Çocukların zekâ gelişimini artıracak 10 yöntem

Ebeveynlerin çocuklarının daha zeki olması için yapılması gerekenleri sizler için derledik;

Abur cuburu kesin: Her şey beslenme ile başlıyor. İçinde özellikle şeker ve trans yağların olduğu abur cuburların terk edilmesi, bunun yerine özellikle demir bakımından zengin, sağlıklı besinlerin tüketilmesi gerekiyor.

Anne sütü: Anne sütü, bir bebek için çok önemli bir besin kaynağıdır. Anne sütü, çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirmekle beraber, daha sağlıklı ve zeki olmasını sağlar.

Zekâ oyunları: Düşünme, problem çözme ve karar vermeye yönelik satranç, bulmaca, su doku gibi oyunlar, çocuklarınızın zekâsını geliştirir.

Kahvaltı: Kahvaltı, günün en önemli öğünü olmakla beraber güçlü bir kahvaltı yapıldığı takdirde konsantrasyon ve öğrenmenin daha hızlı ve etkili olduğu uzmanlarca açıklanmaktadır.

Özgüven: Takım sporları ve sosyal aktivitelere göndererek çocuğun özgüvenini kazanmasını sağlamak gereklidir.

Merak: Çocuklara soru sorarak, merak duygusu uyandırarak, ilgi alanlarını ve becerilerini geliştirmeleri için ortamlar hazırlamak, zekalarını geliştirir.

Müzik: Toronto Üniversitesi'ndeki uzmanlara göre müzik, çocukların uykusunu ve akademik performansını olumlu etkileyen bir etkendir.

Okumak: Kitap okumak, klasik bir yöntem olmakla beraber oldukça etkilidir. Çocuklarınıza kitap okuma alışkanlığı vermeniz gerekmektedir.

Spor: Sporun da zeka gelişimine olumlu katkısı vardır. Çocuğunuz, televizyon ya da bilgisayar başında oturacağına, onu spor yapmaya teşvik etmelisiniz.

Video oyunları: Sadece stratejik düşünce ve planlama becerileri kazandıran oyunlar çocukların zeka gelişimi konusunda etkilidirler.

Editör Gökhan Aksoy

- Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.gaziantepinhabercisi.com/haber/1760203/cocuklarin-zeka-gelisimini-artiracak-10-yontem