yaşayıp yaşatan yürekleri memleket aşkıyla çarpan yiğit evlatlarının Kahramanlık Destanı yazdığı şehirdir. Buradan Selam olsun Gazi şehrime dedi.

Frankfurt Gaziantep Derneği Başkanı Ökkeş Toy da açılış konuşmasında Gaziantepliler olarak genel kültürümüzü özellikle genç kuşaklarımıza aşılamak istediğimiz kadar Gazianteplileri bir araya getirerek sosyal bağlarımızı da güçlendirmek istiyoruz diyerek söze başladı ve Bugün hepimiz Gaziantepliyiz. Farklı kültürel öğelerin yaşatılmasının insanlık adına bir zenginlik kaynağı olduğu anlayışındayız. Değerli konuklarımız 12. Gaziantep Kültür ve Dayanışma gecemiz bu kez daha da anlamlı Türkiyede 95 milyon engelli olduğunu biliyoruz. Derneğimizin Sosyal Sorumluluk projeleri de bu çerçevede gelişti. Gecenin tüm geliri bu kez öncelikle Gaziantepte yaşayan kız çocuklarımızın ihtiyaçları için kullanılacaktır. Frankfurttaki Gaziantepliler olarak Biz de Sosyal Dayanışma odaklı çalışmalarımızı sürdürmek azim ve kararlığında olduğumuzu bir kez de bu vesile ile hatırlatmak istedik. diye devam ederek tüm katılımcı ve sponsorlara teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Düzenlenen gecede Gaziantepi tanıtan bir film gösterildi ve el sanatları sergisi açıldı. Arıca hat sanatından örnekler sunuldu... Gaziantepin zengin mutfak kültürüne ait eşsiz lezzetler de davetlilere sunuldu. Gaziantepin sevilen sanatçısı Faruk Lök ve TRT sanatçısı Sevim Seçkin Frankfurtun sevilen Musiki Üstadları ile birlikte renk kattı. Ayrıca Bu geceye katılan yarınlarımızın teminatı olan küçük davetliler de unutulmadı.

Profesyonel yüz boyama ekipleri tarafından yüzleri boyanan çocuklar oldukça neşeliydi. Tombala çekilişi düzenlenerek kazananlara Türkiyede tatil Gaziantepe THY Uçak bileti Osman Uyanık ve Orkun Vardarlı talihlilerine çıktı ve  çeşitli hediyeler verildi.

- Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.gaziantepinhabercisi.com/haber/1758583/frankfurtta-gaziantep-ruzgari-esti